Ellerini otobanımdan çek !

Yıllar yıllaaaaaaaaaaaaaaaaaaar önce Bakanlık okullara PHP,ASP,MYSQL,NET ve yanında 1 gb alan gibi imkanları olan Barındırma(Hosting) hizmetini tüm Eğitim camiasına ücretsiz olarak sunmadan önce -yani neredeyse 1 asır önce- okullarda bilişim insanları olarak bizler eşinip kaşınırdık: “Nasıl etsem de insanlara sanal dünyada kendimi tanıtsam?” diye. Şimdi Allahtan herşey gülistanlık oldu da bunun gibi teferruatlarla uğraşacağımıza okul sayfalarımızı nasıl panayır alanına dönüştürür, ziyaretçileri çekip kendi reklamımızı ve tanıtımımızı nasıl yaparız gibi atraksiyonlara girer olduk.

Hiç unutmam 2004’de Web Sayfaları ile ilgilenen birime gönderdiğim “Sitemizi hazırladık, yayınlayın gari” türevindeki yaklaşık 5 faxa cevap hala gelmedi ama olsun. Onlar bu isteğime istinaden olsa gerek ; faxımı 2 sene sonra yani 2006’da okuyup sitemizi okul siteleri arasında eklemişlerdi. Zaten 145-146 aramalarını yeni terkettiğimizden bu bekleyişi çok görmüyorum. Bu imkanlarla, bu yüzyılda ancak bu kadar olur. Her neyse…

Telekom altyapısını düzelttikten sonra çok az bir zaman geçmişti ki ilk önce 2003’lü yıllarda okullara ADSL bağlantısı ve ücretsiz modem hizmetiyle birlikte ızdıraplı bir bağlantı seferberliği başladı. Bazı okullara gitmiyor, çok geç gidiyor ya da Kaynağa çok uzak olan okullar ancak o devirde hizmeti hala verilmeyen bir bağlantıyı gerekli kılıyordu. Buna da şükür. Kim tarafından ve nasıl yapıldığını hala bilmediğim ilk ADSL bağlantısını kendi sınıfıma taşıma zahmetini göstermeyen yetkililer yüzünden 1 ay uğraştığımı bilirim. Bilgilerin bizlere,ehil ellere  sunulmadan bir yaz tatili arasında sunulup kaçılmasından mı yakınayım yoksa bu hizmetin Müdür yardımcıları odasına sunulup sonrasından teçhizatlar Müdür yardımcısı odasında bulunmayacaktır gibi bir genelgenin mecburen çıkarılmasına mı? Bu ne öngörüsüzlük bu ne tedbirsizlik! Hizmeti alacak olan sınıflar, öğretmenler, yavrular ancak çocuklarımıza bilgi dünyasının kapısını açacak olan hizmeti yarım yamalak kurup gidiyorlar, olur şey değil. Denetimi de yapılmıyor ki ayrı bir konu…

Elazığ yöresinde zor bela, sürünerek yani gındırlana gındırlana bağlanmaya çalıştığımız o sistemde birşey daha vardı ki bugün önümüze Duraklamak ve Park etmek yasaktır gibi levhaların arkaplanda sürekli içeriğimiz filtreleniyordu. Bilgi dünyasının yol göstericisi ve doğal filtresi olan bizler varken bu içeriğe ek bir filtre koyularak mercedes görünümlü eşşekler yaratılmıştı. Artık doya doya 1mbit bağlantımızla 56kbit hızında ilerleyebiliyorduk. Ne güzel şey şu teknoloji ! Öğrencilerim ir yandan aç kediler gibi onlara tanıtacağım web ortamını merak ededursunlar, “Bu internette frene basan bir kurum mu var?” gibi bir düşünceye girer oldum. Nitekim artık bunu resmi olarak da görüyoruz: “Siz girmeyesiniz diye youtube’u yasakladık, video konferansın ne olduğunu öğrencilerinize anlatamayasınız diye :1863’ü kapattık” diyor artık büyüklerimiz. Genleri kopyalanası bir milletiz vesselam. Mercedes alıyorsunuz ve müşteri temsilcisi size arabayı tanıtıyor:

Disk freni yoktur,

Hava yastığı yoktur,

Çevreye duyarlı değildir,kirletmeden gitmez,

Frenleri var ama anasını bellesen tutmaz…

Bu çocuklar buna mı layık!

Ne demeye bu hizmet bize sunulmuş ki şimdi soruyorum. Müşteriysen bu ürünü neden alıyorsun. Bayi isen bunu nasıl böyle pazarlayabiliyorsun. Daha çok şey söyleyesi geliyor insanın ama anlayana…Şimdi gelen yazılarda sanki çok matah birşey kullanıyormuşuz gibi bunun ücretsiz sunulacağı, daha yıllar yılı tarafımızdan fütursuzca harcanabileceği gibi ballı kaymaklı sözler ediliyor.

Sınıfımda adamakıllı ders işleyebiliyor muyum soran yok!

Hotmaili açana kadar kaç ders saati geçiyor soran yok!

Uygulanan fltre yüzünden yayınlanan eğitim içeriklerinin, görsellerin, videoların yüklenmesinin kaç ders saati aldığını soran yok!

Ve yine bu kadar önemli bir hadise, bu sabırtaşı olmayı gerektiren uygulamaların Bilişim dersine layık görülen 1 ders saatinin neresinde yapılacağını soran yok! 

Oysa hesap sormaya geldiğinde herkes yerinden memnun. Kimse sana sunduğumuz hizmeti beğendin mi diye sormuyor. Ancak bir kariktatürde de Türk insanının oynadığı mizâzende olduğu gibi çalışan 1 kişi denetleyen onlarca. Allah bunları ıslah etsin. Hiçbirşeye değil ama derste binbir stresle elimdekinin en iyi şekjilde vermeye çalışırken yaşadığım stresi hatırlıyorum da yatacak yerleri yok bunların…

 

 

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar