BT Öğretmenleri için Güvenli İnternet Sunumu,Videolar,Animasyonlar !

Sosyal Medya ve Paylaşım Tehlikesi

Geldi…geliyor derken nihayet okul dışındaki İnternet kullanımımızda bir filtreden geçiyor artık. Elazığ’da Aralık ayı sonunda gerçekleştirdiğimiz, Web Sitesi sahibi, Eğitimci, İnternet Kafe İşletmecisi, Ebeeyn,…herkesi ilgilendiren bir Toplantıyı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri gerçekleştirdiler. KonuGüvenli İnternet. Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen Konferansta gerçekten ayakta kalan insanları görünce içimden “İyi…Hepimiz dünyanın sonuna gitmiyormuşuz,ümit var…” diye tekrarladım :) Ne bileyim…Pek umursanmayacağını, katılımın az olacağını düşünmüştüm. Konferansa İnternet Kafe işletmecilerinden Vatandaşlara kadar her kesimden insan gelmişti. Apartmandaki internet dağıtım sorunlarını merak edenler, Bizi kim denetleyecek diyenler,TTNET dışındaki İnternet Sağlayıcılarında Güvenli Web hizmetinin nasıl alınacağını merak edenler,…herkesin kafasında bir soru işareti vardı kısacası.

İlginç olan bir husus da vardı ki Valimiz sayın M. EROL’un Elazığ için böyle bir Konferansı bizzat istemiş ve okullarımıza Milli Eğitim Kanalıyla gönderilen yazıda Okul Sitelerinin tümüne Güvenli Web adresinin Logo ile birlikte yerleştirilmesini istemişti. Göstermelik bir etkinlik mi planlıyoruz,  “Eyvah, yine 3-4 sunu açıp, okuyup, gidecekler” derken Konferansa için gelen ekibin dersini iyi çalıştığını gördüm. Güvenli İnternet Hizmetinin seçimi, Günlük yaşamdan yapılan yanlışlara Görsel ve Videolarla örnekler, Röportajlar, Animasyonlarla hayli güzel bir Konferans gerçekleşti. Nihayetinde edindiğim bilgiyi kendim için yeterli ve faydalı bulduğumdan bizim minikler için de sunumları alabilir miyim şeklinde bir soru yönelttiğimde, konuşmacı arkadaş hem isteyen kişilere bugüne kadar yüzlerce kitapçık gönderildiğini hem de az sayıdaki CD’lerden birkaçını alabileceğimi söyledi(Bu arada paylaştım, adresi aşağıdadır) Sağolsun Komiteden ilgili arkadaşa ulaştım ve bir köşede ayırdığı 3-5 CD’den bir çiftini de ben aldım.

Öğrencilerle gerçekleştirilen Röportajlar

Sunumların ve medyaların bazıları, üyelik olmadan download yapamadığınız yabancı kaynaklı thinkuknow.co.uk adresinden alınmıştı ve en çarpıcı materyaller, İnternet üzerinde paylaşılan Bilgiler, Sosyal Medya ve Gizlilik üzerine idi. Thinkuknow, misyon olarak Web Kullanıcılarını artan İnternet sorunlarına karşı bilinçlendirmeyi amaçlamış. Bu nedenle de farklı yaş aralıkları ve Eğitimciler için bilgilendirme ve eğitim bölümleri düzenlemiş. Onay gerektiren bir Üyelik süreci sonrasında sitenin tüm kaynaklarından(bazıları ücretli:~200€) faydalanabiliyorsunuz.

Sağolsun yetkililerimiz bu site aracılığıyla edindikleri tüm videolara altyazı eklemiş ve birkaç tane de Türkçe Video/Animasyon hazırlamışlar. Karakterlerde Öğrenci kullanılması da ayrı bir güzellik olmuş. Bir planlama dahilinde  okul çalışanlarını ve öğrencileri bilgilendirmenizi tavsiye ederim. Başlarına gelebilecek olumsuzlukları gerçek yaşamdan kesitlerle görürlerse sanırım daha etkili olabilir, maalesef İnternet üzerinde paylaşabilecekleri bilgiler konusunda sınırın neresi olduğunu pek kestiremiyor, farkında olmadan suça bulaşabiliyor ya da başkaları açısından gizliliği ihlal edebiliyorlar. Asıl sorun ise iş işten geçtiğinde başlıyor! Ve bugün okul sitelerimizle de yetinmediğizi okulların birer Fan Sayfası, Mezun Grubu da olduğunu düşünecek olursak her yerde bu denetleme mekanizmasını tek başınıza yönetmeniz, iletileri ve paylaşılanları takip etmeniz biraz zor. Acilen bir bilinç oluşturulması gerektiğini, otokontrolün öğrenci taafından sağlanması gerektiğini  düşünüyorum. Esasında Bir Ünite bile olmayacak derslerin yerine Bilişim Teknolojileri dersiyle Medya Okuryazarlığı dersinin üniteleri birleştirilerek ilk çalıştayda bir çözüm bulunsa daha faydalı olacak. Bilişim Teknolojileri dersine baktığımızda bu konuda(İnternette Güvenlik) pek de yeterli bulmuyorum etkinlik sayısını… Keza… şu an Bilişim alanının önünde sisler dolaşıyor. Nerede kaldı İnternet Kullanımı için bilinç kazandırmak…

Gerçek/Sanal Dünyada Çocukları korumak
Çocuklarımız neler Oynuyor ?

Diğer bir güzellik ise Filtre konusunun gündeme gelmesiyle birlikte bu alanda bilgilendirici sitelerin açılmış olması. Birçok meslektaşımın “İlçede Denetime gideceğiz, Ne yapmamız lazım?” nevinden soruları için guvenliweb.org.tr/e_ogrenme/ adresinde bir E-Öğrenme Modülü düzenlenerek Denetleyici ekibin yapması gerekenler anlatılmış. Başka bir yenilik guvenlicocuk.org.tr adresiyle yapılmış. Çocuklarımızın boş vakitlerinde eğlendirici etkinliklerle ilgilenmesini diğer yandan ise güvenlik konusunda bilgilenmesini istiyorsanız bu siteyi de mutlaka BT Sınıfınızda Sık Kullanılanlar Listenize ekleyin. Aslında daha önce okullarımıza Bilişim Teknolojileri Dersi kitaplarıyla birlikte gönderilen Bilinçli İnternet Kullanımı Kitapçıkları vardı ancak görüldüğü üzere bunlara ek olarak Web Portalları da çeşitlendirilmiş ve İnteraktif  uygulamalar haline getirilmiş. Ebeveynlerin tek başına yeterli olamayacağı düşünülürse bu Web portalları oldukça yerinde bir tercih.

Güvenli Çocuk Web Arabirimi


Malumunuz Aile ve Çocuk Filtresinin gelmesiyle birlikte bu filtrelerden birisine geçen Web Kullanıcılarının erişim sağlayabileceği adresler de değişmiş oluyor. Örneğin okul siteniz ya da blogunuz hangi kategoride? Aile mi? Çocuk mu? Bu nedenle Öğrencilere yönelik içerik sağlayan arkadaşlarımızın Çocuk Filtresi için, Yetişkinlere yönelik içerik sağlayan arkadaşlarımızın da Aile Filtresi için sorgulama yapmaları ya da buna uygun şekilde içeriklerini yeniden düzenlemeleri gerekiyor. Önbilgi almak için guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html adresinde yayınlanan sorgu aracını kullanarak halihazırda sitenizin hangi profilde olduğunu sorgulamanız ya da sorgu sonucunda bir Öneride bulunmanız gerekiyor; İhbarWeb’de olduğu gibi. Hatırlayın lütfen; İhbarWeb adresine girerek sakıncalı Web adresleri konusunda bildirimde bulunabiliyorduk. Şimdi Aile ve Çocuk filtrelerine uygun sitelerin belirlenmesi için düzenlemeyi yapan komisyon Vatandaştan yardım istiyor! Bu güzel bir yaklaşım.

Gelelim Eğitim Materyallerine…

2 CD’yi birleştirerek upload ettim. Rapidshare’deki dosyanın boyutu ~625MB’dır. İçerik olarak:

Afişler
Broşürler
Tanıtım Filmleri
Yabancı Reklam Filmleri
Filtre Sitelerine ait Reklamlar
Röportajlar
Powerpoint(.pptx) Sunumları

Not: Video ve Sunumlar, Ebeveyn,İlköğretim,Ortaöğretim,Eğitimci olarak kategorize edilmiştir. Tarafımdan klasör yapısına dokunulmamıştır.

Download Adresi:
https://rapidshare.com/files/3874810825/G%C3%BCvenli%20%C4%B0nternet.rar

Diğer bir dosya ise birçok konuda tek başına yeterli olabilecek ve Konferans sırasında kullanılan Sunum. Boyutu ~100mb olan bu Sunum Ofis’in 2010 sürümlerinde açıldığında gömülü multimedya öğeler izlenebiliyor. Hiçbirşey yapamıyorsanız bu sunuyu mutlaka izleyin, izletin!

Download Adresi:
https://rapidshare.com/files/3554243774/guvenliinternet_aileler.pptx

Öneri ve Talebiniz varsa lütfen yorum bölümünden belirtin. Kolaylıklar diliyorum…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. hocam o sitedeki videolar Türkçe hazırlanmış. Geçen yıl uğraşıp indirdim (okulda internet yavaş olduğu için) derslerde öğrencilere izlettim. videoların üzerinde konuştuk. Site içerisinde broşür ve afişlerde var. sınıfta, kapıda onlarda asılı. Güvenli internet konusu önemli.

 2. Sevgili hocam;
  Bloga tekrar dönüş yapmanıza, faal olmasına en çok sevinenlerden biriside ben olmuşumdur heralde. Bu paylaşım güvenli internet sitelerini bilgisayarımıza indirmek gibi birşey, çok güzel hazırlanmış görsel-sunum-videolar var. Hele tutunacak tek dalı dersler ve bilişim eğitimi olan arkadaşlar için bir nimet, eyvallah hocam emeğinize sağlık

 3. Üstadım her zamanki gibi harikasın! İndiriyorum ve inceliyorum şimdi. Hatta bu dönemin son konusu olmamasına rağmen, dönem içinde bilişim güvenliği/Sosyal medyada mahremiyet konusunu işlemiş olmama rağmen, bir kez daha paylaştığın bu dokümanların en ilgi çekici olanları (malum facebook ile ilgili olanlar) öğrencilerime göstereceğim gibi…
  Tekrar teşekkürler, ellerin dert görmeye.
  SON NOT : Bilişim güvenliğini en iyi anlatacak ve özümsetecek olanlar biz BT öğretmenleridir. Şu derslerimizi müfredatını, megep modüllerinde teknik öğretmenlerin yaptığı gibi, bizim içimizden arkadaşlara güncelletseler de sosyal medya / güvenlik / gizlilik / etik gibi konularda etkin eğitimler verebilsek, tabi derslerimiz de en azından zorunlu olsa yine 1 saat olsun ben razıyım:)
  Selamlar.

 4. @the_korsan

  Beğenmenize sevindim hocam. Velilere ve Öğrencilerimize bir program hazırlayacağım inşallah. Ek olarak istedikleri zaman izleyebilmeleri için Eğitim Yazılımı arşivimize de ekledim bunları. Geriye kaldı, bu arşivleri taşıyabilecek bir Ağ diski :)

  Selam ile hocam.

 5. @Olcay Büyükçapar

  Üstadım Zezencay bekletmesin artık, vallahi telef olduk :) Yeni yıla tatilde girdik bomba gibi çıkalım inşallah !

  Medya Okur Yazarlığı dersinde 3-5 Cin Ali işaretini anlatmakla çocukların seçici birer birey olacağını zannediyorlarsa tutacakları gün yakındır(Bkz: Tutacağınız gün yakındır kıssası)

  Bu eğitimi işin ehillerine vermeleri lazım. Birilerinin ders saati dolsun diye BT dersinde anlatılabilecek bir konuyu başkalarının dersi haline getirmeleri, diğer taraftan bu konudan en çok muzdarip olan ve sıkıntıları anlatabilecek zümreyi es geçmeleri,unutmaları büyük tezat. Ebeveynlerin canı yandıkça birileri “BTcilerimiz vardı değil mi?” diyecekler ama dur bakalım…

  Şu bahar bir gelsin…Uyandıracağız inşallah :))

 6. Çok başarılı bir paylaşım olmuş. İçerikleri vereceğim seminerde de kullanacağım. Emeğinize sağlık. Devamını bekliyoruz, takipteyiz…

 7. @Burcu Yılmaz
  Teşekkür ederim sevgili hocam. Ben bu konuda Öğrenci ve Velilerimize vereceğim semineri 2.döneme bıraktım ama Bilişim Kulübü öğrencilerine bir torpilimiz oldu. Kanlı canlı bir Eğitim haftası geçirdi onlar. Umarım tüm meslektaşlarımıza faydalı olur.

 8. @Erinç Deniz
  ~650mb’lık bir dosyaydı ve pro üyeliğim bittiği için dosyalar silindi. İndirildiğini görmediğim için tekrar yüklemedim. Pro üyeliğim aktif olduğunda size bilgi veririm. Acilse öne de alabilirim ?

 9. hocam tekrar yükleyecek misiniz? bende indirip incelemek istiyorum. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla çok faydalı bir çalışma..
  iyi çalışmalar…

 10. hocam biraz oldu sanırım ama rapid linklere ulaşamıyorum yeniden yüklemeniz mümkün mü?