Sandbox’a düşmeyin ! ref’li bağlantıları temizleyin…

SEO için zaman zaman yenilikler neler diye site site gezinirken yine R10’da bir makaleye rastladım ve yakınlardaki geriye düşüş nedenlerinden birini anladım. Sitem sandbox’a düşmedi ama sorgulama yaptırdığımda sitemin adını kullanarak kendine pay çıkaran yaklaşık 20 tane asalak tespit ettim. Yazdıkları script ile adreslerini adresiniz sonuna ekleyerek sizden referans almış gibi görünüyorlar. Hem Pagerank’ınıza ortak oluyor hem de bu kötü ve müstehcen bağlantılar nedeniyle Google Kurallarını ihlal etmeniz gerekçesiyle şutlanmanız hızlanıyor.

Sitemdeki bu zararlıların sayısı 4’e düşmüş durumda. Ben önlemimi aldım. Eğer site:siteniz.com ref şeklinde arama yaptığınızda önünüze cevap geliyorsa SANDBOX’a düşmeniz yakındır. En basit çözüm olarak Site Header’ınıza hemen aşağıdaki eklemeyi yapın ve bekleyin. 1-2 hafta içinde çözüm hızlı olmazsa Google Webmaster araçlarından ölü link bağlantınızı bildirin.

(*) index.php giriş sayfası adresi olmalıdır. Kendinize göre düzenleyiniz.

<php if(strpos($_SERVER[‘REQUEST_URI’], ‘?ref=’))
{
   header(“Location: index.php”);
   die();
}

Yazar Hakkında

teferruat.org

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni.

Öğrencilerini yeni teknolojilerle tanıştırmaya çalışırken aynı zamanda Maker kültürünü de önce kendisi kavramaya daha sonra öğrencilerine aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitiminin önemine dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgileniyor. Toprağa baktığında bile kahvenin elli tonunu görüyor. Müziği sever. Grafik sanatları. Doğada sabahlamaktan hoşlanır bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını. Teknolojiyi takip eder.

View all posts

Yorumlar