Vestel’in Tablet Bilgisayar Erişimli Akıllı Tahtası…

VESTEL Yöneticisi ile yapılan bir Röportaj sonrasında Akıllı Tahta ve Tablet Bilgisayar ile olan etkileşimi için bir de toplantı düzenlenmiş, bu Videoyu’da sağolsun SDN(Shiftdelete)yayınlamış; güzel görünüyor.

Beğendiğim özelliklerinin başında, güncellenmesi gereken teknolojinin bir Devre yerleştirmek kadar kolay olması; sunum yapan ekip aşırıya kaçmadıysa tabi(!) Yine de kafamızda dönüp duran tilkiler ve soru işaretleri bitmek bilmiyor. “Bu çizelgeyi nasıl hazırlarım?” diye strese giren arkadaşlarımız Eğitsel içerik desteği olmadan ya da üretmesini öğrenmeden bu tahtalarla ne yapacak…büyük merak içindeyim. Çocuklara “Tabletleriniz yakında gelecek…” dediğimde ders işlememe izin vermiyorlar, heyecanları bitmek bilmiyor ve ders sonuna kadar tablet bilgisayar üzerine site arşınlıyoruz. Umarım bu teknolojiye kavuştuklarında “Hala defter-kalem…aynı düzen ders işliyoruz” demezler.

BT’cilere son yıllarda gerekli gereksiz verilen ayarı, BDE’den nasiplenmeyi bir türlü öğrenemeyen Öğretmene kim verecek; hep birlikte göreceğiz…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

 1. Merhaba sevgili hocam;
  dün bu haberi görünce bende karalayalım birşeyler içimi dökeyim bloga demiştim ama beni kurtardınız :)
  Videodaki manzara gayet güzel, cihaz cillop gibi duruyor, kullanımı çok zevkli olacak keşke şöyle bir deneme imkanımız olsaydı dedim izlerken, donanım güncellenmesi olayı sunumda sanki abartıldı gibi geliyor ama inşallah denildiği gibidir demek istiyorum. Bir BT öğretmeni gözüyle süper cihaz, bu cihaz bizi heyecanlandırırken Tolga hocamın tabiriyle kendimizi fatihin fedaisi gibi hissederken bile acaba diğer öğretmenler bu işin içinden nasıl çıkacak, sadece dünya haritasını mı, google’nin body’sinimi kullanacaklar diye düşünüyorum.
  Sevgili hocam sence de eğitsel içerikler bizden saklanıyor mudur ve diğer öğretmenlerde bizden gizli mi eğitildi acaba bu konularda? Eğer içerikleri saklamıyorlarsa, öğretmen eğitimleri de bizden gizli yapılmadıysa hazırlıksız böyle bir işe girene ya deli dumrul denir yada konumuz fatih olduğu için hacı murat. Kara murat demiyorum çünkü o biziz.

 2. Merhaba arkadaşlar,
  Bence videoyu izleyenler de farkedecekler, SDN elemanının patentle ilgili kurcaladığı ve yetkilinin kıvırarak geçiştirdiği “Adrese Teslim İhale” kavramı gerçekleşmiş maalesef.

  Gerekli donanımların çok fazla bir uğraşılmış bir yanı yok görünürde. i3 işlemcili büyük dokunmatik ekranlı kablosuz özelliği olan bir alet olmuş tahtamız ve yanına tabletler eklenmiş.

  Eğitim sistemimize asıl gereken bu değil. Bunu hepimiz biliyoruz. Öğretmenlerimizin etkileşimli uygulamalar üretebilir seviyede olması gerekir ki :(( inanılır gibi değil! Tamam sadece kullanabilsinler bu uygulamaları :o Eh biraz inanabilirim(%3)! Fakat zaten tezgah kurulmuş arkadaşlar!!!Nasıl mı? Videoda var. İşte o sözler;

  “İşte dediğim gibi bunun çok büyük bir Aplikasyon Yazılımları olacaktır. Yanlız biz değil, bu tür firmalar yeni firmalar bununla ilgili çalışmalar yapacaktır.”

