İlk hafif hasarlı kazamız ve Kaza Tespit Tutanağı!

“Sakınan göze çöp batarmış” diye bir söz var malumunuz. Son 1 ayda bunu birebir yaşamaktayım aracımla.

Üzerine biraz fazla düşer;Kuş pisliğini temizlersiniz, direğe çıkarsınız,
Taş izini rötuşlarsınız, geçerken sürterler kaputunuza…

Hasılı üzerine titredikçe bir iş geliyor başımıza. Acil tarafından bir ihtiyaç sahibine sadaka vermek ve değişen Trarik Genelgelerine bakmak lazım. En önemlisi Ufak Maddi hasarlar için Kaza Tespit Tutanağını yanıbaşımızdan ayırmamak lazım. Bu akşamüstü Öğretmenevinde otururken kazaya uğrayan aracım için gerekli oldu ve resmi işlerin çabuklaştırılmasına katkısını tecrübe etmiş oldum.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları “Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı” uygulaması 1 nisan 2008 tarihinden itibaren başlayacaktır.

deniliyor. Buna göre Maddi hasarlı kazalar için kimseyi beklemeden evraklarınızı 2 nüsha hazırlayıp Ruhsat, Ehliyet gibi belgelerin fotokopileriyle Sigorta Şirketinize başvuruyor ve anahtarınızı teslim edip arkanıza yaslanıyorsunuz. Tabi bir de Trafik ekiplerini çağırıp karakolda bazı görevlilere meramını anlatamamak var :) -ki eskide kaldı. Kazasız günler diliyor, gerekli bilgilerin yer aldığı dokümanların linklerini aşağıda veriyorum:

Kaza Tespit Tutanağı Boş Form(PDF)
Kaza Tespit Tutanağı Boş Form(XLS)
Kaza Tespit Tutanağı Örnek Doldurulmuş Form(PDF)
Kaza Tespit Tutanağı Açıklamalar(DOC~WORD)

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. Dostum bu durum benim de başıma 2 ay kadar önce geldi. İlk kez bir başka araca çarptım yandan. Hata benimdi gerçi çok önemli değil olan oldu da:) Hemen oradan geçen polis telefon açtı ve ekip geldi. Ekip bize hazır tutanağı verdi “biz hiçbirşeye karışmıyoruz” deyip gittiler. Alkol muayenesi dahi yok. Kızdım tabi, bir daha da kaza yaparsam! Her işini kendin görüyorsun üstad! Böyle olmaz ki! Zaten kazayı yapan benim bari işlemleri başkası yapsın:) Velhasıl sigortacı yarım saat içinde geldi ve bizim adımına düzgün biçimde tutanağı tekrar yazdı. Benim arabamda hasar yoktu ama madur olan aracın sol ön ve sol arka kapısı baya çöktü. Şimdi arabada duran tutanağın kıymetini daha iyi anlıyorum.
    NOT: Artık İzmir’deyim. Dünyaya egeden sesleneceğim:)