COREL’de RGB>CMYK dönüşümü için hız dopingi

Hazırladığınız COREL çalışmasını matbaaya göndermeden önce hala Renkleri Matbaa Standartlarına uygun olarak dönüştürüp dönüştürmediğiniz konusunda tereddütlerinizi varsa şu linkteki RGB>CMYK dönüşümü için hazırlanmış Makroyu kullanarak baskıda sizleri üzecek sorunlardan kurtulabilirsiniz. Zira COREL içinde CMYK dönüşümlerini yapmak için ayrı ayrı menülere girmek ya da Corel Photo Paint’de renk modunu değiştirip dosyaları kaydetmek gerekiyor -ki uzun işlem… Tek yapmanız gereken Makroyu kullanarak dönüşümü yapacağınız sayfada bir kere çalıştırmak. Renklerin değiştiğini ve CMYK’ya dönüştüğünü göreceksiniz.

Bu işlem için gerekli makroyu “CorelDRAW Graphics Suite XX\Draw\GMS” klasörü altına kopyalayıp “Tools>Macros>Run” menüsünden çalıştırın. Hazırladığı bu yetenekli Makro için AlternatifMatbaa‘ya teşekkürler.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts