Evlilik siteleri coştu: GönüldenSevenler,İslamievlilik,…

Üniversite sıralarında hiç unutmam siberalem.com vardı. Turkuaz renkli tasarımıyla dikkat çeken sitemiz hala arkadaş edinme konusunda Literatür  denilebilecek bir yerde hayli üst sıralarda yayın yapıyor. Ücretli üyelik kavramını hayatımıza sokmasındaki en büyük etken insanın ancak  bu tür işlere para yedirebiliyor olmasından ileri geliyor sanırım. Zira arkadaş bulmak için falanca siteye aylık 50 ytl yatıran yurdum insanına “kuyrukta beklemeden 5 dakikada İnternet Bankacılığıyla Doğalgaz ödeyebileceğini hatırlatsanız “Yok kardeşim, çalarlar hesabımı falan. Doğalgaz ödeyelim derken g..te gelmeyelim!” yorumlarını almanız kuvvetle muhtemel. Gel zaman git zaman eş-dost siteleri yayılalım derken IRC server’larda işin suyunun çıkması ne kadar önlenemez olduysa işte bu arkadaşlık siteleri ve türevleri de sakıncalı işlere resmiyet kazandırma ya da gizli kapaklı silsileler sitesi olma yolunda büyük adımlar attı. Bunu elbette site yöneticileri değil tam tersine üye kitlesi gerçekleştirdi. Gizli kapaklı konusunda ayrıntı vermiyorum; kelamın ilmine gerek yok diyorum sevgili Bilişim insanı ! Boşanmalar ne kadar sudan sebeplerle olursa olsun, Pirinç Pilavının tereyağını unutmak boşanmak konusunda ne kadar literatür haline gelirse gelsin insanlar bir yandan boşamak bir yandan da dört köşe bir eve bağlanmak için durmadan çalışıyor. E Bilişim insanı da bu meşgaleden iyi ekmek yiyor dersek yalan olmaz.(Bu arada blogu bırakıp bu işlere mi girişsek? neyse…) Siberalemden sonra internette ilk aramamla karşılaştığım İslamievlilik.com ve deSenblog sitesinin altındaki reklamı nedeniyle yaklaşık 1200 üyemin  “Site olarak çöpçatanlığa mı başşladık hocam?” şeklindeki sorularında sonra sektörün Arkadaşlık & Evlilik mevzusu için bir fetva arayışına da girdiğini söylersek yanılmış olmayız. Bu sitelerden İslamiEvlilik ve GönüldenSevenler, “evlilik” kelimesini Google’da aradığınızda  üst sırayı paylaşıyorlar. Büyük Başarı! Çünkü öyle SEO gibi tırı vırı ile uğraşmamışlar. Sürümden götürmüşler anlayacağınız. Kodlamalarında hala Perl var…

Evlilik maksadıyla 2 insanın bir araya gelme şekillerini İnternet ve Gerçek Dünya olarak bir tabloda öyle kıyaslamışlar ki “Niye ben yırtınıyorum ki yahu, ayağıma gelsinler” diyebilirsiniz! Neden İnternetten evleneceğiniz insanı arayasınız? Şöyle ki

Göz zinasindan korunma imkanı
Nefsani duygulardan ziyade karakterin ön planda olabilmesi
Kişiler üzerinde karar verme kolaylığı
Sonuçlanmaması halinde yıkıcı etkisinin azlığı
Tanışma mekanının detaylı konuşmaya müsaitliği
Sohbet ortamının detaylı tanımaya imkan vermesi
Coğrafi kısıtlamanın olmaması
Kültürel, sosyal, fiziki, manevi tercihlere göre aday seçim imkanı
Yoğun tempolu çalışanlar için zaman ayırabilme kolaylığı
Aile ve çevrenin etkisinde/baskısında kalınmaksızın şahsi tercih
Bayanların da ilk adımı atabilme ve eş seçme imkanı
Tanışma ile ilgili masrafların (giyim, bakım, hediye,…) ekonomikliği
İletişim imkanlarının zenginliği, çabukluğu ve kolaylığı
Sohbet buluşmalarında çevre baskısının azlığı
Sohbet edebilme sıklığı ve imkanları
İşyerinde iken dahi (sınırlı da olsa) sohbet edebilme imkanı
Geçmiş iletişim ve sohbetlere ait düzenli kayıt tutabilme imkanı
Sohbetlerde düşünme ve tepkilere daha çok zaman vermesi
Heyecan kontolüne imkan vermesi
Kimlik ve mahremiyeti korumaya daha çok imkan vermesi
Birden fazla adayı aynı zamanda mukayese imkani      
İlişkiyi çevrenin dedikodularından uzak tutması

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. “Birden fazla adayı aynı zamanda mukayese imkani ” bu özellik de nedir böyle? Sanki alışveriş sitesinde ürün karşılaştırıyormuş gibi …Enteresan tabi..İnternet aracılığıyla tanışmayı anlıyorum da direk olarak evlenilecek kişiyi aramak için bu tür siteleri kullanmak garip geliyor bana hala.Allah sonumuzu hayretsin:)

  2. arkadaşlar hayatımız globalleşti. Nasibimiz komşu kızı veya okul aşkımız değil! Artık internet çağında İstanbul daki Berlin de birisyle tanışıp evlenebiliyor. Artık garipsememek lazım.