PHP ile kod yazmak istemeyenlere: PHPMaker

Diyelim ki sadece bağlantısını yapabilecek kadar az düzeyde Veritabanı bilginiz var. Ancak Yetkiye Özel sayfaları, Silme, Sıralama, Güncelleme, Listeleme,… gibi basit birçok işlemi yapamıyorsunuz. PHPMaker tam bu noktada imdadınıza yetişiyor. Programı tam anlamıyla kullandığınızda yani yalayıp yuttuğunuzda CMS Sistemi, biraz kavradığınızda ise Web Sitenizde ya da Otomasyonlarınızda hızlı bir şekilde PHP sayfalarınızı hazırlayabiliyorsunuz. Daha doğrusu Program sizin için hazırlıyor :)

Başlığa koyduğum resimdeki Filigranda da gördüğünüz üzere PHPMaker Veritabanından alınan bilgiyi istediğiniz tüm web programlama dillerine otomatik olarak çeviriyor. Dolayısıyla Programlama editörleri içerisinde Veritabanı işlemleriyle yorulmuyorsunuz. Bir yandan SQL Front gibi Veritabanı Yönetimi ve bir yandan da Apache ile uğraşmıyor, Veritabanı ve PHP işlemlerini tek program üzerinden yürütüyorsunuz. Bu da çok zaman kazandırıyor!

Genellikle gündelik Proje işleriyle boğuşan programcı arkadaşlarımızın işine yarayacağını düşündüğüm bu programı Resmi sitesinden indirebilir, dilerseniz Örnek proje dosyalarıyla arabirimlerin nasıl yaratıldığını da öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts