Anlamaktan/Yorumlamaktan aciz Öğretmenler yetiştiriyoruz!

Başka branşlardan Formatörlük için başvuru yapıp bu görevini başarısızlıkla taçlandıran öğretmenler için Bakanlık yetkilileri bir genelge yayınlayıp öğretmenlerimizin boş vakitleri ölçüsünde bu işi yürütmelerini, ders yoğunluğundan kaçış ya da ek ders ödüllendirmesi olarak görmemeleri gerektiğini anlatmaya çalışmış. Sebep bilgisayar branşına hakim olmayan insanların bu görevi yürütmek üzere okullara gönderilmesi ve randıman alınamaması. Bakanlığın yayınladığı 1(BİR) yazıyı bakın ne şekillerde yorumlayanlar ve uygulayanlar var:

 

YAZI:

İlgi (c) dilekçe sahibi öğrenci velisi ve Bakanlığımızca Düzce Akçakoca Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Sisteminin Değerlendirmesi ve Geliştirilmesi Semineri”ne katılan taşra teşkilatı yöneticileri; Eğitim kurumlarındaki Bilgisayar Formatörlerinden bir çoğunun farklı alanlardaki öğretmenlerden görevlendirildiği, bu öğretmenlere ait derslerin işlenmediği ve asıl görevlerinin aksatıldığı yönünde görüşbildirmişlerdir.

Bilişim teknolojilerindeki gelişime paralel olarak bilgisayar kullanımının yaygınlaştığı ve bu alanda bilgi birikimi oluştuğu, daha üst sevide bilgi ve beceri geliştirilebilmesi için BilişimTeknolojileri alan öğretmenlerinin her ilin ilçesinde, eğitim bölgesi kapsamındaki okul ve kurumlarda bulunduğu dikkate alınarak asıl görevlerinin aksatılmaması kaydıyla ek görev olarak formatörlük görevi de verilmesi mümkündür.Yukarıda belirtilen açıklamalar çerçevesinde, hâlen formatör öğretmen olarak görev yapanlardan istekli ve alanında yeterli öğretmenlerin asıl görevlerini yerine getirmeleri kaydıyla boş kalan zamanlarında formatör öğretmen olarak verilen görevi yapmaları sağlanacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.  (Hüseyin ÇELİK)

 

YORUMLAR

Formatörlüğün kalkacağını yazmışlar açık açık.(Bu arkadaş açık açık bunu anla(ma)mış!)

Okul formatörlüğü iptal edilemez. Bence yazı bir kesin emir niteliğinde değil tavsiye şeklinde. Biz dün toplantı yaptık, iptal de yok sınıfçılar da kapsam dışı tutulmadı…

Herkes görevini itinayla yapacak bundan sonra. Karıştıracak ne var anlamadım!

Sırf kendi okulumda görev yapmıyorum diye BT formatörlüğü iptal edilirse sizce kaybeden kim olur? Ben mi Okul mu?

Komşu okullarda sınıf öğretmenleri görevden ayrıldı. Bu defa girecekleri sınıflar oluşturulsa bile ders yapacak yer yok.norm kadro fazlası ve görevlendirme ile gelen öğretmenlerin hali neolacak bilminmiyor

Müjde, herkes kendi branşına dönüyor.(Bu arkadaş için eminim hayırlı olacaktır!)

Ben o kadar emek verdim şimdi ayrılcam formatörlükten. Branşım teknoloji tasarımı 20saat derse girmem gerek

Formatörlük görevi bitirildi. Okulardaki donanımlara ne olacak!

 

Burada dikkat çekmek istediğim konu artık tartışmasını yapmaktan kaçındığım Formatörlük görevinin gereksizliğinden ziyade 1(BİR) YAZININ NASIL BU KADAR AYRI ANLAMLARA GETİRİLEBİLECEĞİ !

Üniversitenin daha birinci basamağında Lisede gördüğünüz haftalık 4-5 saatlik mihver derslere rağmen verilen 6 saatlik Matematik, 4 saatlik Türkçe ve bunların yanında Yönetmeliklerin de kısmen anlatıldığı Okul Deneyimi derslerine rağmen hala Geleceği şekillendirmekle görevli ama maalesef okuduğunu anlayamayan öğretmenlerini mezun ediyor olmamız. Anlayamadığım diğer bir husus KPSS sınavında 90-95 çekerek göreve atılan arkadaşları hangi üniversitelerin yetiştirdiği. Yıllarca bir ders saatinin fazla verilmesinin o dersin tam öğretilebileceği teranesine inanmış bir şekilde ilerliyorken şimdi de okuduğunu anlamaktan aciz ve mesleğe atanmayı başarmış öğretmenleri görüp yukarıdaki türden yorumlarla kahrolmak gibi bir eziyeti de zorla yaşıyoruz. Hangi siteye gitsem bu türden abuk subuk tartışmalar…

Allah sonumuzu hayretsin…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. Formatörlüğü hiç sevmedim ancak eğer olacaksa da sadece BT öğretmenlerinin yapması gerektiğine (buna da BT öğretmenlerinin ders saatleri az olduğu için) inanıyorum. Formatörlük yanlış anlaşılmışmış, sanki formatörlüğü bu duruma getiren MEB değil.
    Keşke yazının orijinalini de görebilseydik, merak ettim doğrusu. Bakarsın bir yorum da ben patlatırdım :)