BT Sınıfı ve Yerel Ağ’da İnternet için Kelime bazlı Filtreleme !

Başlık fazla mı iddialı oldu ne :)

Aslında Haftaiçine bırakmayı düşündüğüm bu Eğitsel için haftasonu bir Meslektaşımın sorusu gelince erkenden yayınladım. Hazırladığım bu son Eğitselde Yerel Ağ üzerinde bulunan bilgisayarların bir Proxy yazılımı kullanarak İnternete çıkarılması ve bu sırada da Kelime, Domain, İp bazlı olarak engellenmek istenilen siteler için erişim yasağı uygulanması gibi konular mevcut. Bir Sosyal paylaşım sitesini engelleyebiliyorsunuz, ancak başka bir site sizin bu yasaklamanızı aşacak yöntemleri öğrencilerinize sunabiliyor. Haftasonu öğrencilerimle izlediğim Sinema’da biraz kanlı bir sahnede dahi çocukların irkildiklerini görünce bu yasaklama,kısıtlama işine yeterince önem vermediğimi düşünmeye başladım. Filmizle gibi bir siteyi engelleyebiliyorsunuz ancak domain alanında izle kelimesi geçmeyen ancak film izlemeye yönelik diğer siteler için birşey yapamıyorsunuz. Öğrenci bu engellemelere takılmadığı ya da bazıları inatla girmek istediği için aslında açmak istediği şeyi midesinin kaldıramayacağını da kestiremiyor. İşte bu eğitselimiz bu konulardan muzdarip olan Meslektaşlarımız, BT Eğitimcileri için; FİLTRE Konusu! Tüm okula uygulamak ister misiniz; o size kalmış…

24saat açık bir bilgisayarınız varsa neden olmasın :) Örneğin Güvenlik kameralarının sonlandırıldığı bilgisayarlar bu iş için çok uygun bence…

Evdeki bilgisayarımda maalesef WİN7 kurulu. Okulda ise Server 2008 R2. Bu nedenle evde 602LanSuite isimli programda Proxy mantığını, Yönlendirme işlemini ve Filtreleme çeşitlerini  anlatmaya çalıştım. Zaten basit olması nedeniyle tavsiye edebiecelğim yöntem de bu. Çünkü Server 2008 gerek eklentileri gerekse ayarlamaları nedeniyle “Kurcalayayım da öğreneyim…” diyebileceğiniz bir sistem değil. Zira önerdiğim basit çözüme yönelik aşağıdaki eğitsel de bitmedi. Eklenebilecek ya da devamı olabilecek bir bölümü yine fırsatını bulabilirsem bu hafta içinde yayınlamaya çalışacağım.

Malumunuz BT Sınıfında öğrencilerin girmesini istemediğiniz siteler için farklı programlar kullanmanız gerekebiliyor. NSS ve Netop’un İnternet Erişimi Modülleri bunlardan birisi. Ancak ağa dahil olmayan bilgisayarlar ya da yeni eklenen bilgisayarlar da başka bir sorun. Ek olarak sınıfı terketmeniz gereken durumlar da olabiliyor. NSS’den bu durumlarda bekçilik yapmasını beklemeyin…Çünkü erişim kısıtlaması konusunda NSS ya da Netop kesinlikle bir çözüm değil! Özellikle İçerik bazlı ve Kelime bazlı Filtreleme konusunda! Çünkü bu Öğretmen Kontrol Yazılımlarının amacı bu değil…Bu nedenle daha sağlam yöntemleri kullanmak, üretmek gerekiyor -ki bunlardan birisini anlatmaya çalıştım.

Tüm BT Öğretmenlerine faydalı olması dileğiyle, kolaylıklar dilerim…


602Lansuite
Yerel Ağ üzerinde etkili bir Proxy Çözümü:
Kelime,Domain,İp bazlı Filtreleme

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. Eline sağlık hocam :) Allah razı olsun.
  Eline, diline, gözüne…. sağlık

  içimden geçen sözler aslında şunlardı :D

  “….ellerinden öpüyorum Rüştü, her yerinden öpüyorum her yerinden, her yerinden öpüyorum…… bi tanesin Rüştü bi tane” Ertem ŞENER

  http://www.youtube.com/watch?v=5VGI2kBvHJY

  Çok faydalı HD bir video olmuş, tam istediğim uygulama buydu işte. Teşekkürler hocam.

 2. Allah senden de razı olsun hocam :)

  Gecenin bu vakti oldu bak, gülmüyor resmen kahkaha atıyorum :D Ben bu videoyu nasıl geçmişim yahu. Birbirinin derdine derman olmak bu olsa gerek.

  Saygı ve Muhabetle.

 3. birisi ismail hocayı durdursun :)
  üstadım emeğine sağlık, bt cileri pfenseyle uğraşmaktan kurtaracak bir anlatım olmuş. forumda paylaşırsınız diye bekledim ama yine ben açtım konuyu :)

 4. @the_korsan

  Düşüncelerin için çok teşkkür ederim hocam.

  Canımız zamanında çok yandı gerçekten. O yüzden üfürüyoruz her yediğimize. Bundan sonraki Videoda da öğrencilerin kısıtlamayı aşmak için deneyebileceği çözümlerden bahsedeceğim.