Wiretransfer,MoneyGram,…Resmi soygunculuk !

Yurtdışından Türkiye’de bulunmayan özel bir kamera almam gerekti ve yakın bir zamana göre Teknolojinin nimetleri dediğimiz alengilli EFT yöntemlerine bir süredir bu sıfatları eklemeyi artık caiz görüyorum. Resmiyet altında soygunculuk. Ya da çaresizlikten yararlanmak diyelim. 30 sn paranızı işletecek bir bankaya 50$ için 300$ ödemek. Bilmiyorum buna başka ne denilir ?

Almak istediğim bir ürünün ödemesini “Sadece Wiretransfer ödemesi alıyoruz” diyen singapurlu arkadaşın telkinleri üzerine soluğu bir bankamızda aldım. Moneygram istenene teferruatın az olması sebebiyle daha kolay bir yöntem gibi görünse de başka bir soyulma yöntemi oluyormuş… Masraf olur falan diyerekten 3-5 kuruş tabi fazladan aldık yanımıza. Bankaya sabah ssaatlerinin sakinliği içinde yaptığım o vakur girişi sıra numaramı alıp wiretransfer dememle birlikte ilk şoku o an atlattığım anlarda kaybettiğimi hatırlıyorum. Bankanın aldığı komisyon 150TL civarında. Alman Deutche Bank’ın Singapur’a ulaştırmak için aldığı 50$ kadar  alıkoyma/iletme ücretini de eklediğimizde evlere şenlik bir sonuçla karşılaşıyoruz.

Yazımızın sonuç bölümünde altını çizerek belirtiyoruz:

Ödemeniz 3000-5000 dolar gibi seviyelerde ise giren çıkan bize sökmez diyerek soygunculuğa çaresiz boyun eğiyorsunuz. Ama bizim gibi 3 kuruşluk bir ürünü alacaksanız eğer Ülkemin şartlarında sınırdan geçişi için 3-5 sene daha metanetle bekliyorsunuz. Afiyet olsun…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts