Webcam’i olan ziyaretçilerinizden anında foto galeri oluşturun…

AS3 ile gelen zenginliklerden birisi de jpeg, daha doğrusu bitmap sınıfıyla gelen güzellikler; Resimler üzerinde yapamadığımız birçok efekti,işlemi bu sınıf yardımıyla yapabilmemiz. Başlıkta belirttiğim galeri, kameradan alınacak bir görüntünün kopyasının tekrar çizilerek sunucuya bitmap/jpeg  formatında bir dosya olarak kaydı esasına dayanıyor. Böyle bir güzelliğin sizin için kazanımları ne olabilir:

– Üyelik sistemiyle çalışan sitenizde -ki bu wordpress blogunuzda olabilir;  fotoğraf yükleme işlemleri için klasik bir php dosyası kullanabilirsiniz. Lakin kullanıcının halihazırda bilgisayarda kayıtlı bir fotoğrafının olmadığı ya da kişisel bilgisayarı başında olmadığı durumlarda webcam’ini kullanmasını hızlı ve farklı bir çözüm olarak sunabilirsiniz. Elbette “Webcam’i varsa zaten kamera yazılımı ya da ekran görüntüsü yardımıyla bu resmi zaten oluşturabilir” de diyebilirsiniz ancak bu teknik bilgiye sahip olmayan, internet kafe gibi ortamlarda acemi 3-5 kişiden yardım almak zorunda kalacak misafirleriniz için etkili bir yöntem olabilir.

– Siteniz için bir galeri oluşturmak isteyebilirsiniz ancak insanlar genellikle böyle bir galeriye “Benim de resmim eklensin..” diyerek Resmi işlemler için çektirdikleri bir portre fotoğraf ile pek katkıda bulunmak istemezler. Ancak muzip üyeleriniz/okurlarınız varsa katılma konusunda anlık verecekleri pozlarla tereddüt etmeyeceklerdir. Ben denedim ve güzel sonuçlar aldım :) Tabi el-kol hareketi çeken sivilceli bir iki ziyaretçimizi saymazsak :/ Bu arada adresini vereceğim galeriye siz de poz verebileceksiniz; bakalım kimmiş fotojenik okurlarımız :)

– Webcam yazılımının olmadığı yerde E-okul,MEBBİS,OSYM kaydı gibi işlemlerde bu minik araçtan faydalanabilirsiniz. Tabi ki AS3 içinde fotoğraf boyutlarını kendiniz ayarlamak şartıyla! Üstelik Flash yeteneklerine yenisini ekledikçe Local ve Server Side dosya kaydı sorunları ortadan kalkıyor.

– Gerçekten sizi ziyaret eden okurlarınız merak edebilirsiniz: “İn midir cin midir :)” bu adamlar diyebilirsiniz. Bu resimleri sadece merakınızı gidermek amacıyla  kullanabileceğiniz gibi PHP kullanarak resimleri kaydettiğiniz klasörü listeleyebilir, wordpress blogunuzun bir köşesinde küçük thumbnailler olarak farklı bir bölüm yaratabilirsiniz. Örnek için tıklayın.

– Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar, farklı kullanımlar olabileceğini düşünüyorsanız sizler de yorum olarak ekleyin lütfen…


Hatırlatma:
Flash Player, kameranızı kullanabilmek için sizden yukarıdaki resimde olduğu gibi izin isteyecektir. Gelecek olan uyarıya ALLOW(İzin ver) seçeneği ile yanıt veriniz. Galeriye resim ekleyebilmek için:
1. Fotoğrafınızı çekin 2.Resmi kaydedin 3. Tüm ziyaretçilerin fotoğrafları için Galeriyi görüntüleyin…

Galeriye ulaşmak için lütfen tıklayın
Webcam dosyasını(AS3) indirmek için tıklayın

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts