Muhammed BOZDAĞ’dan İnternet Dersi !


İllüstrasyon: Sihirligecemavisi

Bu güzide insanla Kitaplarından ötede bir tanışma fırsatım olmadı. Ama kimbilir sevgili şairlerimizden Mehmet Şamil Baş gibi kendisiyle de birgün Web ortamının güzelliklerini kullanarak bir araya gelebiliriz. Akşam eve geldiğimde ya da sık sık görüştüğüm velilerimle en fazla sıkıntı yaşadığım konu 3 çayı programları, Pembe Yalanlı Programlar.  Sırf  insanları ekran başında tüketim dünyasına, Duygusal çöküşe, Toplumsal Yozlaşmaya sürüklemek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor ve çok basit bir teknolojiyi;  TELEVİZYONU kullanıyorlar. Sırf bir programın sesinin, reklam jeneriğinin, renklerinin, karakterlerinin sevecenliği bile insanları ekran başına kilitliyor.

Bu tür programlarla işim olmaz. Sanırım o günü görürsem evliliğime koşacağım şartlardan birisi olacak bu tür yayınların evime destursuz girmemesi :)

Muhammed BOZDAĞ şu an Meclis bünyesinde çalışan ve ekseri Kişisel Gelişim üzerine kitaplarıyla tanıdığımız müstesna bir insan. Onu televizyonda ilk kez görmek beni heyecanlandırdı dersem yeridir.Oldukça isabetli yazılarıyla beni cezbeden BOZDAĞ Saygın bir Televizyon kanalında insanlara hayat dersi verirken “KAH GÜLDÜK, KAH BERABERCE EKRANLARA REZİL OLDUK,…” ideolojisinden uzak ve gerçeğe yakın performans sergilemeye çalışan oyuncularıyla her seferinden insana hayat dersi veriyor. Seyrettiğim programında İnternetten tanıştığı bir gencin yalanlarıyla ailesine sırt çeviren kızımızın yaşadığı zorluklara yer veriliyordu. Hergün haberlerde izlesek de ayrıntıları pe kverilmeyen boşanmaların, soğuklukların,..arkasında hep sanal alemin götürüleri var.

Boşanma nedenleri çok basite indirgenerek insanların gelecekte yapması olası tercihleri  “Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürme” misali mide bulandırıcı bahanelerle  sunulsa da Muhammed BOZDAĞ İnternetten tanışmanın, kolay güvenmenin, cismen görülemeyen insanlar yaşanabilecek olumsuz ilişkilerin düzeyine nokta atışıyla dem vuruyordu. Nitekim programın sonunda gözlerim nemlendi, kızcağıza acıdım ve şimdiye kadar çevremde örneğini gördüğüm internet ilişkileri geldi aklıma. Keşke o programı öğrencilerime gösterebilsem. Daha ufacıklar ama benim saatlerce dil dökmemden çok daha iyi olurdu eminim.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts