Ne yaptın Telekom! Ne güzel izleniyorduk :(

Telekom’un şu meşhur durmak bilmeyen yasak furyasına UStream.TV de eklendi. Ustream Kamera ve Ses sisteminizi kullanarak bir Streaming Media Sunucusudan yayın yapıyormuşsunuz gibi medya kaynaklarınızı başka insanlarla paylaşmanızı sağlayan güzel bir servisti. Anlamayanlar için daha yalın haliyle somut bir örnek verelim: Kameranızı kalabalıklara toplu bir şekilde paylaştırmak istiyorsunuz, Kamera yayınınız ses ile birlikte ustream.tv altındaki bir domainden(ustream.tv/falan filan) yayınlanıyor, bu yayını eşe dosta gönderip takip etmelerini sağlayabiliyor ve Youtube türevlerinde olduğu gibi yayını siz açık tuttuğunuz sürece embed desteği sayesinde her türlü platformada kullanabiliyorsunuz. Bir nevi FAYDALI AMAÇLAR İÇİN ÜRETİLMİŞ, BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR türevi…

Tabi bundan daha önemlisi yayınlanan yayınların konularına göre Kategorize edilebilmesi ve şu an benim izlediğim gibi Amerikan Futbolunu Amerikanın bir eyaletinden izleyebiliyor olmanız. İsterseniz şu an seçim sonrasında bir konferans salonunda yapılan paneli, isterseniz de kendi odasında ders çalışan bir öğrencinin can sıkıntısına ortak olabiliyorsunuz. Antony Hopkins’in bir Radyo programına katıldığı yayını tesadüfen açmama ise hiç girmiyorum. Bunlar aklı başında örnekler tabi. Uçuk kaçıkları kovalamak size kalıyor :)

Belediyeler, Park ve Bahçeler, Uçurum kenraındaki kartalcıkları IP kamera imkanlarını kullanarak insanlığa sunan Yerel Yönetimler’den sonra bir Web sitesinin böylesine çetrefilli bir hizmeti ÜCRETSİZ olarak bizlere sunmayı başarmış olması, Türk insanına münhasır kaş-göz münasebeti nedeniyle Türküye’ye artık seslerini duyuramayacak olmasını engellemiyor tabi. Bizim böyle bir hizmeti yasaklamak için bahaneye ihtiyacımız yok. Gerçi farklı metodlarla ulaşabileceğiz bu servise ancak mantık sınırlarını zorlayan bu engelleme/yasaklama furyasına böyle güzel bir servisin de girmesi oldukça düşündürücü; ve tabi ki şaşırtıcı değil!

– Demek ki naaaaaapmiycez?

– Kendi aramızda konuşmiyceeeeeeez
(ve usuldan usuldan ya Sabır çekicez…)

Fiyatları nedeniyle IP kamerası olmayanların çok fazla işine yarayacağını düşündüğüm ve okulda ders içi ve ders dışı çalışma saatlerimizde velilerimizin sınıfımıza misafir olmasını sağlayan bu hizmeti kapattığı için Telekom’a şükran borçluyuz. Sansürlenecek bir yanı olmayan bu site de maalesef arada kaynadı gitti…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts