Googlezede olmayın, Reklam birikiminizi ve beklentinizi çarçur etmeyin!

Reklam birikiminden Google Adsense tavsiyeleri geleceği anlaşılmasın! Sanırım Google Adsense’in cimri davranmaya başlaması ve Google Ads(Adwords) zedelerin çoğalmasıyla insanların forumlarda neden iki mesaj arasını reklamla doldurmaya başladığını anladım; her ne kadar tasvip etmesem de. Çünkü Google Adwords konusunda yani kelime bazlı reklam vermek konusunda hüsrana uğrayanlar nedeniyle Google Deynekçileri peydâ olmaya başladı:
“1 hafta içinde Reklamlarınız ilk 3 içinde!”…gibi

Yeni projeler için reklam vermeye başladığımızda Google Adwords hizmetini aklıma getirmemiştim. Şimdi ise tövbe diyorum. Googlezedeler arasındayız çünkü. Google’ın işi her ne kadar sadece Reklam ajansı gibi davranmak olmasa da reklam ajansları gibi detaylı reklam seçenekleri sunuyor. Ancak Reklam konusunda Google’ın sözünü ne kadar dinlerseniz dinleyin Geniş veya Hedeflenmiş Ziyaretçi/Bölge/Yerleşim/Kelime bazında havanızı almanız kuvvetle muhtemel. Üstelik sağdan soldan aldığınız resmi kuponlar daha sonraları “Falanca kuralı ihlal ettiğiniz” gerekçesiyle Sandbox gibi bir duruma düşmenize de neden oluyor.

Haliyle Reklam ajanslarını ve diğer Reklam veren firmalarını düşünmeye başladım. Hedef kitleye uygun Alexa değerleri yüksek siteler. Türkiye’nin en büyük Bildiri sayfası, Türkiye’nin Kamu Portalı, Türkiye’nin Edebiyat Sitesi ve Dünyanın en büyük Sosyal Ağı! Elbette sitelerin adını vermiyorum çünkü başarılarıyla öne çıkmış siteleri aklınıza getidiğinizde ismini anmadığım bu siteleri hemen hatırlayacaksınız.

Bu sitelerin günlük bazda bazı reklam fiyatları:
Günlük 8 – 18 TL (Tıklama gözetmeksizin)
Günlük 20-100 TL (Tıklama gözetmeksizin)
Aylık 300 TL (Tıklama gözetmeksizin)
Tıklama başına asgari 0.03 TL
1000 Gösterim başına asgari 0.02 TL

Bu fiyatları ve burada vermediğim birçok firmayı inceledikten sonra en verimli ve hedeflenmiş ziyaretçi yolunun zaten konulara göre organize olmuş, bir araya gelmiş Facebook müdavimlerinden geçtiğini anladım. Seçtiğiniz Ağ, Cinsiyet, Kelimelere göre yaklaşık ziyaretçi tahmini çok başarılı.  Google her ne kadar bir arama motoru olsa da Dünyanın nabzını tutsa da Adwords konusunda uğradığım hüsran sonrasında Facebook’da aldığım geridönüşüm tahmin ettiğimden çok fazla. 2 günlük deneme için verdiğim 2 ayrı reklam türünde 1 Hayran Sayfası ve 1 de grup sayfamız var. Verdiğimiz reklam tekliflerine göre 1,5 gün içinde 115.000 ve 75.000 gösterim, buna karşılık da 38 ve 16 tıklama aldık. Elbette kayıt yapan üyelerimizi saymıyorum. 1. reklam türü ile 2. reklam türü arasında da tam olarak 1 gün fark var. Bunların verimliliğine göre de elbette Hedefleme, Teklif ve Reklam gösterim seçeneklerinde optimizeye gideceğiz.

Elbette bu tür bir reklam verebilmek için gelmesi de lazım. E geliyor çok şükür :)
Tavsiye edilir mi? Edilir !

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts