Etkileyici bir çalışmayı etkileyici yapanlar şüphesiz Grafik-Metin-Hikaye-Yaratan dörtlüsüdür. Günümüzde çalışmaların kaynağını bulmak görgüsüzce yapılan paylaşımlar nedeniyle kolay olsa da bazen karşınızda “Burada kullandığınız fonttan yararlanmak istiyorum…” diyemiyorsunuz herkese. Ulaşamıyorsunuz ya da vatandaş kendi Türkçeleştirdiği font için sizin de çaba göstermeniz istiyor. Haklı değil mi? Pixelfont türkçeleştirmek ne kadar kolaysa oval hatları olan bir fontu türkçeleştirmek de o kadar zor. Haklı buluyorum tabi ki…

Mevzu çalışmanın sahibine ulaşamadığımız durumlarda diyelim ki bir reklam filminde, Grafiğinde yer alan Fontun adını öğrenmek. Yapılabilecek en beyhude işlem fonts.com’a girerek uygun kategoride arma yapmak ve resimelre bakarak “Hmmm, buna biraz benziyor sanki…” düşünceleri içerisinde saatleri harcamaktır. Ya da Fonts.com’un güzel hizmeti WhatTheFont‘u kullanarak OCR karakter tanılama  sistemi sayesinde aradığınıza en çok benzeyen fontu tespit etmektir. Şimdiye kadar bu sistemi kullanıp da aradığım fontu öğrenemediğim bir an olmadı. Yapılması gerekenler oldukça basit:

1) Orjinal çalışmada yazı dışında bi içerik olmayacak şekilde 1 ya da en fazla 2 kelimeyi ekran görüntüsünedn keserek jpeg olarak kaydedin.

2) Daha sonra WhatTheFont hizmetine Upload ederek sistemin fontu tanımasını sağlayın.

Bu sistemi geçmiş zaman içinde benimle paylaşan “Tasarım Gururumuz, Dinodream ailesine” Teşekkürü ayrıca borç bilirim.