La Linea’yı hatırladınız mı ? Bay Meraklı…

80’li yıllar. Pazar günleri tüm aile ekran başına kilitlenip Cenk Koray izlediğimiz bol TV’li günlerde programın akışı sırasında para kazanma düşüncesinden uzak hayli güzel reklamlar yayınlanırdı.La Linea ise her biri yaklaşık 2 dakika’dan oluşan ve sürekli kendisini çizen Çizer & İllüstrator ile kavga eden bir karakterdi; bir nevi Çizgifilm. Bilmem hatırladınız mı ?

 Linea Osvaldo Cavandoli Drawing Animation Cartoons Cinema Video Tv

Daha önce Alkışlarla Yaşıyorum‘da küçüklüğümüze yaptığımız bir yolculukla hatırladığım Bay Meraklı’dan geriye en çok attığı kahkahalar kalmış :) İçinde bulunduğumuz zaman diliminde kurgusal yapısı nedeniyle izlememeleri konusunda sıkça tehdit ettiğim öğrencilerime Bay Meraklıyı İnternetten bularak göstermeyi denedim. Abuk subuk ve kurgusal, gerçeği yansıtmayan öyküsel anlatımlar bu yavruların hafızasında hayli yer edindiğinden  %75’i gözlem yapmaktan öteye gidemedi. Ancak durumdan habersiz 4 ve daha küçük kademedeki öğrencilerimin çok hoşuna gitti. 1 derste 20 bölümle paçayı kurtarabildim. Kalan zamanda da ders ne kadar işlenirse artık :)

Bu zamane kahramanının yaratıcısı OSVALDO CAVANDOLI terk-i diyar eylemişse nur içinde yatsın (tüh…2007’de gitmiş bu arkadaş) Şu an bilgisayarımda 55 bölümü bulunan asabi ve komik karakterin yaratıcısına teşekkür ediyor “Sen bizi güldürdün, yaradan da seni güldürsün” diyoruz 80 kuşağı olarak…

Yüz kaslarımı denemek istiyorum ?

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts