Nefse ağır gelenler…

Bir bayram günü “Artık üzülmeyeceğim!” dedim gözlerim doluyken. Geçtiğimiz aylar içinde sonucunu beklediğim ve hayatımı değiştireceğini umduğum haberler bekliyordum. Bir yandan içim içimi kemiriyor, bir yandan “Yaşamımın sonrasına ve aileme hayırlı olacaksa…” diye bitiriyordum içimden geçirdiğim cümleleri. Babam karşımda sohbetini özlemiş dostlarıyla her zamanki sohbetine dem tutturmuş kendi babasını anlatırken bir cümle dökülüyor ki ağzından nevrim döndü inanın. O ana kadar çektiğim stresin ve sıkıntının üzerimden uçup gittiğini ve bir olimpiyat atletinin 1.lik madalyasını aldığı anki gibi rahatladığımı hissettim. Babam demişti ki:

“İnsanın nefsine ağır gelen,
Hakkında hayırlıdır”

O yüzdendir artık bazı şeyleri kafaya takmayışım. Kendimize yediremediğimiz ama elimizden birşey gelmeyen durumlar için galiba bazen deniz kıyısına 10metre açıkta boğluyor olsak da çırpınmayı bırakmak gerek. Bunu yapmadığımızda çevremizde süren hayattan bir nevi kendimizi soyutlamış oluyoruz farkında olmadan. Etrafımızda akıp giden hayatın orta şeridinde karşıya geçmeyi bekleyen bir insan profili çizmiş oluyoruz. Hayat ertelemeye gelmez oysa! Daha hayırlı sonuçlara sebeplenecek şeyler hayatta çıkıyormuş karşısına insanın…

Benim bugün ailemin sıcağına yakın oluşum, bazı kararların sonucunu bekleyişimde süreye aldırmayışım ve sabrım, bu çırpınışı zamanında bırakmaktan geçmiştir. Kader çizgisini iyi kestirmek ve “Yeterince uğraştım!” demeyi bilmek gerek zamanı geldiğinde…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts