Web Dünyası için “derBauer” yani İşçi ne demek ?

1999 yılındaydı sanırım. Benim üniversitede ilk yıllarım. Ufaktan tasarım işine, grafikleri ve programlarıdidiklemeye başladığım sıralar. O zamanlar tasarımda uçuk kaçık çalışmalar yapmak demek amiyane tabirle flash kullanılarak yapılmış ve içeriğinde %90 “Fade” efektleri bulunduran herhangi bir sayfa demekti. Oysa bugün nasıl ki insanlara tek başına flash ve nimetleri yetmiyorsa o sırada envai çeşit programla bizlere seyirlik siteler çıkaran bir site derBauer. Yaratıcısı Alman Marcus Bussejahn ve ağırlıklı Hannover’de çalışıyor toplam 2 ofiste.

Benim ilk versiyonuyla tanışma fırsatı bulduğum derBauer, gerek ses gerekse görsel açıdan hakikaten site girişinde inatla yazılan “TURN ON SOUND” kalıplarının bu sitede gerçekten gerektiğini öğretmiştir. Zaten böyle siteler olmasa sesten bize ne görsellikten bize ne! Motion grafiklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı projelerinde gerçekten “Bu fikir bu adamın aklına nereden gelmiş acaba!” diyebilirsiniz. Ayrıca bir site işini daha güzel yapmak uğruna aynı anda hem VUE’yi hem de 3D yazılımları katabilecek kadar kalite savunucusu bir anlayışa sahip. Şu an 43 yaşında olan Marcus diyor ki :

“Fikirlerimi daha çok uyurken ya da hayal kurarken oluşturuyorum. Şaka değil. Ve bazen bunun için tabiatı ve doğal yaşamı da izliyorum”

Günümüzde bir siteyi inceleyip sağını solunu benzetmeye çalışanları görünce bu düşünce nerede biz neredeyiz diyoruz ister istemez…Ve bu vatandaş öyle birisi ki yaptığı çalışmalar Dünyanın birçok yerinde CTRL+C yöntemiyle çalınmakta ve altına Telif Hakkı bizimdir ibaresi konulmakta. Karizma ne düzeyde artık siz düşünün. Çalışmaları bu kadar fazla çalınan başka bir Web Sitesi daha görmedim ben bunca senedir.

Peki ne yapar bu adam: Özetle “Site, Trailer, Teaser, Opener, Masaüstü Uygulamalar, Grafik Tasarım.” Bunları yaparken de resimleri genelde durağan olarak değil en az bir 3D Modelleme ya da Vue gibi ortam modelleme yazılımlarıyla 2 boyuttan çıkaracak şekilde tasarlıyor. Bu da izlenildiğinde tadından yenmez şaheserler çıkmasını sağlıyor ki aynı anda birden fazla yazılımla uğraşan bir adam da görmedim. Yani tanıdıkça sürekli şaşırmanız hasıl oluyor!

Yaptığı siteler ve Marcus ile ilgili bildiklerimi buraya yaptığım çeviriler dahilinde aktarmak istiyorum:

  • Kullanmadan yapamayacağı yazılım Macromedia(Yeni sahibi Adobe) Flash
  • 5. Versiyonunun açılış gününde tükettiği bandwith: 8 Gigabyte
  • Katılım gösterdiği proje sayısı: Sayısı hatırlayamayacağı kadar fazla
  • Şu ana kadar kendi sitesinin kaç versiyonu oldu?: Portal dahil 6
  • Takip ettiği Grafik okulları vb: Yaratıcılık sonradan öğrenilemez. Okulu da bu yüzden olamaz :)
  • Son site ne zaman bitti?: 2008 Mayıs
  • İş istekleri nasıl geliyor: Çeşitli bağlantıları var. Anahtar kişi kendisi
  • Bu satırın altındaki siteler hakkında bilgi?: V3 Trailer(Tanıtım), V5, V4, V3

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar