Pilli kelimesini ilke kez Blog’da da yazdığım “Yaşamıma giren insanlar” yazımda belirttiğim üzere bazı arkadaşlarımın İzmir’de sürekli dinlemeye gittiği bir grup olarak bildim önce. Yaklaşık olarak 2003 yılları… Pillibebek isimli bir televizyon dizisi ve bugün Pillinetwork ismini almış hepsi de başarılı işler silsilesi şimdi bu Pilli kelimesi. Aslında konumuz pilli değil! Konu İnternette büyük bir kitleye ve gelire sahip bazı Web Gurusu arkadaşların çalışma sistemleri ve meşgaleleri…

Mesela siz de bir yandan Site altyapısıyla uğraşırken bir yandan da Boğaz manzaraları Ofisinizde çay yudumlamak istemez miydiniz! Kulağa hoş geliyor değil mi ? :)


İnternet dünyasında para kazanma arayışı ne zaman başladı bilinmez ancak Google’un sunduğu ADSENSE hizmetiyle bu iş çocuk oyuncağı kadar basit bir hali aldı. Yermek için söylemiyorum! Hiti normal sayılabilecek bir site bile artık ADSENSE geliriyle hosting masraflarını az çok çıkarabiliyor. Tabi masraflarınızın artmasıyla beraber Reklam firmalarına dahi yönelebiliyorsunuz. Çünkü rekalm artık önemli bir uğraş halini aldığından basit reklam verenlerin virgül küsüratlı gelirleri sizi bağlamıyor ve tatminkar  gelmiyor ister istemez.  Siz içerik ve kodlamanızla uğraşırken Reklam firmaları da insanların haberdar olması için SEO’dur Link Değişimdir,…envai yollarla tavan yapasınız diye size çalışıyor. Kazanan tabi yazarıyla, geliştiricisyle kalabalık bir kitle oluyor burada doğal olarak. 

Yukarıda göreceğiniz Röportaj Pillinetwork sitelerinin ortağı Cem ve Hasan isimli iki Web Gönüllüsü arkadaşımızın Hafif ve Bildirgeç birleşiminden sonraki gelişimlerini, Şu an insanlığın hizmetine sunulan projelerini, Çalışma prensiplerini, Ekip üyelerini & Ofislerini tanıttıkları bir yayından alınmıştır. Röportaj sonrasında özellikle İnternet işleri için Host masrafları dışında “HERŞEY PARA” dır demenin hiç doğru olmadığını öğreneceğinizi umuyorum. Yani sevgili Hasan YALÇINKAYA’nın da dediği gibi

“O günlerde bu işe girişirken bana 3 Milyon Dolar verilseydi farklı birşey yapmazdım herhalde.”

sözüyle paranın sonradan kendiliğinden gelen bir kavram olduğunu anlayacaksınız İnternet üzerinde. Yeni yetmelerimizin öncelikli olarak “Host masrafı çıksın da” gibi minimalist bir anlayışının ötesinde, Hasan beyin bu düşüncesi bence. Kendilerini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.