Bilişim Teknolojisi Sınıfı & BT Sınıfı nasıl olmalıdır ? – Yazı Dizisi 1

Öğretim Teknologları,Öğrenciler ve Öğretmenlerin görüşleri alınarak eğitim-öğretim verdiğimiz sınıflar oluşturulsaydı eminim ki herşey çok güzel olurdu ancak işin bir de bilimsel boyutu var. Yıllar geçtikçekarşılaştığımız sorunlar ve bu sorunlara getirdiğimiz çözümler sonrasında “BT Sınıfı böyle olmalıdır…” şeklinde çıkardığımız dipnotlar olmuştur. Ancak gelin görün ki hala sınıfı kuzeye koyan ve temmuz sıcağı alan sınıfa klima eklemeyen projelendirmeler mevcut. Bakıyorsunuz Switch kabini ilköğretim öğrencisinin boyundaki bir mesafeye ve belki de sizin bir araç-gereç koyabileceğiniz alana bırakılmış. İşte böyle bir sürü çelişki mevcut. Şüphesiz herşey iyiye doğru gidecektir. Yeni projeler eskiye göre daha bilinçli yapılmakta ancak kendi imkanlarımızla yapacağımız tercihlerde dikkat etmemiz gereken noktaları arkadaşlarımızdan da edindiğim fikirlerle derlemeye çalıştım. Eksikleri olabilir. Bu nedenle yorum kısmını kullanıp katkıda bulunabilirsiniz. Böylece gözümden kaçan noktaları farkedebilirim. Ayrıca isim ve adres belirterek bu yazı dizisi alıntılanabilir.

1) Bina içindeki yerleşim: Yeni üretilen perdeler ve soğutma sistemleri her ne kadar sınıfınızı ve bigisayarlarınızı korumaya yeterli gibi görünse de her zaman Kuzey’e bakan soğuk bir sınıf ideal. Güneş almaması, 20+1 bilgisayar sıcaklığına bir de mevsim sıcaklığının eklenmemesi isteyebileceğimiz en iyi şeydir sanırım.

BT Sınıfı giriş(zemin) katta olmamalı ve bina katları 2’den fazlaysa son kata yerleştirilmemeli. Bilişim Teknolojisi öğretmeninin en çok kullanacağı yer olduğunu düşünürsek bu öğretmeni bulmak için hem o kadar yolu gitmeyeceksiniz, hem öğrencilerininizi yormayacaksınız hem de teçhizat taşınması gibi durumlar için fazla yorulmayacaksınız.

2) Sınıf içindeki yerleşim: Uzmanlar, tecrübelerim ve tecrübelerimiz gösteriyor ki öğrencilerin birbirini göremediği ve öğretmenin gözlemlemesini kolaylaştıran U düzeni ve Karşılıklı düzen en ideal olanı. Öğrenciler kendi bilgisayarlarını göremediği için birbirlerinin yaptıkları hakkında yorum ve eleştiri yapamıyor böylece motivasyonlarında eksilme olmuyor. Bu kesinlikle düşünülmesi gereken önemli konulardan. Eğer imkanınız varsa sıraları kesinlikle birbirinden ayırarak, araya boşluk koyarak ve mümkünse ters-düz şeklinde yerleştirerek bir yapı oluşturmaya çalışın. Böylece öğrencilerin birbiriyle olan ilgisini azaltarak derse karşı ilgiyi maksimum düzeyde tutabilirsiniz.

U düzeni, Klasik düzen kurayım derken öğrencileri birbirinden uzaklaştırıp kendi işinizi zorlaştırdığınz kanaatine de varabilirsiniz. Ancak şunu lütfen unutmayın: Hangi branşın öğretmeni olursanız olun dersi sevdirme, Sınıf yönetimine hakim olma durumundasınız. Dersiniz sevmeyen bir öğrenci uygulamalarınız için değil keyfi istekleri için sınıfta olacaktır. Aynı şekilde bir Bilişim öğretmeni değil de kendinizi Sınıf öğretmeni olarak hayal edin; 30-40 öğrenciye normal bir sınıf içinde başarılı bir Sınıf Yönetimi uygulayacak kaabiliyetiniz yoksa bir Bilişimci olarak işiniz daha zor. Zira sınıf yönetimi programlarını kullanıp çocuklşarınız her susmadığında ekranlarını kapatarak onları ancak kendiizden uzaklaştırıyor olacaksınız.

Önemli olan çocuklarımızın vicdanlarını eğitmek, ders için bir açlık hissettirebilmek, bunu aklınızdan çıkarmayın.

3) Öğretmen oturduğunda: Bilişim Teknolojisi öğretmenlerinin ve Teknoloji sınıflarının kullanan öğretmenlerin başlıca sorunlarından bir tanesi öğrencileri gözetim altında tutmak ve otokontrol sağlanmış olsa bile öğrencileri kötü ve sakıncalı içerikten uzak tutmaktır. Çünkü İnternetteki sakıncalı içerikler gelcekleri zaman sizden destur beklemezler. Bunu söylerken zamanın birinde hırkasıyla monitörün ekranını kapatmaya çalışan bir kız öğrencimi hatırlarım. Garibim çıkan görüntüyü kapatamamış, ekranın elektriiğini kesmek ya da bilgisayarı resetlemek aklına gelmediği i,çin hırkasını çıkarıp monitörü kapatmakta bulmuştu çareyi.

Ayrıca öğrencilerin yanına gitmeden uygulamaları seyredebilmenize de olanak sağlayan öğrenci kontrol yazılımları ya da ağ yönetim yazılımlarının okul için geliştirilmiş olanları sayesinde çok kalabalık ya da çok dağılmış ve geniş bir sınıfta yerinizden kalkmadan dahi öğrencilerinizi denetim altında tutabilir ve dersinizi rahatlıkla işleyebilirsiniz. Danware firmasının NetSupport School olarak bilinen ve alanında otorite diyebileceğimiz yazılımı size komple çözüm sunuyor. Bu noktada birşeyi vurgulamak lazım:

Her sınıf yönetim programı kullanan arkadaşımız “Bu daha iyi, NSS’yi geç…” diyecektir. Onlara sınıf içinde normal bir öğretmenin yaptığı aktivitelerin hepsinin hangi program ile yapabielceği sorun. Tekrar, Test, Demonstrasyon, Çalışma Grupları,…Bunları bir yazılım size sağlıyorsa o programı kullanmanızı tavsiye ederim. Ama tavsiye istediğiniz kişiler size “Öğrenci konuştuğunda monitörleri zart diye kapatıyorum, mükemmel bir program bu!” diyorsa o arkadaşınızla akademik ilişkilerinize derhalk bir son vermenizi tavsiye ederim.

Birkaç programı karşılaştırmadan ve iliklerine kadar özelliklerini öğrenmeden karar vermeyin.

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri
[1. Bölüm] [2. Bölüm] [3. Bölüm] [4. Bölüm]

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts