Soyunu sopunu merak edenlere :)

Geçmişte; sanırım bir 15 yıl oldu, “Kimimiz var kimimiz yok bildiklerimizden başka…” diye kendi kendimize çocuk aklımızla dövünüp dururken babamdan duruma hakim olduğunu gösterir okkalı bir cevap gelmişti: “Lan oğlum, elalem kıçını örtmeye çalışıyor, siz açmaya…”

Bir insanın Bilişimci olup da değerli bilgilere karşı zaafiyet göstermemesi imkansız olur sanırım. “Aman paylaşayım da herkes öğrensin…” diye diretmezdi insanlar eskiden, kimse kolay paylaşmazdı. Neyse…Uzun zamandır eski havasını bulamadığım Bildirgeç’in kardeş sitesi Kodaman’da ne var ne yok diye gezinirken TC kimlik numarası üzerine bir yazı dikkatimi çekti. Programcı bir arkadaş elbette bilinen bilgilerin de üzerine kendi soru işaretlerini ekleyerek bir TC Kimlik numarasından komşu TC Kimlik numaralarını üreterek ulaşılabilecek tüm soyu sopu elde etmeyi düşünmüş. Şu an Win7’de hata aldığım bu program istediğiniz sayıda TC üretiyor. Siz de “Ulen benim bu kızla acaba bir göbek bağım var mıdır yoksa nikah düşer mi?” diye düşünüyorsunuz.(Şaka şaka…) Üretilen TC Kimlik numaraları 1 rakam ekle ve göster gibi basit bir yöntemle değil doğrulanarak elde ediliyor.

Binbir merakla yanıp kavrulan :) ben ve konu mankenimiz dışında diğer bir arkadaş ise işi daha ileri bir boyuta taşıyıp SGK Kurumlarındaki bilgilere, Sandıklarda oy kullanacak vatandaşa kadar birçok bilgiyi bulabilen yetenekli bir programı uzun bir süreçte geliştirmeyi başarmış ve bu kadar bilgiyi ulaşılabilir kılmanın haklı endişesini yaşayan arkadaşımız gerekçelerinden birisini verdiğim bazı sebeplerden dolayı projeyi öldürmüş. Programın arabirimini görünce insanın korkmuyor değil. Ek olarak bildiğim kadarıyla NVİ artık TC Kimlik sorgulamasının adedi başına bir ücret talep ediyor. Bu da kendi yazılımınızı üretseniz bile öyle bayır çayır koşturamayacağınız anlamına geliyor. Arkadaşımızın gerekçelerine gelince:

Diyelim ki birisiyle bir kan davanız var ve karşı taraf sizin soyunuzu sopunuzu kurutmaya kararlı, veya siz karşı taraf için böyle düşünüyorsunuz. Böyle birisinin bu tür bir yazılımı bir kere bile kullanması benim açımdan cinayete ortak olmak anlamına gelir… (Allah korusun !)

Varsayalım ki serserinin birine bir borcunuz var, veya bir tefeciye… Tefecinin veya serserinin akrabalarınızı taciz etmesini ister miydiniz? (Ben istemezdim)

Veya bir bankaya ya da bir faktöring şirketine bir borcunuz var… Bankanın veya faktöring şirketinin avukatları aracılığıyla diğer akrabalarınızı sizin için kefil olmaya zorlamasını ister misiniz? (Bu kendi içinde çelişkili bir durum gibi gözükebilir ama sonuçta borç sizin borcunuz ve akrabalarınızdan yardım talep etme hakkınızı kendiniz kullanmalısınız, aksi halde çıkan rezalete mi üzülmeli ödenmeyen borca mı ortada kalan çocuklara mı…)

Peki bu kadar yazıyı yazdım ama akıllandım mı ? HAYIR ! :D Padişah torunu olmasak da insan merak ediyor görebildiği dedelerinden önce göremediği kimlerle akraba olduğunu; hoş biz o dedelerin ikisini de göremedik ya neyse. İlginç başka şeyler de var. Mesela şu TC Kimlik numaraları Türkiye’de birileri tarafından kullanılmakta: “11111111110 ve 22222222220” Hal böyle olunca “Kardeşim bu numaraları, şöyle numarasını sık sık unutan aşıklara verin” ya da “1000 dolara o numaraları nereden düşürürüz” diyesi geliyor insanın. Üretilen ilk TC Kimlik numarasının(10000000146) kime ait olduğundan bahsedip bu mevzuyu da kapatalım (Bkz: Başlıktaki resim)

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts