EĞİTEK’den Elazığ’a hoş ziyaret: E-twinning :)

Geçtiğimiz hafta içerisine Comenius, Leonardo Da Vinci ve Grundtvig ile aynı mantıkta ancak çok daha fazla performans isteyen ve sadece hak edenin ödüllendirildiği bir Uluslararası Proje’nin tanıtımı için ilimizdeydiler. Yalnız başta semineri verecekleri tanımadığım, nereden geldiklerini bilmediğim için “Bu parlak arkadaşlar kaç yıldır öğetmenler de bu seminer’i verecekler…” şeklinde bir gaflete düştüm. Arkadaşların çoğunun hizmet yılı dahi benimle aynıydı. Neyse…

Sanırım Bakanlığımızın da ayrı bir önem verdiği proje basamaklarından olacak ki comenius’da yerel birimlerden destek almamıza rağmen işin kaynağından yetkililer eşliğinde güzel bir toplantı planlanmıştı. Elazığ toplantıya katılan diğer iller arasında sayıca şimdiye kadar en fazla katılım gösteren, kalabalık ilmiş. Umarım gönderilecek olan projeler fazla bekletilmez. Kendimi düşündüm de bir ara kafamda oradan oraya zıplayan proje planlarını bir kenara bırakıp zaman zaman “Bişiyciği yokmuş canım…” dedikleri bu proje için ücretsiz izine ayrılmam lazım. Bunun “Hocam bloga sık yazmıyorsun!” diyen bilişimci kardeşlerimizin de hoşuna gideceğine adım gibi eminim :)

Bakanlığın katılımı desteklemesi  amacıyla türkçe bir site de oluşturduğu bu proje için Türkiye’nin normalde olmaması gereken bir AB grubu içinde yer aldığını ve şu anda yıllar öncesinde oluşuma proje gönderen tüm ülkeleden önde 1.SIRADA olduğunu duymak gerçekten göğsümü kabarttı. Tek handikap sanırım ülke olarak erken katılım gösterdiğimizden sitenin türkçesi yok- ki biz bilişim dostlarının böyle bir artıya ihtiyacı da yok. Ayrıca 3 kişinin hazırladığı bir projeye 20 kişinin otlakçı olarak gitmemesi de ilahi adalet! dedirtiyor. Şahsen idealizm’den uzak öğretmenlerin bırakın projeyle yurtdışında eğitim semineleriyle ödüllendirilmesini; köylerinden çıkmalarına dahi karşıyım. Kafa bulandırmaya gerek yok…

Uzatmayayım, projenin sitesi, türkçesi,…vs

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts