BT Öğretmenleri için Mobbing(Psikolojik Yıldırma) Anketi

Kısa süren bir Tatil sonrası, günlüğü bir anketin duyurusu ile açmak istedim…

Takip edilesi Eğitim Hareketi Bilişimde Gelecek Var‘ın ekip çalışanları, Farklı üniversiteden 4 yetkilinin(Araş. Gör Dilek DOĞAN, Duygu DUMAN, Murat ÇINAR, Doç.Dr. Halil YURDAGÜL) BT Eğitimcilerinin iş ortamında uğradığı haksızlıklara yönelik olarak hazırladığı bir ankete katkıda bulunmuş ve kısa sürede yüzlerce kişinin katılım gösterdiği bir Veritabanı ortaya çıkmış. Öncelikle adresi vereyim:

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/viewform?hl=tr&formkey=dElYSzktOXByYldncGlTakRJSXJvc0E6MQ#gid=0

Anketin önemine Facebook Sayfasında, Hareket Web Sitesi girişinde ve Mail bildirimlerinde yer veren BGV ekibi şöyle diyor:

Değerli Eğitimci dostlarımız,

Yaklaşık 2 ay önce BT Öğretmelerinin iş ortamında uğradıkları Psikolojik Yıldırmaya(Mobbing) yönelik bir Anket çalışması 2 üniversitemizde görevli 4 kişilik bir ekip tarafından başlatılmıştı. Bakanlık tarafında gerçekleştirilen Envanter çıkarımına yönelik anketlerin iş ortamında yaşanan sorunların çözümüne herhangi bir katkısı olmadığından BT Eğitimcilerinin İş ortamında yaşadığı çeşitli olumsuzluklara yönelik detayların, ilerleyen süreçte Bilimsel Çalışmalara dayanak olması açısından ilgili anketin önemli bir yere sahip olduğunu düşünmekteyiz.

Anket analizi sonrasında elde edilecek sayısal veriler, Üniversitelerimiz araştırmalarında ve ilgili Bakanlık Birimlerinin bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalara ek olarak daha sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinde kullanılacağından meslektaşlarımızın katılım sağlamasına önem vermekteyiz. Az bir zaman geçmiş olmasına rağmen hızla katılım gösteren eğitimcilerimize buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bir konu benim de dikkatimi çekti ki gerçekten Bakanlığımız bugüne kadar yaptığı anketlerde hep bir envanter çalışmasına girişiyor, okullardaki mevcut ekipmanların, sınıfların takibini yapıyor ancak bunların uygulayıcısı ve Eğitim ortamına kazandırıcısı diyebileceğimiz Öğretmenleri ve sorunlarını es geçiyor. Bizleri okullarda şikayetçisi olduğumuz konularda somut bilgiler almak yerine “Sistem içinde ne olmak istersiniz?” gibi göze sürme diyebileceğimiz yüzeysel soruların muhatabı edince haliyle eğitim ortamında yaşanan türlü sıkıntılardan bihaber bir Bakanlığın çözüm üretmesini de bekleyemiyoruz.

Anket sonucunda ortaya çıkacak sayısal bilgilerin iç açıcı olmayacağı kesin. Geriye kalan, bu durumun yetkililer tarafından görülmesi ve Eğitimcileri yetiştiren Profesör, Doçent ya da Araştırma Görevlisi tüm büyüklerimizin bizleri mezun ederken “Bilişim Dünyası ve ideal bir Eğitim anlayışı emrinizde olacak!” diye pofpoflamaktansa gerçekleri çıplak haliyle anlatmaları…Zira mezuniyet öncesi bizlere sürekli Pespembe bir dünya çizen Mülayim hocamızın söylediklerini bu dünyada görebileceğimden emin değilim ancak yeni nesillere adamakıllı bir Bilişim Eğitimi verebilmek için de bir yerden başlamak lazım…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. anketten ünv mail grubumuzdan haberim olmuş idi ama anketi hazırlayan ekibin danışmanı Doç.Dr. Halil YURDAGÜL aynı zamanda unv de bizim döneminde danışmanı idi.. Bizzat kendisine ulaşıp bu konudaki desteği için teşekkür edecem ayrıca bu konudan acaba ne derecede haberdar olduğunuda anlamaya çalışacam…
    Paylaşm için tşk.ler