After Effects, Video Prodüksiyon gurusu olmak için VideoCopilot !

3-5 sene önce Photoshop ile yetindiğimiz günlerde 3D için C4D(Cinema4D) ya da Max ile cebelleş olurduk. Şimdi bu programların parametreleri yüzünden saç baş yolduğum günleri hatırlayıp After Effects‘e aynı vakti ayırmış olsaydım Video Prodüksiyonda hayli yol almış olur belki 3D ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılamış olurdum. Bunu bir CAD tasarımcısı olarak değil zaman zaman 3D ve Animasyon ihtiyaçları olan bir Bilişimci olarak söylüyorum. Şu an şehrimde başlayacak büyük bir proje için Video Prodüksiyon hazırlamam gerekecek ve bu konuda yardım alabileceklerim bakalım bir elin parmaklarını geçecek mi?

Daha önce hiç 3D çalışmamış birisi için program arabirimi ya da paneldeki terimler yabancı gelebilir. Ancak alıştıktan sonra programın yeteneklerş ve ülkem insnaının çoğunluğunun önyargıyla yaklaştığı ve animasyon için 3D ile boş zaman kastığını düşünüyorum. 2D bir programda Kamera etkisini ve biraz da kendi zekanızı katarak 3D çalışmaları, Reklamlarda izlediğimiz iştah kabartan Teaser’ları hazırlayabiliyorsunuz. Şüphesiz 3D bir programla AE gibi 2D bir programın bu alandaki yerleri ve kullanılabilirlikleri farklı şüphesiz ancak önemli olan az zamanda etkilemek ise 3 boyutun çetrefili yerine AE’nin yetenekleri diyorum. Piyasada gördüğümüz filmler dahil jeneriklerin neredeyse tamamında kullanılan ve videolara sonradan yapılan eklemeler için kullanılıyor. Yani herşeyi baştan yaratmak yerine neredeyse Matrix sahnelerine bile katacak bir şeyler bulabiliyorsunuz bu program sayesinde. Sanırım açıklamak için bu tümce daha yerinde oldu !

PS: Teaser’dan, Etkilemekten kastın nedir derseniz bu videoyu izlemenizi öneririm.

Buraya kadar After Effects’den bahsettim. Ben program ile ortaya çıkan çalışmaları şahsen çok beğeniyorum ancak daha önce Macromedia’nın benzer amaçlarla ürettiği Lingo ve Authorware’in Tutorial(Eğitsel) lerine ulaşmak ne kadar zorduysa aynı şey After Effects için de geçerli. Zor diyorum ancak ülkemiz insanının hazırladığı eğitseller için geçerli bu. Ben bir Türk’den çıkmış etkileyici çalışma göremedim. Üstadlarımızdan bahsetmiyorum tabi. Emrah Yücel gibi ekmeği Tasarımdan gelen insanlardan değil de her blog’da her tasarım sitesinde onlarca eğitseli bulunan arkadaşlardan bahsediyorum. Bu konuda dünyada bir ekol gösterecek olursak VideoCopilot’u örnek olarak gösterebiliriz…

Yeteneklerini ve Eğitsellerini fütursuzca sergileyebilen ve hatta çalışmalarının Tasarım & Kaynak dosyalarını beklentisiz paylaşabilen, sadece kendi ürettikleri yardımcı kaynakları ve yazılımları ücretli sunan tasarım gurusu bir site. Normalde Eğitsel dediğimizde Cem Yılmaz’ın showlarında bahsettiği ve eskilerin Bakın burada yapılmışı var hesabı daha başlayamadan öylece bakakaldığını, hiçbirşey veremeyen videolar anlaşılır. Belki de etrafımızdaki vasıfsız insanlardan kaynaklanıyordur, bilemiyorum. Ancak Site sahibi Andrew Kramer‘ın hazırladığı Eğitseller DVD kalitesinde ve neredeyse sisteminizden bağımsız olarak aşırı hızlı çalışan ayrı bir güzellik abidesi. Eğitselin sonunda kendinize “Yapamıyorum, yoksa özürlü müyüm?” gibi soruları sormuyor ve kesinlikle birşeyler kapıyorsunuz. Eğitseller genellikle 15-25 dakika arasında değişiyor ve program arabirimini tanıyorsanız yukarıda verdiğim çalışmaların kendisini hazırlamanız ve zaman-frame-kamera etkisini kullanarak bir çalışma ortaya çıkarmanız ilk denemede 5 dakikanızı alacaktır.

Bu arada Adobe’un CS4 serisini duyurduğundan bahsetmiş miydim :) Bakalım AE’ye ve alışkanlığım Flash’a bu versiyonda neler eklendi, hep beraber göreceğiz…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts