Telefon Görüşmeleriniz sonradan gerekli oluyor mu ?

İlk okuyuşta saçma gelebilir ancak kullanıp gerekli olduğu halleri gördükçe gayet tabi diyorum:

Telefon konuşmalarım sonradan çok lazım oluyor!

Bilişim insanı olarak Bilgisayar ve İletişim Teknolojileriyle birlikte bu teknolojilerin getirdiği ürünlerin kullanılması, zamandan ve paradan tasarrufa gidilmesi düşüncesindeyim. Ancak bu fikri milletçe üç aşağı beş yukarı paylaşsak da Teknolojiyi görgüsüzce kullanmakta Lider konumunda bir Millet olduğumuz da su götürmez gerçektir. Kullanmayacağımız bir teknolojiye sırf son model olması, yeni çıkmış olması, ve sırf diğer insanlarda olmaması nedeniyle para dökmek ve “Teknoloji güzel şey canım!” deyip bir telefonun sadece Arama Yapma ve Arama Sonlandırma düğmesini kullanmak ne kadar saçmadır. Büyüklerimizin yemeye ekmek bulamıyoruz dediği yıllar çok değil 100 yıl önceydi. Şimdi biz gün aşırı teknoloji değiştirir bir ruh hali içindeyken yanı başımızda aç uyuyanı görmediğimiz gibi görgüsüzlüklerimize başka kılıflar uydurmaya çalışıyoruz.

Kültürümüzden gelen ve çoğu kez de yanlış olduğunu düşündüğüm, bir insana; özellikle çocuk ve genç kesime bir iş yaptıracaksan hediyeye,ödüle bağlama durumları biz üniversiteye başladığımızda da gayet modaydı :) Üniversiteyi kendi yaşamımız için kazanmıştık ancak iletişim sorunu olmaması için kart ile uğraşmaktansa cep telefonu sahibi olmak güzel fikirdi. O sıralar kullandığım telefonu arama yapmak dışında piyasadakilerden birçok farklı özelliği bulunmasına rağmen ben sırf gösteriş olsun diye değil bireysel ihtiyaçlarımın tümünü karşılaması ve tüm özellikleriyle suyunu çıkarabilmem düşüncesiyle seçmiştim. Gelelim bugüne…

Hala kullandığım cep telefonunu yaklaşık 4 sene önce 1 maaş ücretimi kenara ayırarak almıştım. O sıralar sokakta gezen veletlerin, pahalı fiyatları nedeniyle habire telefon değiştiremediği ve bizim de “Bu gençlik radyasyona doğru koşar adımlarla ilerliyor” deMEdiğimiz, sağlıklı günlerdi…Araştırıp da aldığım telefonun bugün hala önümüze çıkmamış/kullanılamayan 3G,Video Konferans,Baskonuş,Ofis,…gibi bazı teknolojileri desteklemesi yanında o sıralar sıkça ihtiyaç duyduğum uygulamaları barındırması da güzeldi. Özel bir telefon diyerek almıştım ancak insanların yanında bırakın konuşmak köşesinin görünmesi bile utandırıyordu. “Kaç para verdin”, “Bu kadar para verilir mi!”, “İnceleyebilir miyim?” diyen insanları görüp bir yandan utanırken bir yandan da bir kontrol noktasından geçerken telefonumu çıkarmak zorunda kaldığımdanbir bayan polis memurunun “Eşim de taksitlerini düzeltince bana bundan alacak inşallah…” lafını duyunca israf mı ettiğimi düşüncesine kapılıyordum. Ancak ben özellikleri arasında şu da olsun bu da olsun demekten ziyade bu da var mı, bunu kullanabilecek miyim düşüncesiyle almıştım bu aleti…

Fazla uzatmayayım. Yıllar önce doğru bir tercihle aldığım ve buün hala ihtiyaçlarımı karşılayabildiğim ve eskitemediğim, bilgisayarda yaptığım birçok işi üzerinde yapabildiğim bu telefonla yazılım yelpazesinin de geniş olması sayesinde her işimi görebiliyorum. Konu elbette ben değilim, Kendi yazılımı dışında yazılım yüklenebilen cep telefonlarının çok büyük birer yardımcı olması !

Çanta alışkanlığımdan önceki dönemlerde kağıt,kalem bulamadığım zamanlarda hayli zor durumlarda kaldığımı hatırlıyorum. Ancak yeni telefonlara versiyonlarına uygun yazılımların yüklenmesi ve insanların ihtiyacına göre de yazılım üretilmesi birçok sorunumu çözer oldu zamanla. Kağıt, kalem bulamadığım zamanlarda telefonuma yüklediğim yazılım sayesinde her görüşmem daha görüşme başlar başlamaz onayım olsun ya da olmasın kayıt altına alınıyor ve sonradan konuşma içindeki bilgilere ulaşabiliyor ve hatta telefonda birinin kalbini kırmış olsam acaba doğru mu ettim diyerek defalarca dinleyebiliyorum. Tabi bu görüşmelerin bazılarını bir hatıra gibi kullandığım ve dostlarımla paylaştığım da çok sık oluyor :)

Mevzubahis yazılımın ismi Total Recall ve Killer Mobile isimli Yazılım Firması tarafından üretilmiş. Farklı OS versiyonları üretilmiş ve bugün cep telefonu kullananbirçok kimsenin Arama Engelleme Yazılımlarından sonra en fazla tercih ettiği yazılım konumunda. Programın bazı özellikleri şunlar:

  • İstediğiniz formatta kayıt imkanı
  • Telefon görüşmesi başladığında onaylı/onaysız kayda başlama
  • Telefon görüşmesinden sonra dilerseniz kaydı silebilme/inceleyebilme
  • Kaydedilen ve Saklanan görüşmeleri Telefon Hafızası ya da MMC Kartta saklayabilme
  • Konuşma sırasında size sesli uyarı verme
  • Telefon tuşlarıyla programa kısayol atayabilme
  • Görüşmeden bağımsız olarak ses kaydı için kullanabilme
  • Görüşme süresini ekrana yansıtabilme…

Bazen mahremiyeti ortadan kaldırabilir gibi düşüncelere sevketse de olumsuz bir yanını bugüne kadar kullanmayan ben, Symbian İşletim Sistemine sahip telefonu olanlar için Total Recall’u şiddetle tavsiye ediyorum. Programın sitesinde Görüşme Kaydı dışında farklı amaçlarla yazılmış onlarca programa ve Recall’un Kullanma Kılavuzuna da ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts