Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri,Formatörler ve Bt Sınıfı için Belgeler

Blogu takip eden arkadaşlar bazı linklerin kırık olduğunu söyleyince 2010’da güncelleme yapayım dedim. Nihayetinde dokümanlarda da değişklik oldu. Bu başlığı okuyan kardeşler :) Büyük ihtimalle benden mail aldığınız için buradasınız işte başlığınız:
(Unutmadan bir eksik gedik varsa iletin ki güncelleyip yükleyelim, hadi bakalım…)

Şahsım da sıkça ihtiyaç duymakla birlikte BT Sınıfım ve Okulda ihtiyaç duyduğum bilgilendirme köşeleri için hazırlayacağım belgelerin ilk halleri için aşırı çaba gösterip bunların şablon niteliğinde olmasına ve daha sonra bunlarda sadece içerik yönünden değişiklik yapmaya; zaman kazanmaya çalışıyorum.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Meslektaşlarımın hazırladığı belgelere baktığımda SALT PAYLAŞIM amacıyla ortaya atılmış çalışmaların sahipsiz sıpalardan farksız olduğunu görüyorum. En acısı ise işi gücü Bilgisayar olan ve elinin alıntda her daim Bilişim Teknolojisi olan insanların çalışmalarının bu derece baştan savma ve Üniversitede alınan Öğretim Teknolojisi eğitimine zıt nitelikte hazırlayışı zoruma gidiyor. 4. sınıf öğrencisi için 10 punto ile yazılmış dokümanlar ya da yıl içinde 2 ayın eksik oluşu gibi bir sürü dikkatsizlik…

Belki feyz almak/vermek belki bireysel eleştriler alarak farklılıkları da görmek maksadıyla formatörlük kategorisinde sıkça kullandığım belgeleri ve net ortamında elime ulaşan ve beğendiğim/dağıtımı serbest çalışmaları Ekran görüntüleriyle birlikte paylaşmaya çalışacağım. Hem talep hem de serzeniş üzerine. Faydası olması dileğiyle…

Kendi hazırladığım 14 belgeye tek tek aşağıdan başlıklarına tıklayarak ulaşabilirsiniz:

 1) Araştırma İzin Dilekçesi
Açıklama: Ders içi ve Ders dışı tüm etkinliklerde BT Sınıfında uyulacak hususları hatırlatmak ve bunu bir sözleşmeye bağlamak adına bu dokümanı kullanabilirsiniz. Gerekirse bu Doküman öğrencilerle birlikte hazırlanıp kuralları,uygulama şekli ve yaptırımları da ayrıca konuşulmalıdır.

 2) Arıza Panosu
Açıklama: BT Sınıfını kullanan diğer branş öğremenleriyle Formatör/BT Öğretmeni arasında Arıza bildirimini sağlayan panomuz. Pek ehemniyet verilmeyen bu pano ciddi sorunlara deneyimsiz öğretmenlerin ve öğrencilerin müdahale etmesini böylece de olası güvenlik sorunlarını engelleyecektir.
Bence mutlaka oluşturulması gereken bir pano!
 
3) Başarı Belgesi
Açıklama: Okul bilgisayarlarının IP Haritası ve Bt Sınıfına ait oturma planı.
4) BT Sınıfı Numaralı Masaüstü resimleri(*.PSD , Photoshop Formatında)
Açıklama: Özellikle minik öğrencielrin oturdukları bilgisayarı şaşırmamaları adına ve bazen de öğrencilere hitap ederken kolay olması açısından sağ alt köşelerine yeterince büyük oalrak yerleştirilmiş numaralı ve eğlenceli Masaüstü resimleri
5) BT Sınıfı Çalışma Programı Sabah ve Öğle, Bilgisayar Dersi ve diğer dersler
Açıklama:
Sınıfa girecek öğretmenlerin açılır listeden seçildiği ve DErs İçi / Ders Dışı çalışmalar için ayrılmış 60 saatlik bir Çalışma Programı
6) Demirbaş Çizelgesi
Açıklama: BT Sınıfında bulunan malzemelere ait A grubu Demirbaş Çizelgesi
7) Dikkat Edilecek Hususlar
Açıklama: BT Sınıfında Öğrenci ve Öğretmenlerin kullanım konusunda dikkat etmeleri gereken noktalar ve güvenlik tedbirleri
8) Materyal Takip Çizelgesi
Açıklama: Sınıf dışına verilebilecek materyaller için akip çizelgesi
9) Öğretmen Bilgisayarına aynı anda 10 öğrenci(client) bağlantısı sınırını kaldırma
Açıklama: XP bilgisayarlarda birbilgisayara diğer bilgisayarlardan yapılabilecek maksimum bağlantı sayısı 10’dur. Bunu bilgisayar yönetiinden ayarlayabilmek lazım ancak Microsoft bunun çin de bir engel koymuş. Onu da genetiği değiştirilmiş dll dosyaları ile hallediyoruz. 2 dosya kopyalamanız ve basit bir register(sistem kayıt defteri) ayarı yeterli.
10) Oturma Planı ve Ağ(Network) Haritası
Açıklama: Sınıf yerleşim planı ve bilgisayarla ait DNS,MAC,IP bilgileri
11) Öğrenci çalışmalarının Web sitesinde yayınlanması için Veli İzin Dilekçesi
Açıklama: Öğrenci çalışmalarının Web sitesinde yayınlanabilmesi için Velilere yönelik izin dilekçesi. Bunu sık sık yapıyorsanız dilekçe daha önemli.
12) Formatörlerin elinde bulunması gereken Yönetmelik ve diğer Mevzuat
Açıklama: Formatörlerin bilmesi ve elinde bulundurması gereken önemli mevzuatlar
13) Uyarı Levhaları (*.PSD , Photoshop Formatında)
Açıklama: Sınıf kapısı ve duvarına asabileceğiniz Uyarı levhaları. PSD formatında olduğundan Photoshop’da düzenlenebilir.
14) Aylık Rapor
Açıklama: Doldurulmuş bir formatör aylık raporu

