Yedirtmen bana o sözlüğünüzü !

KEŞKE O SİTEYE ERİŞİM

MAHKEME KARARIYLA

ENGELLENSE!

Geçenlerde bir mail aldım. Mail benim de forward ettiğim başka bir maile cevap niteliğinde. Konu nedir diyecek olursanız “Krizol isminde ve Savaşlar sırasında kullanılarak “Kestirmeden bitir işi” için kullanılan günümüzde ise özellikle WC haşaratlarından kurtulmak için geliştirilmiş asidik bir kimyasal. Aynı zamanda geçmişte bazı savaşlarda “İnsanlıktan çıktık, ne yapacağımız şaşırdık…” diyen insan evladı için de yardımcı bir araç olmuş. Gelen mailde bu maddenin savaşlarda ekseri kullanıldığını yazıyordu.

Zaman zaman insanlardan mailler geliyor. “Kızım hasta”, “Göndermezsen kafana kuş sıç.cak”, “Gönderirsen başın göğün 7.katına değecek”,…vs vs. Bir sürü ıvır zıvır. İşin garibi memleketimde 2000’li yıllarda İnternet’in patlak vermesiyle gündeme çıkmış haberler bile hala gelmeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi insanlar bazı ihtiyaçlarını gidermiş, hastalığı olan derdine çare bulmuş mudur bilinmez ancak hala o “0 RH negatif kanın Hacettepe hastanesinde yatan bir hasta için aranıyor olması” mümkün müdür Allah aşkına! İnternet aşkı keşke düşünme tembelliği ve beyinsizlikle paralel gitmese…

Beni bu fikirlere sürükleyen bazı sebepler de insanların fikirleri ve haberleri onaylamak ya da aslını öğrenmek için basılı ve doğruluğu onaylanmış kaynakları seçmesi yerine günlük tuvalet ihtiyacından daha önemli gördüğü sözlük niteliğindeki siteleri öncelikli görmesidir. “Şu nedir ?” diyorsun adama “Hah! Bak burada böyle yazmış…” Ulan yedirtme bana o siteyi! Hiç mi kültürün yok, hiç mi o konuda uzmanlığı olan bir arkadaşın veya bu konuda hazırlanmış bir site!

Bana gelen mailde bir Kimyasal’ın geçmişte en ilkel ve daha hayatımız kolaylaştırmadığı saf günlerinde insanlara işkence için kullanıldığı yazıyordu. Hiçbir maili aldığım gibi göndermem. Hatta mail yönlendirmekten hoşlanmam çünkü %90’ı fıs çıkar, 60 sene önce doğruluğunu yitirmiş ya da 3-5 gün önce ilgili zaten istek sonuca ulaşmıştır. İşte bu kimyasal ile ilgili bir araştırma yaptıınızda da asit özelliği içerdiği(Krizol) ve özellikle hijyeni sağlamak için WC gibi aşırı temizlik gerektiren ortamlarda katkı olarak kullanılabildiği yazıyordu. Ben bana gelen maildeki durumu doğrulamış bulundum ve maili tamamen kendi yorumlarımı da ekleyeyek yönlendirdim. Mail bir davara da ulaşmış…Konuşan ve İnternet kullanmasını bilen bir davar!

Şöyle diyor:

“Sevgili arkadaşlar, bir mail aldım. Aldığım mailde geçen maddeyi …sozluk’de araştırdım ve pasta tarifinde ekseri kullanılıyor” gibi gayet çocukvari bir anlatımla insana sıtkını sıyırtacak gerzek açıklamalarla çözüm getirmeye çalışıyordu. Ya sabır dedim..

Kitap açarsın bakarsın, yazdığın her sitede araştırırsın, tarihi sitelerde hasılı konunun ilgili olabileceği sitelerde araştırır durumu ve öğrenmeye çalışırsın. İşkence denildiğinde ilk sırada görürsün. Neylersin ki bu adam bir işi e çok ilintili olabileceği yerlerde araştırmak uygun iken tabir-i caizse kelimatör gibi sitelerde tanımlarını çocukların verebileceği terimlerle açıklamayı daha kolay görmüş. Hasılı bana da gelen o cevap mailinde bir güzel yıkama-yağlama olayına girdik. Ve maili sadece bu şahsa değil tüm listeye en edepsiz ve 8 yaş üzeri için aşırı şiddet içeren haliyle gönderdim.

İnternet şüphesiz uçcuz bucaksız ve sınırı olmayan bir kaynak. Ancak keşke insanımız sağlıkla ilgili bir konuyu aşçılık sitesinde araştırıp da olaylara böyle dolozlamasına karışmasa. İşi kaynağından öğrenmeye çalışsa, kapı komşusuna sorup doğruyu öğrenmeye çalışabilse, 1-2 kitap karıştırmayı alışkanlık haline getirebilmiş olsa…

“Bahsettiğin ve tarihi gerçeği çürütmeye çalıştığın mevzubahis o maddenin tanımını …sozluk’den öğrenip insanları ilminle aydınlatmaya çalıştığına eminim. Ayrıca Bu site yazarlarının %90’ının Türk Dil ve Tarih Kurumu kitaplarının baş sayfasında da yazar olarak geçtiğine eminim. Yedirtmen lan bana o siteyi! Şimdi TDK sözlüğümde senin gibilere ne denildiğini öğrenmeye çalışacağım, bekle beni gelecem…!”

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts