Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. Tek şubeli ortalama 200 öğrencisi olan bir köy okulunda görev yapıyorum. 2008 Eylül ayında kurulan 15+1 BT sınıfım 2010 Eylül’ünde o okulda 3 saat dersim kaldığı ve de Sözleşmeli olduğum ( formatör olamadığım ) için muhtemelen okuldan gitmemle atıl duruma düşecek. Bana elbet bir okul bulunur fakat harcanan bu kadar paraya , emeğe ve zamana yazık…

  Daha önce okumuş olduğum bazı yazı ve haberlerin linklerini ekliyorum. Umarım bu sersenişimiz en yakın zamanda duyulur…

  http://www.kamudanhaber.com/meb-ders-cizelgelerini-degistirebilir.htm
  http://www.memurdan.net/yazar.asp?yaziID=1323
  http://www.memuruz.biz/index.php?pid=18&id=7750

  Ve şurdaki tüm linkler bizimle ilgili haber yapan sitelerin linklerini içermektedir;
  http://www.bilgisayarbilisim.net/basinda-biz-f243/basinda-biz-t48548.html

  1. Ne yazıktır ki üzülen ve gelecek için iç buhranı yaşayan hep biz eğitimciler oluyoruz. Desteğiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Msn’yi kullananların yarısı açılımını biliyorsa ben bu işi bırakırım:) Çok bilinçliyiz hocam bilişim konusunda bildiğin gibi değil:!))

 3. Haklısın Olcay hocam.

  Ben bazen dersi bir kenara bırakıp hayatı,geleceği,dış dünyayı konuşmaya çalışıyorum.Bilişim’in okullarımızda öyle çok da iştah kabartan bir atraksiyon olmadığı dönemlerde,Bt sınıflarının dummy client’lerden oluştuğu zamanlarda haliyle çocukların çok fazla ilgisi de yoktu. Öğrencilerimle susurluğu tartıştığım günler oluyor bazen bir arkadaşıma hiddetlendiğim gibi “Uçucam şimdi masanın üstünden şu sıraya” dediğim günler oluyordu.

  Şimdi aynı öğrencileri sohbet ortamlarında görsem de bu konuları konuşamıyorum. Dikkatleri tamamen Kuzey-Güney yönünde :) Yanlış yapan gırla, hayattan bıraktığı netleri hesaplayan ise yok gibi…

 4. konuya pek vakıf değilim ancak şunu söylemek istiyorum eğer şartlarınızda iyileştirmeler yapılmazsa kendi ayaklarına kurşun sıkacaklar demektir.biliyorsunuz okullara idareciler,memurlar,müdür yardımcıları bilgisayar guruları olarak gelmiyor.belki ofis bilgisayarlarındaki arızalar için özel firmalar devreye girebilir ama neredeyse her sınıfta akıllı tahta,projeksiyon,bazılarında nova5000ler ve genelde hepsindebilgisayar var.bunların hepsinde çıkacak sorunlar için siz btcilere sırt çevirirseniz yarın millet size hesap sormaya başlayacaktır.bence dersin notu olsun olmasın önemli değil o kadar.tamam zorluk çekiyorsunuz ama veliler okuldaki yatırımın göz göre çöpe gitmesine izin vermeyecektir.veliler öğretmenlerle yaşananlariçin nasılki hesapsoruyorsa bu yatırımlar ve denetim içindehesap soracaktır.umudunuzu kaybetmeyin

 5. @mta
  Gündemi kpss skandalı aldı götürdü bakalım.

  Sorun şu ki birçok sitede insanlar ve kişisel sitesi olan insanlar da dahil; herkes tepkisini farklı şekillerde koyabilecekken “Ben de arkadaşın dediklerine katılıyorum…” demekle yetiniyoruz. Beden Eğitimciler, Rehberlikçiler,…geçmişte haklarını aradılar ve sonuca gittiler.

  Bugün gündemin önemli bir kısmının İnternette can bulduğu ve haberin en hızlı yayıldığı ortamlardan biri haline geldiği gerçeği var. Ancak biz bilişimciler dahi bunu değerlendiremezsek gözden düşenden daha aşağıda bir yer bulacağımız gerçeği de bizi bekliyor olacak.

  “Namerdin sofrasına mert oturulmaz!”
  diye bir söz vardır. Bence öyle yapmalı…

 6. Takip ettik hocam da benim gördüğüm en büyük sıkıntı kimse kendi düşüncelerini yazmıyor. Bugünlerde en güzel gelişme blog tutan öğretmenlerdi, yahu yok mu yazacak birşeyi olan ! Sözünün özü sadece “9:00-3:00 arası mesai istiyoruz!” olan bir yazı her yere servis edilirse o kadar koşturmacamıza rağmen hakkımızda “bu adamlar okulda yatıyor” şeklinde gelişen düşünceler yerini “şimdi bir de utanmadan daha rahat mesai istiyorlar” şekline bırakacak -ki gelen yorumlara bakın bunları görecek ve üzüleceksiniz.

  Farklı ortamlarda aynı yazıyı paylaşan insanlara da söyledim: Üzerinde uzun süre çalışılmış ve tüm sorunlarımızı masaya yatıran,herkesin hak vereceği yazılar değil hiçbiri. İnsanların “eh işte, derdimizi anlatıyor” diyerek habire bir yerlere postaladıkları bir yazı,Karbon kopya sadece. Emek vermeden çözüm beklemek bu. Aynı yazının bu kadar yerde yayınlandığını gördükten sonra ciddiye alınacağımız konusunda pozitif düşüncemi kaybetmeye başladım hocam :(

  Geçenlerde “Memurlar.Net’i özlüyoruz” demiştik ya hani;
  Bir CD-Rom hatası için bile gerizekalıya anlatır gibi enine boyuna tartışmalar, yazışmalar işte şimdi lazımdı, o sınavdan da kendi geleceğimiz için kaldık sanırım :/

  Bilmiyorum sizler ne dersiniz ?

 7. Geçtiğimiz günlerdeki o bt öğretmeni arkadaşımızın yazdığı (formatörlük ve bt dersi karışık bir yazı kabul:) o yazının altına yorum yazıp destek olmak için giriş yapayım dedim, 10 gün önce bir meslektaşımız özelden mesaj göndermiş. Konusu “hala burda mısınız?” içeriği şuna benziyor. “Zamanındaki cümlemizin yazdıklarını okumuş ve heyecanlanmış. Tarihe bakmış kiii, 2008 yılını göstermekte:( Ben de özelden yanıt verdim ama heralde okumadı, kısaca o zamanki samimi ve gerçekten üretken yazışmaları özetledim kendisine. Biz yöntemler üzerine, mesleki çözümler üzerine yazardık değil mi. Maaş, ekders, 09-15 mesailer kabilesi vb. konuları pek geçmezdi. Teknik sorunlar, yeni öğretim programı, etkili sunumu teknikleri, projeye dayalı öğrenme … Çok yazdım gene:)

 8. yaptığın projeleri uzun zamandır takip eden biriyim.. Bir BT öğretmeniyim.. 4. yılım öğretmenlikte inanırmısınız 1 gün bile ben öğretmenim diyemedim hissedemedim ve durumumuz malesef her sene daha da önemsizleştirilip kötüye doğru gidiyor.. Oysa cok farklı düşüncelere sahip idim bu işe başlar iken ..YAzdığın yazı herşeyi anlatıyor..
  Dersin geleceği belli değil ama daha gecen sene yeni bir bt sınıfımız oldu okulda hemde en üst seviye de.. Tüm bu yatırımlar ne olacak… Daha yanıtı olmayan bir cok soru..
  İyi calışmalar..

 9. @BesST öğretmenim, herşey güzel olacak. Ben bu inanca sahibim. Biz eğitim öğretimin çıtasını yükseltebilecek öğretmenleriz… Öğretmeyi sadece sınıf içi düşünmeyin, biz okulun heryerinde, herşeyindeyiz. Soran değil sorulanız. Ben inanıyorum herşey güzel olacak…

 10. Keşke o kadar iyimser olabilsem… Eğitim-Öğretim in cıtası ancak ve ancak teknolojinin kullanımı ile olur. VE bizde burada rehber olmalıyız. Ama bunu mümkün kılmıyorlar.. Dersin durumu zaten ortada.. Sorulan öğretmenleriz ama kişisel olarak ihtiyac duyulduğu zaman .. Aksi durumda idarecilerin kişisel hırslarına veya bakış acılarına kalıyoruz. İstanbul CEBİT te birşeyler yapılmaya calışılıyor haberiniz olmuştur Iyi calısmalar..