-“Yanlış zamanda Öğretmen olduk yanlış…

Bu repliği bugünlerde Meslektaşlarımın çok tekrarladığına şahit oluyorum. Öğrenci ve Vatandaşın bu kadar el üstünde tutulduğunu görmek hayli sevindirici(Bkz: I.Dinçer vakası) Ancak ben bunu Eğitimin gerçekten zevkli hale getirilebileceği bir çağda yaşadıkları için Öğrencilerim adına söylemek istiyorum. Herşey onların hizmetinde ve herşey onlardan yana.

Geçtiğimiz yaza doğru daha FATİH’in söylentileri henüz yeni yeni yayılıyorken İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından FATİH’e dahil olacak öğretmenleri Bilgisayar Destekli Eğitim konusunda eğitmek ve birlikte ders materyali geliştirmek üzere kısa süreli bir Hizmetiçi eğitime alınmıştık; 20 kadar Eğitimci. Bu eğitimde benim gibi BOTE mezunu olan ancak Ticareti seçmiş Eğitmen arkadaşımız, öncelikle farklı akıllı tahta teknolojileri konusunda biraz bilgi verdi ve FATİH’i tartıştık sonrasnda. Hoş… bu Teknolojilerin akıllara ziyan hallerini ICITS 2011 Elazığ’da bizzat gördüm ve tecrübe ettim ancak emsallerine ve yüksek ihtimalle FATİH ile gelecek teknolojiye göre geride kalmış bu teknolojiyle yaptıklarımız dahi beni gerçekten heyecanlandırdı. Çünkü FATİH’in sunumlarında kullanılan ve İhale şartnamesinde geçen donanım çok üst düzey kalıyordu. Eğitim günlerimizde sıra Akıllı Tahta kullanımı için Materyal geliştirmeye gelince bizler tahtaya dikkat kesilmeye ve ders arasında akıllı tahtaların sağını solunu kurcalamaya başladık. Görmediğimizden değil…ekranda izlediğimiz ve Eğitim ortamı için kullanılabilecek bir Eğitim daha doğrusu Simülasyon yazılımı olan Phun’dan bahsediliyordu. O an gerçekten öğrenci olmayı istedim. Ekrana taşıyarak oluşturduğunuz nesnelere görevler vererek Yerçekimi kanunlarından davranış şekillerine kadar tek tek karar verebiliyorsunuz. Bir Fizik atölyesine dönüşüyor ekranınız; düşünsenize!

Yeni adıyla Algodoo olarak bilinen bu yazılımın Fizik(Algodoo Physics) ve Eğitim(Algodoo Education) için olan 2 ayrı sürümünden Eğitim sürümü, Fizik sürümünü de kapsıyor. İnternette bu yazılım kullanılarak hazırlanan Sahnelere(Flash’dan hatırlayacağınız Scene’ler) göz atarsanız özellikle akıllı tahta sahibi olan sınıfların ve bu tahtayı verimli kullanacak Öğretmenlerin heyecan verici deneyimleri öğrencilerine yaşatmaması mümkün değil! Akıllı tahta’dan bahsediyorum ancak bu yazılım elbette akıllı tahtaya bağımlı da değil. Bilgisayar başında geçirdiğim zamanın bir kısmında son birkaç haftadır yaylara merak salmış bulunmaktayım -ki tavsiye ederim. Ucuna Bakanlık yetkililerini koyduğunuzu düşününce daha bir zevkli oluyor :)

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Algodoo fiyat olarak yaşattığı deneyime göre ücreti ödenerek lisanslı alınabilecek bir ürün bence. Fiyatı sadece 34€ -ki bu fiyat tam donanımlı paketin fiyatı.

Ekran görüntüleri, Demo download linki ve bazı Simülasyon senaryolarıyla sizleri başbaşa bırakıyorum. Müziği duyar duymaz bir yerlerden hatırlayacaksınız zaten :)


Demo: http://www.algodoo.com/wiki/Download