Toplu Mail adresleri: Toplu Terbiyesizlik !

Yakın bir zamana kadar 3-5 mail adresini kıyıda köşede biriktirip müsbet konulardan ahaliyi haberdar etmek amaç edinilmişken bugün milletimizin acemiliğini kullanarak mail adreslerini Terbiyesizlik & Ticari gelir aracı olarak kullananlar peydâ olmuş. 2 kere üst üste mail kutuma düşen spam’da yazan ifadeye göre acemi web kullanıcılarının forwardladığı maillerden CC ve TO kısmındaki mailleei toplayarak üşenmeden bir veritabanı olarak saklayan insanlar, bir de kolları yorulmuş gibi bu DVD’leri tanesi 50Ytl’den olmak üzere satışa sunmuşlar.

Sıkça üniversite arkadaşlarıma, şehrimdeki meslektaşlarıma ve mail arkadaşlarıma, taaaaaa 5 sene önce çözüme ulaşmış bir “Acil Kan aranıyor” duyurusunu nasıl olup da hala bugün aynı resim ve isteklerle  yolladıklarını sorarım. Aslında fırçalarım. Çünkü çevremde %80’i bilişim sektöründen oluşan bir grup var. Ve hala 5 yıl öncesinin yanık haberi, İlik nakli duyurusu ve sevabına yollayın… teraneleri geliyor!

Bilişim insanı olup da gündemden ve Teknolojiden bihaber olmak çok kötü. Aslında daha da kötüsü, gündemi geriden takip edip eşi dostu delirtmek. İşte ben bu deliren zümredenim. Bu sayfayı okuyan sevgili arkadaşım. Lütfen çok basit şu önlemleri al ve senin de E-Mail adresin sağda solda onun bunun çocuğu gibi gezmesin!

(*) Bu yazıyı 2.çoğul şahısda yazmaya çalıştım. Sağa sola, Adımı ve Sitemi belirtmeksizin yolayabilirsiniz. Serbesttir!

1) Gelen mailin sahibini tanımıyorsanız hemen önemsiz klasörüne atmak yerine gönderilen domain’in tümünü engelli listenize ekleyin. Örneğin newbie@salkaya.nl adresini değil @salkaya.nl etki alanını engelleyin. Yani Mail seçeneklerinize girerek engellenen gönderici kısmına kendi elinizle ekleme işlemini yapın. Emin olun ferahlayacaksınız !

2) Gönderilen maillerdeki bağlantılara tıklamadan önce fareyi üzerine götürün ve gerçekten mailde yazan site ile ilgili bir adrese gidip gitmeyeceğinizi görün! a.kbank.com’a gitmek için tıklayın yazan bir yazı sizi a……kbank.com adresinde yayın yapan sahte,yanıltıcı ve tehlikeli bir siteye yönlendiriyor olabilir. Fare ile bağlantının üzerine geldiğinizde Durum Çubuğunda gideceğiniz adresin aslını görebilirsiniz.

3) Tanıdıklarınızdan gelen maillerin içeriğini okumayacaksanız bile başlıklarını okumaya ve önceden aynı konuda bir mail alıp almadığınız hatırlamaya çalışın. Bu bir beyin cimnastiği olmak dışında sonradan alacağınız mailleri tekrar tekrar okumanızı engelleyecektir.

En önemlisi 3-5 sene önce aldığınız ve aciliyeti olan bir maili tekrar alıyorsanız ART NİYET arayın! Bu maili kalabalık gruplara ilk gönderen kişinin niyetinin, aslında maillerin yönlendirilmesiyle,forward edilmesiyle mesaja eklenen yüzlerce kişinin adresini almak,biriktirmek ve reklam aracı olarak kullanmak olduğunu unutmayın. Kısacası SAF OLMAYIN !

4) Kime mail gönderirseniz gönderin mutlaka BCC yani GİZLİ kısmını doldurun. TO yani KİME kısmına birden fazla adres KESİNLİKLE YAZMAYIN! Böylece maili asıl alması gereken kişi, mailin gönderildiği diğer kişilerin adreslerini göremeyecektir.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts