Flash & ActionScript ile Facebook Uygulamaları: “Facebook API”

Sosyal ağları(daha çok Facebook) Flash projelerinde kullanmak gerektiğinde Facebook ve Adobe ikilisinin hiç boş durmadığını öğrendim. Adobe Frması  Actionscript3 sonrası getirdiği yaklaşımlarla  “Actionscript bilmiyorsan, programcı değilsen Flash kullanma!” dedirtirken(tartışabiliriz tabi)Facebook mühendisleri de Flash sevenlerin Sosyal Ağlara uzak kalmaması için Facebook API’leri yayınlamış. Her iki firmanın çalışmalarından elbette Bilişim insanı kazanacak. Projelerimde Facebook öğelerini(Event, İmage Upload,…) kullanmak isterken bulduğum API ve örnek uygulamalar tatmin edici. Tabi üzerine eğilmeniz gerekiyor. Ancak Google’ın MAPS API’si gibi bu API de oldukça faydalı.

Örnek olarak eriştiğim uygulamalara Adobe’nin Facebook Devnet bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama bilgilerinde kodlayıcılarla ilgili bilgiler de yer alıyor. Böylece Adobe’ın yayınladıkları dışında Flash ustalarının geliştirdiği diğer uygulamalara da erişebilirsiniz.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts