“Okul18 Projesi”, Olcay BÜYÜKÇAPAR’dan !

Memurlar.Net‘den tandığım sevgili meslektaşım, branşdaşım, Olcay BÜYÜKÇAPAR(Caytuna) Zezencay isimli ve Bilişim Teknolojileri üzerine eşiyle birlikte açtıkları Web Platformundan sonra geçtiğimiz yıl bulunduğu okulda Okul 18 isimli bir projeyi başlatmış ve bu proje duyurusunu Memurlar.Net’de açtığı başlıktan duyurmuştu. Okul18 Projesi, o zamanlarda Pilot Uygulama olmasına rağmen bence hedefleri açısından Thinquest ayarında bir projeydi. Nitekim beklediğim gibi oldu ve dün yazdığı mesajla projenin gelişimini gördükten sonra hazırlanan sayfaların ve eklenen özelliklerin ne denli ilerlediğini birebir görme fırsatım oldu. Düşünsenize, Web sayfanız bile yok ancak Word kullanmasını bielcek kadar bilginiz varsa okulunuzun ve hatta sınıfınızın(!) İnternet üzerinde bir E-Sınıfı, E-Kulübü, Etkinlik sayfaları, Tanıtım Sayfaları ve varsa Projeleri yayınlanıyor!

Projenin en büyük aşarısı entegre edilmiş CMS yani İçerik Yönetim Sistemi sayesinde ve çok iyi hazırlanmış Kullanıcı Dostu Kullanma Kılavuzları sayesinde şu anda 80’i aşkın okulda ve (-ki bu sayı sadece projenin uygulandığı ilde yürütülüyor) bence ileride ulusal düzeyde gelişim gösterebilecek derecede iyi bir proje olması. Bakanlığın uygulamaya başladığı bazı projelerin başarısızlıklarını ve saman alevi sönüşlerini gördükten sonra bu projenin yerinde sayacağına ihtimal vermiyorum. Kendisini ve bu projenin uygulanmasında görevli Eğitici Formatör arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. Destek için teşekkür ederim. Umarım başarıya ulaşırız.

 2. Ulaşmış bile hocam. O kadar ilçe var ve tatmin edici sayıda kullanıcı var. Kendi imkanlarıyla veya şablonlarla web sitesi düzenlemeyen eğitimci arkadaşlarımızın bu güzel CMS sistemi sayesinde sınıflarını İnternete açmaları çok güzel bir hadise.

  Benzer bir uygulamayı yapmıştım. İnternetten BT Sınıfının canlı yayınını okul sitesinin girişine veriyordum. Ama IP Kamera olmadığında korsan çözümler üretmiş ve daha sonra faydalandığım sitenin kapanmasıyla ortada kalmıştı uygulama :)

  İnternete evladını gönderemeyecek olan ya da Öğretmenin yanına gelmeye utanan(böyle çok velimiz var) velilerimiz bile bir fırsatını bulup internetten çocuklarını izlemeye gitmişti.

  Çok güzel dönütler bunlar. Aynı şekilde Okul18’in de yurt çapında uygulanmasını ve sahiplenilmesini istiyorum, çok başarılı bence!

 3. Başarılı olduk, hem de oldukça. Garanti Bankası Öğretmen Akademisi Vakfı’nın başkanına dahi sunum yaptık çok güzel yorumlarını duyduk, sözlü de olsa iş teklifi aldık. Ben tayin oldum şimdi İzmir’deyim belki burada da yürütme şansımız olur belli mi olur.
  Yazın bakıma alacaktık, veli ve öğretmenler açık kalsın diye talep etmişler şimdi yazın da açık kalacak. Mükemmel hitlere ulaştık, doğrudan bazı öğrencilerin motivasyonlarının artmasına sebep olduk, öğretmenlerimize okul18 baskılı porselen bardak hediye ettik projeye değer kattık. Amatörce çalıştık ama başarımızı profesyonelce-sessizce kutladık. Sana da burada bu konuya yer vererek destek verdiğin için tekrar teşekkür ederim. Bana açık adresini e-posta ile iletirsen hatırası olsun diye bir Okul18 porselen bardak göndermek isterim.
  Teferruatını takip ediyorum, kolay gelsin.