Bilişim Teknolojisi Sınıfı & BT Sınıfı nasıl olmalıdır ? – Yazı Dizisi 3

7) Projeksiyon, Tablet, E-Tahta. Hangisi ?: Projeksiyon sonradan eklediğim 2 seçeneği kullanabilmek için olmazsa olmazlardan birisi. Hangisini kullancaksanız görüntünün tahtaya yansıtılabilmesi için Projeksiyon mutlaka gereklidir. Bunun dışında tahtaya yazı yazmayı pratik bir çözüm olarak görmüyorsanız basınç hassasiyeti fazla olan A6 boyutlarında bir Tablet düşünebilirsiniz. USB ile her sistemde kullanılabiliyor olması ve yerinizden kalkmanıza bile gerek duymayışı bu sistemin en güzel yanlarından. Ayrıca tahtayı kullanabilme gibi önemli bir konu büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla geçmişte “Zihinden cebirsel işlemler” kadar çetrefilli bir işlem. Dolayısıyla tahta kullanmak zor geliyorsa tableti düşünün.

Diğer bir seçenek olan E-tahta rekabet nedeniyle ucuzlayan fiyatları, tedarikçilerinin artmış olması ve Eğitim kurumlarına yapılan indirimler nedeniyle cazip bir seçenek. Ancak her ders açıp kullanmayacaksanız bu çözümün bir süre sonra sadece siyah boardmarker kullanılan sıradan bir beyaz tahtaya dönüştüğünü farkedeceksiniz. Büyük bir kesim için tonlarca para anlamına gelen bu kaliteli çözümün çözümsüzlük nedeniyle atıl durumda kalması elbette hoş değildir. E-tahta, hem tablet gibi tahta üzerinde kullanılabiliyor olması hem de yapılanların projeksiyondan yansıtılabiliyor, öğrenci bilgisayarlarına gönderilebiliyor ve arşivlenebiliyor olması nedeniyle bence en iyi çözümdür.

Peki E-tahtayı taşımak istiyorsanız? O zaman da avuçiçi büyüklüğünde ama fiyat olarak E-tahta ile aynı fiyata sahip, her türden sert zemini E-tahtaya çevirmenizi sağlayacak E-tahta aparatı almanız idealdir. Bu aparatı tahtanızın köşesine takıp, bilgisayarınızla bağlantısını yaptıktan sonra sadece kalibre edin ve işiniz bittiğinden çıkarıp çantanıza atın. İşte bu kadar…

Ayrıca bu saydığım çözümlerinin hepsinin öğrenci tarafından da kullanılabiliyor olması ve öğrencilerin kendi yaptıklarını tahtaya görme konusundaki istekli oluşları olumlu güdüleme açısından güzeldir. Bu fırsatı lütfen çöpe atmayın. Teknoloji sınıfınızda çöplüğe dönüşmesin.

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri
[1. Bölüm] [2. Bölüm] [3. Bölüm] [4. Bölüm]

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar