Bilişim Teknolojisi Sınıfı & BT Sınıfı nasıl olmalıdır ? – Yazı Dizisi 2

4) Hangi öğrenci nerede: Öğrencilerin her geldikleri derste farklı bir bilgisayarda oturmak istemesi arızalı ya da geçici süreliğine kapalı olan bilgisayarları gördüklerinde mahşere uyanmış insanlar gibi sınıf içinde telaşla koşuşturmalarına neden olacaktır. Bu yüzden kesinlikle öğrencilerin oturacağı bilgisayarlar dönem başlarında belirtilmeli ve hangi ders olursa olsun bu bilgisayarları kullanmaları telkin edilmelidir.

Böylece öğrencilerin başkasının bilgisayarına oturması otokontrol ile sağlanmış ve bilgisayarlarındaki anormallikler zaten kendileri tarafından tespit edilmiş olacaktır. 45 kişilik sınıflarda görev yapan öğretmenlerin, -ki bu öğretmenler Bilgisayar dersini de veriyor da olabilir; sınıfa ahırdan çıkmış gibi koşuşturarak giren öğrencileri gördüğünde derse derin derin of çekerek başlaması olasıdır. Düzensizlik derse başlarken bile bizler için en büyük stres sebebidir. Çünkü ders saatlerimizin az oluşu nedeniyle yoklama, sınıf düzenini sağlamaktaki acelemiz, bu konu nasıl yetişecek şeklindeki telaşlarımızı da beraberinde getiriyor. Derse 1-0 yenik başlamayın!

5) Öğretmen ve Öğrenciler için talimatlar: Konumuz her ne kadar kendi kendisine işleyen, arızasız, virüssüz bir BT Sınıfı düzeni de olsa önlem almak gereklidir. Bu önlem kabloların saklanmasından tutun da tabelaların uygun yerlere asılmasına kadar varabilir.

Öğrencilerin bulunmaması gereken Öğretmen Cihazları ve Elektrik ile ilgili mekanizmaların etrafına “Lütfen bu alana girmeyiniz”  şeklinde uyarı konulmalıdır. Öğretmen masasına oturan öğrenci olsam bir merakla D sürücüsü içindeki kişisel dosyaları karıştırırdım. Belki de son sınavımın soruları D klasöründe gizlenmiştir kimbilir…

Diğer öğretmenlerle ortak çalışan bir branş olduğumuzu düşünecek olursak klasör ve programların zarar görmemesi için öğrencileri kendi masanızdan uzak tutmak için hem sözle hem de tabela ile telkinlerde bulunun. Bunun dışında her zaman sınıfta bulşunamayacağınız için sistemin açılıp kapatılması ve Elektrik mekanizmasının kullanımı, dikkat edilmesi gereken konularda RESİMLERLE ve BÜYÜK FONTLARLA mutlaka gerekli uyarıları yapın. Almakta üşendiğiniz bir önlem yüzünden her biri 220 volt çeken aletler ya da regülatörününz, sıyrılmış bir kablo başınızı ciddi bir biçimde ağrıtmasın. Yazının 1.bölümünde geçen “Çocukların vicdanlarını eğitmeliyiz!” lafı bu kısımda gördüğünüz üzere bize dönüyor. Sınıfın yaratabileceği tehlikelerden her an rahatsızlık duymamız laızm.

Öğrencilerimizi çocuklarımız gibi düşünmekten bahsediyorum…

…ve Kablo demişken…Dönem başında ve sonunda özellikle sınıflarınızın temizliğini yaparken mutlaka ağ kablolarını Kablo kanalları içerisine, dışarıda kalan bilgisayar kablolarını ise kablo gericilerle 3-4 kabloyu birleştirerek masa haznelerindeki kablo kanallarına gizleyin. Ayak uzatılmasıyla dahi tehlike yaratabilecek bu kablolar gerektiğinden uzun olduğunda hem temizlik hem de sıyrılma olması durumunda kazalara mahal verebilir.

6) Sınıfın rengi: Çift rengi benimseyin. Tavsiyem Sarı ve Vişne tonlarıdır. Bu iki renk özellikle bir arada kullanıldığında etkilidir. Örnek için aşağıdaki resme bakablirsiniz. Renkleri seçerken aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli bir husus da eğitim-öğretim ortamında ihtiyacınız olan şeyin beyin fonksiyonlarının üst düzeyde çalışmasıdır. Bilimsel araştırmalara göre bir evin tek odasında bile tek renk kullanılmamalıdır. Dolayısıyla size düşen kişisel zevklerinize, bütçenize göre hareket etmek değil, önceliklerinizi düşünmektir. Beyin fonksiyonlarını arttıracak renk türleri için sizleri Ahmet MARANKİ’nin Resmi Web Sitesine alabilirim.

Bunun dışında sınıfınızda gücünüz yetiyorsa su bazlı saten boya kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bigisayarlardan çıkacak elektrik ve sınıfa girenlerin fazla oluşu nedeniyle diğer sınıflardan daha fazla ve çabuk kirlendiğini göreceksiniz. Diğer sınıflarda yılda belki bir kez yapılan temizlik sizin için geçerli olmayacaktır. Sınıfınızı su bazlı boyalar sayesinde sadece su ile temizleyerek boya tazeleme derdinden de kurtulabilirsiniz.

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri
[1. Bölüm] [2. Bölüm] [3. Bölüm] [4. Bölüm]

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts