SHÇEK’den bir tatlı ziyaret :)

1.si burada ve gelişmeleriyle birlikte 2.si burada olan, okutulmayan öğrencim Emine ile ilgili yazım gittikçe güzelleşiyor…

Bu sabah okula giderken telefonum çaldı birden ve arabayı sağa çektim. Aklımda okulda bir sorun olduğu ihtimali vardı. Mesaim esnek ancak acil durumlar olabiliyor. Melodiden anladığım kadarıyla sevgili arkadaşım Poyraz81’e gönderdiğim kargo paketi nedeniyle okula geç kaldığımı düşünerek bana ihtiyaç oldu diye geçirdim içimden. Telefonda idareci arkadaşım “Hocam, SHÇEK’den(Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) bir bayan arkadaş gelmiş de…” deyince gerisini dinlemeden “Hocam geliyorum, okulun önündeyim, az sonra oradayım” diyerek kapattım telefonu. Hocam da pek ayrıntı vermeyince aklıma her zamanki gibi faydalı konular için Emniyet, Sivil Savunma Müdürlüğü,…gibi bu kez de SHÇEK’ten bir yetkilinin okulda sunum yapacağı ve seminer düzenleyebileceği, bu nedenle de salon düzeniyle ilgili bir sorun olduğu fikri geldi aklıma ; fazla takmadım.

Okula gittiğimde Başbakanlığa Emine ile birlikte yaptığımız müraacat sonrasında yanıt olarak gelen mektubu müteakip bugün de SHÇEK’den bir yetkilinin, öğrencinin vakit kaybetmeden okullu olması için önce Emine ile sonra da benimle konuşmak istediğini öğrendim. Gittiğimde Emine yetkili bayanla yarım saat kadar konuşmuş, cehalet adına aynı evde paylaştığı ne kadar olumsuzluk varsa hepsini paylaşmıştı. Bu bayanla sohbetim sırasında daha önce Emineyle onu okutabilmek adına düşündüğüm ve uygulamaya geçirdiğim(iz) ne varsa ben de paylaştım. Dinlediğinde söylediği tek şey: “Çok farklı” oldu. Nitekim okutmamak adına böyle çocukca bahaneleri öne süren bir veli profilini eminim ki daha önce görmemişti. Şaşkınlığı bu ve Başbakanlığa kadar uzanan bir mektup nedeniyleydi.

Benim tek istediğim kafası yeterince işlemeyen bu cahil kesime anlayacağı dilden konuşacak birilerinin artık çıkagelmesiydi. Bunun kim olduğu önemli değil. Yanıbaşlarında, evleriyle karşı karşıya çocuklarını eğittiğimiz, zaman zaman ana-baba olduğumuz bu insanlar bizim çocuklarına yaptığımız ebeveyn rolünün ondan birini yapmadığından bu görevi onlara hatırlatacak birileri lazımdı. Bunu onlar üzerinde saygın(!) bir mesleğin mensupları olarak bizler sağlayamıyorsak yardım almak iyi olabilirdi. İyi de etmişim. Bayanın bana sıkça söylediği şey, bugüne kadar SHÇEK tarafından öğrencilerin okutulması için yapılan girişimlerde kurum ve aileler üzerinde hiçbir başarısızlık yaşanmadığıydı. Bu benim yavruma da bir ışık göründüğü anlamına geliyordu.

Ayrılırken bugün itibariyle Velinin iknâsı için gerek SHÇEK gerekse diğer yetkili kurumlar tarafından gerekenlerin yapılacağıydı. Yaklaşık 15 gündür öğrencimi gördüğümde asılan ve zaman zaman ona destek olmak adına kendimi zorlayarak verdiğim tebessümler bu kez gerçekten bir ümide dönüştü. Umarım sonraki günlerde Emine’nin istediği okul(lar)da okutulması için gerekli girişimlerin başarılı sonuçlarına bu sayfalarda yer verebilirim…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar