Başlıktan Corel ile ilgili bir Grafik Kaynağı önereceğim anlaşılmasın. Kürşad isimli kardeşimiz Çift monitör karşısında, Matbaa makinelerinin sesleri arasında yapılan bir Röportaj tadında site hazırlamış. Corel’de kafayı syırmak üzere olduğum zamanda  verdiği püf noktaları sayesinde bir nebze rahatladım. Dönem sonuna yetiştirmem gereken bir baskı projesi var çünkü.

Vektörel çizim programı devi Corel’in X3 versiyonunu kaldırıp dün akşam son çıkan X4 sürümünü yükledim. Ne var ne yok diye gezerken bitirmem gereken bir iş geldi aklıma. Corel ile işim pek fazla olmuyor ama Dergi benzeri baskı ürünleri iflahımızı kurutuyor. Çünkü Photoshop kadar çiz-bastır durumu olmuyor. Renk ayarı,  Matbaa profilini düşün,… derken çuvallama ihtimaliniz yüksek; tabi acemiyseniz. Corel konusunda ben de acemi sayılırım.

Blogspot’da ikâme eden arkadaşımız çok kaliteli ve görsel açıdan da yönlendirici yazıları sayesinde tadından yenmez bir iş çıkarmış ortaya. Corel ile ilgili ne kadar site varsa peydâ olmuş; hepsi “Şunun için şablonları nereden bulabilirim?” tarzında yazılarla dolu maalesef. Bu da işin ehilleri dışında asgari müşterekleri paylaşabilecek bir Corel sitesini henüz bulamadığım anlamına geliyor. Photoshop yazıda da serzenişte bulunduğumuz üzere Paint’in milletimize malolmuş hali gibi dururken Corel konusunda ise tam olarak dipteyiz!

Kürşad’ın hazırladığı sitede Matbaa için tavsiyelerden, Renk Profillerine, 60 sayfayı dizmeye yarayan makrolardan, Önemli haberlere kadar neredeyse kafa karıştıran ya da dikkat edilmesi gereken her problem alanı için bir kategori oluşturmuş. Yaklaşık 20 kategorinin her birisinde asgari 5-15 arasında yazı var. BlogSpot’daki her yazı bu işi kaptım diyebileceğiniz kadar doyurucu. Kendisine bir kez de buradan teşekkür ediyorum.