Tween motoru: Tween sınıfı için Fusekit 2.1

Sağdan soldan uçuşan nesneler için tween ayarlayıp animsyonlar yüzünden boyutu şişen flash çalışmalar geride kaldı. Artık herkes Flash’ın beraberinde getirdği tween araçlarını kullanmadan sadece AS dilini kullanabildiği kadar başarılı olabiliyor. Bunu gören yabancı kardeşlerimizden Moses Gunesch mosessupposes.comadresinde ikame eden çok faydalı bir siteyle oluşturduğu kitleri paylaşıma sunmuş. Ben de 2 yıl önce tanıştığım bu sınıfı ve tween motorunu sizlerle paylaşmak istedim. AS2 ile new tween diyerek oluşturduğumuz tween’ler yerine artık tek satırda nesnenin farklı özelliklerine müdahale edebiliyor, Flash’ı daha bir OOP dostu kullanabiliyoruz. AS3’e geçmemiş olmakla birlikte bu tween aracını yanımdan ayırmayı düşünmüyorum.  

FuseKIT başlığı adı altında  farklı sınıflar yaratmış. Konumuz zigoengine. Sınıfı Flash’ın extension’ları arasına kaydettikten sonra kullanacağımız çalışmada   

import com.mosesSupposes.fuse .*;

 

bir kere register ediyoruz. Sonradan yanlışlıkla tekrar eklemeye kalkışmayın zira fonksiyonlar çakışıyor. Zigoengine sayesinde tween ile yaptığınız tüm hareketleri ve nesne özelliklerini değiştirebiliyorsunuz. Kullanımı:  

ZigoEngine.doTween (my_mc, '_x, _y', [100,150], 1, Strong.easeInOut);

 

ZigoEngine.doTween (referans clip, 'tween uygulanacak özellik', [tween değeri], gecikme:sn, tween tipi); 

Yukarıdaki örnekte my_mc instancename’ine sahip nesnenin x ve y pozisyonları 1 saniyelik bir tween’e maruz kalmıştır.  

Farklı easing methodlarını kullanarak çalışmalarınıza bir 3D programın yeteneklerini kazandırabilirsiniz. Yukarıda verdiğim örnek kazığın sivri ucuz. Örnekler zora doğru gittikçe karışır diyeceğim ama inanın karışmıyor :))) Zaten dokümantasyonu incelediğinizde flash’da AS3’ün getirdikleri dışında bunları çok daha kolay yoldan yapmak da varmış diyeceksiniz. Tüm dokümanları hatim etmenizi ve indirilebilir kaynaları incelemenizi öneririm.  

Bir de bu extension ile birlikte custom easing tool aracı Flash’ın yardım menüsüne ekleniyor ki Flash’ın kendi tween aracı sizi kesmiyorsa bunu kullanmayı da düşünebilirsiniz :)  

Fusekit paketiyle sunulan Fusekit için çok faydalı bir blog,sınıfların listesive zigoengine kullanımı konusunda eğitseller,Fusekit için hazırlanmış örnek syntax’lar(sözdizimleri)  

Güle güle kullanın

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts