Bilişimciler için bazen güzel şeyler de oluyor…

Cuma günü için birkaç gün öncesinden Eğitici arkadaşımdan gelen e-posta şöyleydi:

“2 Aralık 2011 Cuma günü saat 10:00 ‘da Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Değerlendirme Toplantısı yapılacaktır. Toplantı uzaktan e-konferans yöntemiyle yapılacak olup  İl Milli Eğitim Müdürümüz Nihat Büyükbaş başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Tahir CEVHER’ in katılımlarıyla gerçekleştirilecektir. Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerimiz aşağıdaki linke tıklayarak ve misafir olarak sisteme giriş yapabilecektir.”

E-posta ekinde gönderilen bağlantıya tıkladığımda konferansın bir Connect bağlantısı olacağını anladım. İletinin üzerimde bıraktığı ilk intibah, Görevlerde görülen aksaklıklar, Planlar, Mesai,…vs üzerine bir Toplantı olacağı yönünde iken toplantı başladığında durumun hiç de öyle olmadığı anlaşıldı. Zira ülke genelinde okullarda yaşanan türlü sıkıntılar Meslektaşlarımız tarafından dile getirildiğinden ben de Toplantının bu konulara odaklanacağını düşündüm. Oysa şehrimizde Görevlendirme, Ücret, İdare-Öğretmen ilişkileri gibi konularda pek sıkıntı olmuyor. Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum. Haksızlık, Adaletsizlik gibi birşey ile karşılaşmadım; umarım sonrası da bu şekilde ilerler. 2003 yılında Mebbis sisteminde Atama işlemlerini başarılı bir şekilde yürüten ve tamamlayan Elazığ Mili Eğitim Müdürlüğü parmakla gösteriliyordu. O günden bu yana Bilişim Eğitimiyle ilgili olarak ARGE çalışmaları, Sempozyumu, Fiziki altyapı çalışmalarıyla örnek bir İl haline geldi. Aynı başarı belki üst öğrenim kurumlarına geçişte görülemiyor olabilir ama Bilişim kullanımının artması, Eğitimdeki niteliğin artmasıyla birlikte bu konu da zamanla çözülür inşallah.

Toplantıya 10dakika kala sınıftaki dersimi bıraktım ve aşağıya nispeten sakin olan Memur odasına geçtim. Ben “Henüz gelen olmamıştır, hazırlıklar tamamlanıyordur” diye düşünürken 10 dakika öncesinden Toplantı başlamış ve 61 kişi odaya girmişti bile. Bu arada “Hocam, bu nasıl toplantı böyle!” diye merakla yanıma oturan Memur ağabeyim uzayan ekranın başından Fotokopi çekmek dışında ayrılmadı :) Eğitek yetkililerinin(Şener CİHAN beyefendi) sağladığı altyapıyla Yarım saat süreceğini öğrendiğimiz toplantıyı Şube Müdürümüz Tahir CEVHER açtı ve arkasından Eğitici Formatör arkadaşımız Yüksel hanımın FATİH ile ilgili bilgilendirmesi geldi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Nihat BÜYÜKBAŞ‘ın da Toplantıya bağlanacağı yazıyordu e-postada ancak onun da İzmir’deki “Elazığ Tanıtım Günleri Fuarı”nda olduğunu öğrendik. Çok geçmeden toplantının yarısına gelindiğinde İl Milli Eğitim Müdürümüz de İl Koordinatörü arkadaşlarımızla birlikte İzmir’den toplantıya dahil oldu. Türkiye’nin üç şehrine aynı anda bağlanmak, bilgi alışverişinde bulunmak güzel oldu ve baştan sona kusursuz bir Toplantı gerçekleşti. Oturum kaydını veremeyecekleri ihtimaline karşı Camtasia yazılımı bilgisayarımın köşesinde kayıtta idi(Alttaki görüntüler kayıt ekranından alınmıştır)


Şube Müdürü – Tahir CEVHER

Ben toplantı esnasında Elazığlı Tunay Bey’in ilimize bir güzellik yapıp bir İlköğretim okulumuza Pilot Uygulama güzelliği olacak mı diye düşünürken sadece FATİH’in uygulanmaya başlayacağı Liselerimizi görebildim. Ancak ilginç olan konu,  FATİH Projesinin duyurulmasının üzerinden neredeyse 1 sene geçmiş olmasına rağmen(22 Kasım 2010) bazı arkadaşlarımızın Projenin zamanı, İlk önce hangi kademelerden başlayacağı, İlköğretime ne zaman geleceği konusunda en ufak bir maruzatı yoktu. İnsan ister istemez “Biz bazı şeyleri hakediyor muyuz?” diye sormadan edemiyor. Haliyle Milli Eğitim Müdürümüz toplantı başına geçip de Yetkililerle olan görüşmelere dair yanıt verirken birçok soruyu da yetkili ağız olmadığı için es geçmek zorunda kaldı.

Elbette Toplantıda Müdürümüzün en fazla değindiği konu bizlere; BT Öğretmenlerine çok fazla görev düşeceği üzerine idi ancak Norm konusu, Sınıfların akıbeti, Ücret ve Mesai saatleri gibi Bakanlığın çözmesi gereken sorunlara dair bir maruzatı yoktu haliyle. Sadece öngörülerini açıklayabildi birçok konu için…

Genel olarak bu toplantının gerçekleştirilmiş olmasına gelecek olursak…bu tür Web Oturumlarının sık sık yapılacağına dair telkinler verilirken yarısı toplantıya katılmayan eğitimcilerin İmza atmak için gelmiş Dublörlerini görmeyeceğimiz için şanslı olduğumuzu da söyleyebilirim. İnsanların içselleştiremediği bir görevi yerine getirmesinin ya da görevinin hakkını vermemesinin nihayetinde hedefimize; öğrencilerimize çok zarar verdiğini düşünüyorum -ki Biz Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, branş dışı görevlendirmelerin yarattığı olumsuzluklar nedeniyle her daim cefa çekmeye, bedel ödemeye başladık.

Umarım en kısa zmanda yetkililer ile BT Öğretmenlerinin -özellikle Bakanlık yetkililerinin- bir araya gelip “Derdiniz nedir sizin?” diye sorabileceği oturumları,çalıştayları da görürüz.

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts