Mim: Yayınımıza katıldığınız için Teşekkür ederiz !

 

Başlığı bu şekilde atmamın sebebi, aralarına yani bir nevi yayınlarına katıldığımız sitelerin kişisel bilgilerimizi bir süre sonra ticari malzeme olarak kullanmaya başlaması ve bu işte pişkinliği son noktaya kadar kullanması.

Türkiye’de Bilişim konusunda üye sayısına önem veren ve vasıfsız yayın yapan ne kadar site varsa, bizim ilk dediğimiz ve şu an hala Vbulletin’in bilmem kaç versiyonuyla yayın yapan ne kadar site varsa topunun Allah belasını versin ! Bugünlere kolay gelmedik  ama yıllardır kullandığımız ve neredeyse kullanıcı adlarımızla özdeşleşmiş mail adreslerimizi değiştirmek zorunda kalacağız bu gidişle ona yanarım…

Uzun süredir Hotmail adresim, Kişisel sunucumun büyük bir kısmında “***SPAM***” etiketiyle süslenerek geri dönen mailler ile dolu. Engellemek, Kural oluşturmak tamam ama nereye kadar? Telif Hakkı konusu ne kadar ciddi bir mesele ise forumlarda kayıt sırasında alınan mail adreslerinin pazarlama konusu yapılması ve sonrasında  Spam malzemesi olarak kullanılması da en az o kadar ciddi bir sorun. Kayıt olurken sizden samimi sebeplerle kayıt olmanız isteniliyor, dolozlama atlıyorsunuz dolduracağınız formla çabanızın boşa gitmeyeceği ümidine kapılarak… Peki sonuç ?

Sonuç şu: Çarşıda pazarda 5Ytl’ye satılan DVD’lerin içinde kendi E-Mail adresizi buluyorsunuz. Böyle bir DVD/CD’ye para yedirmişliğim yoktur ama bu işi yapan terbiyesizller pişkinliklerinde o denli samimiler ki Toplu mail adresini ortalık yerde satmaktan çekinmiyorlar! Üstelik Satış için yine sağda solda kayıt için verdiğiniz mail adresini kullanıyorlar. Sonrasında sahneye çıkmaya hazırlanan ne kadar Pazarlamacı, Müteşebbis varsa cümlesinden mail alıyorsunuz. Emek çekmeden müşteri toplamaya çalışan garip bir bir memleket…

Web Sitesi yaparsın adama,
“Hmmm…Hacı o Mavi ile Gri güzel durmamış sanki. Değiştirelim mi ?”

Siteye kaydolacak olursun,
Ücretli sunucudan alınmış mail adresi isterler. Mail kutun ilk hafta içinde spam ile dolar.

Bir sitenin Mail Listesine kaydolursun,
Ya o listeden çıkışın ya da O firma batmadıkça sittin sene kurtuluşun yoktur!

İşte böyle bir sürü terane. Hasılı bu memlekette Web Teknolojileriyle uğraşmak da seçtiğin alan da pişmek de çok çetrefilli. Kendi sunucunu kiralayıp geleni-gideni ayarlayana kadar birilerine beddua etmeden gelebilmişsen arkanda bir çift kanat taşıyorsundur haberin yok!

Aramızda var mı o şanslı kanatlılardan ?

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar