Blogunuz için “Görsel koru” kullanın !

Blog yazmaya başlayan arkadaşların yazma isteğini en fazla kamçılayan his başka sitelerden yazılarınıza link verilmesidir. Artık İnternette diğer işlerinizden zaman arttırıp blog yazmaya başlamışsınızdır. Lakin başka sitelerde yazılarınızın aynen alınması, görsellerin çekilmesi, üstelik bandwith limitinize de ortak olunması hevesinizi kursağınıza tıkar. Sunucunuzun paneli yardımıyla istediğiniz dosya türleri için Erişim Kısıtlaması(Hotlink koruması)  ekleyebilir ya da kök dizininde bazı ayarlarmalar için kullandığınız “.htaccess” dosyasını manuel olarak düzenleyebilirsiniz -ki sunucu panelinizde yapacağınız ayarlar da aslında bu dosyaya yansır otomatik olarak. Aradaki fark ise manuel eklemelerin size biraz daha esneklik ve profesyonellik kazandıracağıdır.

Özellikle sitenizdeki görsellerin başka yerlerde yayınlandığında “Alıntı yapılıyor..” şeklinde bir uyarıyla ziyaretçi monitöründe belirmesi, görsellerinizi yayınlayan sitedeki aleni hırsızlığın başarılı bir ispatı olacaktır. Aşağıdaki kodları .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir. Ek olarak koruma sırasında kullanacağınız dosyayı da hazırlamayı unutmayın :)

PS: Uygulamayı bitirdiğinizde bu sayfada olduğu gibi gibi görsel adresi için sitenizi gösterenler uyarıyla karşılaşacaklar. Normalde ulaşılmak istenilen resmin adresi http://www.teferruat.org/wp-content/……/285.jpg olmasına rağmen resim adresini yazısına dahil eden ziyaretçimizi bir sürpriz karşılayacak.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://teferruat.org/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://teferruat.org$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.teferruat.org/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.teferruat.org$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.zezencay.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.zezencay.com$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.yakupgovler.com.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.yakupgovler.com$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.feedburner.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?google.com/reader(/)?.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?netvibes..*(/)?.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?wikio..*(/)?.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?google..*(/)?.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://images.google..*(/)?.*$ [NC]

1.Buraya kadar olan satırlarda domain ve subdomain olarak izin vereceğimiz siteleri belirttik. Resimlerin Google aramalarında ve feed’lerde; akışlarda görünmesi için bunları da izin verilenler olarak belirlemeyi unutmadık,

RewriteRule .*\.(jpg|jpeg|gif|png|bmp|swf)$ http://www.desenblog.com/gorsel_koru.jpg [R,NC]

2.Sol tarafta başka sitelerde görüntülenmesi yasaklı olacak dosya türlerini, son bölümde ise olası alıntılarda hangi uyarı resminin förüntüleneceğini belirttik,

RewriteRule .*\.(exe|rar|zip)$ http://www.teferruat.org/hotlink.html [R,NC]

3.İndirilebilir bir dosya formatının adres satırına manuel olarak girilmesi durumunda ziyaretçilerin yönlendirileceği adresi belirttik. Eğer bu konuda bir kısıtlama olsun istemiyorsanız ilgili satırı eklemeyiniz. Eğitim dokümanlarınızın indirilmesi gerekecekse bazı formatları yasak dışı bırakmalısınız. Ben sadece içerik hırsızlarınca adresleri alınmış mp3 dosyalarım için halihazırda daha üst satırlarda bir koruma satırı  kullanmaktaydım. Sadece görsellere bağlı kalmamak gerekiyor.

Yazılarımın başka sitelerde emek hırsızlığıyla yayınlandığını öğrenmeme vesile olan yeni yetmelere ve görsel koru konusunda fikir sahibi olmamı sağlayan sevgili Yakup hocama teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. emrah üstün bunu eklenti olarak yazmaya çalışmış ama sanırım eksiği var daha.2008 yazısı
    anlatım burada >>>
    http://www.emrahustun.com/gunluk/gorsel-koru/1276

    birde bunlar dışında sağtuşla resim kaydını engelleyen(tuş iptali değil) ve yerine boş bir gif kaydeden çözüm bulmak lazım.birçok foto sitesi bunu kullanıyor.wp için bildiğin böyle bir eklenti varmı acaba??