Aramada sorun ne ?

Konu Mankenimiz: BİLGE

Çağrı Merkezlerinde ve Radyo-Televizyon kuruluşlarında çalışanların sesleriyle-görüntülerini eşleştirip bu insanlara vurulan, “Öfff…, bu sesin sahibi nasıl bir afet!” diye iç geçirenler muhakkak olmuştur; özellikle Asosyal kesimden! Karşınızda konuşan yetkiliyi göremiyorsunuz tabi ki…Peki ama yazanı hiç merak ettiğiniz oldu mu ? Gerçekten bir insanla mı yoksa tahmin etmediğiniz bir şekilde bilgisayarla mı konuşuyorsunuz ?

Üniversite yıllarımda tanıştığım Cem Yılmaz, şovlarında 2000’li yılların Bilişim Dünyasında hesap makinasına bakış atan memleketimiz insanına gönderme yapıyordu. Küresel ısınmanın öngörüleri değil bilakis etkileri hayatımıza nasıl ki 1-2 yıl içerisinde girdiyse aynı şekilde yapay zekayı andıran uygulamalar da birbir yaşamımıza girmiş oldu. Gün aşırı yapılan flash uygulamalar, oyunlar,…vs Yapay Zekanın bir ürünü. Karşınızda bir rakip varmış gibi heyecanlanabiliyor ya da gerçekten bir insanla konuşuyor gibi önünüzü ilikliyorsunuz :)

İşin şakası bir yana, buna ihtiyaç duyan yani Yapay Zekayı iş yaşamıyla bütünleştirmeyi önşart olarak gören büyük bir kesim geriden geliyor olmalı ki YKB’de özellikle geçmiş dekontlar konusunda Canlı Yazışma ile sık sık yardım istediğim Müşteri Hizmetleri temsilcilerinin hazırını yapmış birileri! Bu işin mantığı, çok önceden çalışmaya başlayarak herhangi bir ürünün Pazarlanması ya da Teknik Desteği konusunda sorulabilecek sorular için bir veritabanı oluşturmak üzere alanda çalışmaya başlamak, tespitlerede bulunmak ve cevapları/olası karşı soruları sisteme girmek. Sonrasında alan-satan memnun. Gelebilecek sorulara karşı cevaplar hazır. Hem de mimikleriyle sizi yönlendirebilen ve gerekli Sayfaları, Dokümanları, Formları arkaplanda bir Web Uygulaması olarak çalıştırabilen bir Müşteri Temsilcisi.

Az sonra yazacağım sitede, farklı konularda arama yapılan sitede çıkan sonuçların insanı ne derece hüsrana uğratabileceği, Google gibi bir Arama Motoru üstadında dahi nasıl 10. sırada çıkabileceğinizi görebiliyorsunuz. Amaç eğer bir ürün tanıtmaksa ve siz 9. sayfada hiçbir içeriğiniz olmadan yeni gelin gibi süzülüyorsanız sermayeniz çoktan çöpe gitmiştir. Ürünlerinizi sizin yerinize web sitesinde tanıtacak canlı bir eleman olsaydı güzel olmaz mıydı ?

Bilge ya da Merve gibi mesela…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts