Teleskop yapalım…

Sizi bilmem ama şehrimde, yapay ışıklardan çok uzak bir noktada Samanyolunu seyretmek gerçekten güzel; çok uzakta olsalar bile. Öyle yanınızda sevgiliniz olmasına ya da elinizi ısıtmasına gerek de yok. Zaten o minik delikten baktğınızda kendi kendinize kalıyor ve hayallerinizi “orada olsam, biraz daha yakın olsam” gibi 1.tekil olarak planlıyorsunuz.

Nurcan hanım(Sn Nurcan Örtügen Gök) Teleskop yapımını ve Fezanın derinliklerini bir Sosyal Toplum projesi & Sosyal Bilinç olarak görmüş ve kendi başına yapmaya başladığı Teleskop çalışmalarını başkalarının da yapabilmesini istemiş ki çocuklarımız ve ebeveynlerimizin de Fezaya bakıp sadece ah çekmemesi için bir proje başlatmış; bir yarışma diyelim. Mazisi 1980’lere dayanan bir yarışma:

Çocukken izlediği bir film sonrasında içine düşen bir hevesle bir daha da kopamadığı gökyüzü merakı sonrasında artık teleskop yapabilenin sadece kendisi olmamasını ve bildiklerini, heyecanını insanlarla paylaşmak istemesini bir yarışma oluşumu içinde hayata geçirmiş. Bu düşünceyi çok beğendim !

İlk öğrendiğimde İstanbul’da olmadığım için çok üzüldüm. Zira yarışma şu an için yerel nitelikli ancak ileride bölgesel olmaktan çıkacağını da okuduğumda sevindim desem yalan olmaz. Şu an için Katılım İstanbul ile sınırlı.Birkaç hafta öncesine kadar aklımın bir köşesindeki Teleskop arayışları ile teleskop yapma becerisi yer değiştirmiş durumda. Ah nurcan hanım ah :) Senin içindeki heyecan ve ateş bizi de sardı. Minnetle…

Projenin ortaya çıkış hikayesi, Katılım Koşulları

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts