Okul Sitesi ve İçerik Yönetim Sistemi. Sahibinden! Yani “RCMS: Roviss Content Management System”

Şu an yaz tatiline çıkamamış da olmanın acızıyla Kişiselleştirilebilir ve Düzenlenebilir bir OKUL WEB SİTESİ şablonu hazırlıyorum. Bu ne demektir ? Etkileyici bir görsellikte özelleştirilebilir Okul Web Sitelerini tasarlıyorum demektir. Yani kullanmak isteyenin Site Başlığını, Haberlerini, Fotoğraflarını kendine göre değiştirebileceği etkileyici bir sistem. Bu Web Sitesinin bazı özellikleri şunlar olacak:

Etkileyici Opener (Site Girişi): Site girişinde sitenin kendisinden daha da güzel bir açılış ekranı olacak,

Üyelik Formu: Üyelik imkanı ve üyelere özel ekranlar,

Flash Tasarım: Site %100 Flash ile tasarlanıp Veri alış-verişi için PHP ve bilgilerin saklanması ve raporlar için MYSQL veritabanı kullanılacak.

SEO Dostu: Flash olmasına rağmen arama motorlarında ilk sırada çıkabilmesini sağlayacak optimizasyonlar yapılacak. Google artık flash sitelerini ve SWF dosyalarının içeriğini de indekslemeye başladı.

FİKİR NEREDEN ÇIKTI?

Ey künefe sen nelere kadirsin…

 Etkileyici mi Acıktırıcı bir başlık mı kararını siz verin. Elazığ’a Hatay’dan gelme künefecilerimizin Otantik Osmanlı tadındaki o otantik ortamında kendi künefemi beklerken(Mdem Künefe) aklıma gelen bu fikir zaman zaman kafamı ne kadar boş şeylere harcadığımı ve fazla zaman ayırdığımı hatırlattı bana. Terzi ve Sökük hesabı sürekli site işleriyle uğraş ancak bu işi kolaylaştıracak bir İçerik Yönetim Sistemi geliştirmemiş ol. Garip geldi biraz…

Şüphesiz görselliğin ön planda olduğu siteleri hizmete sunmak güzel. Ancak bu siteler kullanıcılar tarafından değiştirlemediği taktirte teknik desteği ve güncelleme hizmetini ücret karşılığı veriyor olsanız bile yoğun zamanlarınızda baş ağrıtabiliyor. Buna ek çözüm olarak 3 kuruş fazla paha biçip İçerik Sistemiyle donattığınızda sitenizin teslimatı sonrasında elinizi gakkoşlar gibi kulağınızın arkasına atıp keyif sürebiliyorsunuz.

Bu bağlamda gün içinde sürekli olarak ücret karşlığı hazır okul sitesi hizmeti veren firmaları gezerek sitelerde yer alan asgari müşterekleri gözden geçirdim. Bu sitelerde ortak olarak neler var, neler emanet gibi durmuş bunun tespitini yapmaya çalıştım. Sitenin kendisini hazırlamak konusunda problem yok. Özgün olması zamanı etkileyecektir ancak hiç yapmamış birisi için bir içerik yönetim sistemi yani CMS oluşturmak biraz uğraştıracak. Ancak buna değeceğini düşünüyorum. Adı şimdiden hazır :)

RCMS (Roviss Content Management System-Roviss İçerik Yönetim Sistemi)

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. Destekliyorum sizi öğretmenim. Bari Türk yapımı, sağlam bir içerik yönetim sistemimiz olsun. İlk kullanan ben olacağım, yakında yeni bir web projemde zaten lazımdı.