Bir çift göz ile Ebeveynler…

Çocukları her zaman uyuyan güzeller olarak görmek gibi hatalara düşüp, bizi izleyen en büyük hayranlarımızın aslında öğrencilerimiz ve çocuklarımız olduğu gerçeğini unutuyoruz.

Bir süredir okulumda yaşadığım ve temelde Velilerden kaynaklanan, Kurum içinde Motivasyonumuzu engelleyen sorunlar mevcuttu. Okulda gürültü yaratabilecek basit nedenlerden tutun da Toplumsal Kurallar diyebileceğimiz temel âdap kurallarına kadar Öğrenci ailelerinin yapması gereken ama yapılmayan davranışlar.  Birçok eğitimcinin de benim gibi bu sorunlardan muzdarip olduğuna eminim. Velilerin aşırı korumacı yaklaşımları, Giriş-çıkışlarda bu nedenle sebep olabildikleri düzensizlikler, Ev dışında çocukların pek takip edilmemesi, Törenlerde gösterilen ciddiyet,…gibi durumlar yalnızca ders içinde değil ders dışında hem personelin hem de diğer öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkiliyordu. Tabi bizim şikayetçi olduğumuz konulardan öğrenciler de haklı olarak etkileniyor.

Dersinizin 1 dakika için bölünmesi dikkati zaten çok değişken olan minikleri bir daha derse çekememenize sebep oluyor. 1 ay geçmiş olmasıan rağmen hala bazı velilerin kendi taşıdığı Suluk, Çanta gibi eşyalarla çocuklarını derse götürmeleri çocuklarda özgüven eksikliğinin temellerinin atılmasına neden oluyor. Veli ilerleyen günlerde daha doğrusu ileri yaşlarda çocuklarını madden/mânen sırtında taşımak zorunda kalacağını farkedemiyor.  Sosyo-ekonomik açıdan geri çevrelerde Velilerin okul dağılma saatlerini çocukların takibi için değil de günün dedikodularını paylaşmak için kullanması ve çevreye verilen rahatsızlık, personel motivasyonunu olumsuz etkiliyor…Bunun gibi onlarcası !

Okulumda derse adaptasyonu, motivasyonu, öğrenci gelişimini,… olumsuz etkileyen bu gibi faktörlere çözüm bulmak için bir çalışma yapmayı, Velileri bir toplantı dahilinde bilgilendirmeyi düşündüm. Nitekim okul müdürümüz de sağolsun geçtiğimiz yıl Stratejik Plan çalışmaları içinde yer alan ve Kurum Düzenini ilgilendiren hususları es geçmemişti. Başında bulunduğum Şiddeti Önleme Projesinin 13 Etkinliği var ve bu bilgilendirme de bunlardan birisi. Okulların bir Eğitim Kurumu olduğundan hareketle her Resmi kurumda bulunması gereken özelliklere ve Velilerin görevlerine,sorumluluklarına dikkat çekmek istedik. Ama bunu tek başıma söylemek etkili olmayabilir düşüncesiyle hem okul personeli hem de öğrencilerimin yardımını aldım. Çocuklarımın elbette eleştireceği şeyler olabileceğini biliyordum ama bazıları beni gerçekten gerek konuşması gerekse takip ettiği farklı noktalarla çok şaşırttı. Bu başlığın en üstünde bazı bölümleri kesilmiş filmde, Velilerimize sunulan bir kesiti izlemenizi tavsiye ederim. Çocuklarımızın her anı bir kamera gibi takip ettiğini siz de göreceksiniz…

Örnek olmayan bir davranışıma çocuklarım şahit olursa diye, “Söylediklerimi yapın, yaptıklarımı yapmayın” diye sürekli uyarırdım. Ama bu görüşmeler ve röportajlar gösterdi ki bir Öğretmenin bile dikkat etmesi gereken çok şey var…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. velilere öğrenci gözünden anlatmak çok mantıklı. denenmesi ve sonuçlarının görülmesi lazım. Bu videoyu velilere izlettikten sonra, yapılmaması gereken davranışlarda azalma görüldü mü? bunu da ilerleyen zamanlarda paylaşırsınız umarım.

  kaliteli, güzel bir çekim olmuş (teknik açıdan).

  Birde merak ettiğim bişey var; Hocam siteye yorum bırakmak için neden üyelik sistemi koydunuz?

  1. Düşünceleriniz için teşekkür ederim Sevgili hocam.

   Sonuçlar mı :)

   Kübra hocam sorunlarımızdan birisi Velilerin okul girişinde ekmek kuyruğu gibi kuyruk oluşturup giriş-çıkışları engellemesiydi.Sunum ve Seminerler sırasında değindiğimiz ve düzenimizi alt-üst eden bir hadiseydi bu. Giriş-çıkış yapılan kapının hemen yanında geniş bir bahçemiz var ama velilerimiz inatla bu kapının önünde bekliyorlardı. Sunumu yaptık… Ertesi gün dersim bitmeden birkaç dakika önce okul dışına çıktım. Normalde beklediğim şey aynı manzarayı görmekti. Neylersiniz ki okul kapısı önünde bir allahın kulu yoktu! Beklentimiz çocukların arkasındaki hayli geniş alanda çocuklarını takip etmeleriydi ve yıllardır bunu söylememize rağmen pek de tınlamıyorlardı. Velileri okul önünde göremeyince sevindim ve birşeyler yapmak istedim.

   Tören alanına çıktım ve andımızı okumaya hazırlanan öğrencilere beklemelerini söyledim. Tören alanındaki sıra olmuş çocuklara dönerek “Sizden birşey isteyeceğim, yapacaksınız, ancak neden bunu yaptırdığımı sonra açıklayacağım” dedim. Tüm çocuklardan kuvvetli bir alkış istedim. E miniklere de eğlence lazım zaten, sorgusuz sualsiz coştular birden :)

   Sonra velilerimizi işaret ederek “Bu alkış sizler içindi. Hepinize teşekkür ederim” diyerek yanımda duran okul ekibiyle velilere memnuniyetimizi ifade ettik. Verdiğimiz seminerlerin boşa gitmediğinden bahsettim. Allah bozmasın okula giren-çıkan yok, okul düzenini bozan yok. Diğer hususların da zamanla düzeleceğini umud ediyorum.

   ***Hocam, günde 100’e yakın spam alıyorum. Bugün 75 tane sildim. Üyelik sistemiyle bir nebze bunu engelleyebiliyorum. Ve tabi yeni yazıları takip etmek isteyenler için de üyelik gerekiyor.