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. Üstad merhaba,
  Uzun zamandır teferruta bakmamışım. BT Sınıfı ile ilgili yazı serisi çok iyi olmuş ellerine sağlık.
  Bu tip çalışmaları pek yapan meslektaşımız yok, ancak senin gibi öğretmenler akıl edip de deneyimlerini yazıya döküyor ve paylaşıyorlar. Aslında her bilgisayar öğretmeni iyi bir metodunu/yöntemini/gerecini tanıtsa ve bunlar birleşse ne güzel olur değil mi?
  Ama olması zor. Bir araya getirmek ayrı bir mesele!
  2010 sana ve sevdiklerine iyilik güzellikler getirsin inşallah.
  Ben de bu bts evrakları ve bts hakkında yazı serisine ekleme yapmak isterim. Görev yaptığım ilçe ve rehberliği için görevlendirildiğim diğer ilçede görevli bt formatör öğretmenlere rehberlik etsin, aynı dili konuşalım diye BİTEFO KILAVUZ KİTAP (EL KİTABI) hazırlamıştım. 6 ay önce çoğaltıp dağıtmıştım. Paylaşmak isterim. Asıl fikir sahibi abimiz İbrahim ELMAS’dır. (kendisi de eğiticidir, ufuk açan insanlardandır) Bana biraz geliştirmek düştü. Kitabın yanında CD’de var. Ama CD bağlantısına lüzum yok. Kitabın indirme bağlantısı :

  http://www.4shared.com/file/189213233/565e1b77/BITEFO_Kilavuz_Kitap_Proje_Uyg.html

 2. Üstad iyi dileklerin için teşekkür ederim. Allah size,eşinize ve tatlı kızınıza güzellklerle dolu bir yıl nasip etsin inşallah.

  Bu arada dokümana baktım da kaynağından, sanki bakanlıktan çıkmış :) Başlarda ben de paylaşmayayım uğraşa uğraşa öğrensin insanlar diyordum ama bir çizelge ile insanlar yardım almaya da gelebiliyor. Excel’de 1 dakika’da bitecek işe Word’de saatlerce uğraşmak gerekiyor. O yüzden neyi nerede ne ile yapacağız; fikir olması açısından paylaşmaya başladım. İlimin öğretmenlerine de dokümanın adresini veriyorum ki cümle alem görsün. Paslaşmaları hızlı tutalım hocam :)

 3. İnşallah hocam… 1-2 saatten beri sitenizi inceliyorum.. Uzun zamandan beri bildiğim bir yer.. ama uzun uzadıya incelemek şimdi mümkün oldu.. Ufkum genişledi desem sayenizde az bile. aklınızdan geçirip buraya düşürdüğünüz her kelime için teşekkürler…

 4. siteniz çok güzel olmuş, gerçekten çok ama çok emek verilmiş.. emeğinize sağlık.. teşekkürler

 5. @bilerzen

  Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Emek vermeden,üretmeden olmuyor. Özellikle gündemi takip etmek ve ayak uydurmak zorunda olan Bilşimciler için….

  Hoşgeldiniz.

 6. bt sınıfının özellikleri hakkında bilgi arıyorum yardımcı olursanız sevınırım .