  Ve tabi ki SELİM hocam eğitim içeriklerini(Aplikasyon Yazılımları) bizden saklamıyorlar, bize ürettirmiyorlar, öğretmenlere eğitim de vermiyorlar! “Aplikasyon Yazılımları”nın o kaymağını sana bana yedirirler mi hiç!
  Bizi olsa olsa bedava çalışan bilgisayar teknik servis elemanı yaparlar( FOTMATÖR)!!! Bunun için 4.5. sınıflardan bilgisayar desini bile kaldırlar…

  Çok yazdım kusura bakmayın artık.. Dolmuşuz galiba biraz…
  :)

 3. Vallahi arkadaşlar,

  Çocuklar o kadar heyecanlı ki önlerine kitap sayfasının aynısını bir tablette açıp verseniz yatmaya bile onunla giderler. Öyle video, etkileşim falan da istemez hani…Bizleri(BT’cileri) zannediyorum ki Projenin heybetli duyurusu karşısında Vitamine benzemeyen türden Eğitim Yazılımları tatmin etmez. Öğretmenler açısından bakacak olursak da bugüne kadar zaten üreten Öğretmeni göremedik. Verdiğim Flash ve AS kursunda her ne kadar “Temel birçok konuya hakim değilsiniz, Sertifika için burada olduğumuz konusunda hemfikir olalım” desem de “Hocam…kesinlikle…derslerimizde kullanacağız” diyen o arkadaşların derslerinde Powerpoint’i bile göremiyoruz. Herkesin farklı bir beklentisi var.

  Eğitimcilere gelince…Selim hocam Eğitim Yazılımı bileşeni için Medyasoft bile eğitse bu adamları…ne bileyim;sopalarla kaldıraç yapan öğrencilerimin ötesine geçemezler herhalde :)

  Birisi için çok yeni ve heyecan verici bir teknoloji,
  başkası için üniteyi nasıl yetiştiririm, bu aleti hergün nasıl kullanırım,…kaygısı,
  başkası için de ben bu projenin neresindeyim ve geçmişte ne oldu ki şimdi ne olacak kaygısı.

  Sitede Z-kitap için yapılan duyuruda firmalar buyursun, tekliflere açığız deniliyor. Ve konu, PDF içeriğindeki kitabın(Ders kitabımız hatırlayın) multimedya öğelerle desteklenmesi. Bunu bile bir firmaya yaptırıyorsan artık ben projenin herhangi bir yerinde kendimi aramam. Tunay bey toplantıda uzaktan sisteme girilerek müdahale edilebilecek demişti. Bakalım nasıl olacak o iş. Sistem o kadar güzel ki hepimiz ense yapacağız. Öğretmene saldırmasın da kime saldırsın bu millet !

  Şaka bir yana…Bir an önce gelmesini istiyorum! Yerimizi bilelim en azından.
  Düşünceleriniz için teşekkürler Özgür ve Selim hocam. Paylaşmaya ihtiyacımız var.

 4. ben bu konuda donanımdan çok içerikle ilgileniyorum. ilgimi çeken kısım o. yazıyı okudum ama videoyu izlemedim.

  dikkatimi çeken nokta içeriklerin kimin hazırlayacağı?
  ellerinde 10bin çalışan, 6 bin atama bekleyen bt öğretmeni var. Bunların büyük çoğunluğunun BÖTE olduğunu sayarsak, bu insanların sadece üniversitede geliştirdikleri 1 eğitim yazılımı alsanız z-kitapların tamamı hazır olur.

  bunları sadece bu amaçla işe alsanız, sürekli yenilenen ve %100 etkileşimli z-kitaplara sahip olursunuz.

  bu insanlara içeriği yeniden yapılandırın deseniz, dünyada elinizde olmayan bir çok içeriğe sahip olabilirsiniz.

  z-kitapları özel sektöre vermek bana hiç de doğru gelmiyor. vitaminin bile şu sistemde eksikleri varken, işi bilen kişileri projeye dahil etmemek, projenin hedeflerine erişebilmesini büyük ölçüde engelleyecek. (bence)

  bu yüzden bir süre sonra öğrenciler “Hala defter-kalem…aynı düzen ders işliyoruz” diyecekler bence. Çünkü mevcut öğretmenlerimiz eğitimde teknolojiyi kullanamayacak. Defter kalem devam edilecek.

 5. Panel hariç herşeyi kendileri yapabiliyorlarmış….
  zaten olay panelden ibaret geriye ne kaldı ki
  google eart ü kullanarak veya diğer yazılımlarla seyredenlere vaybe dedirtmeyi başarabilirler ama eğitim yazılımlarıyla desteklenmediği takdirde
  Ha akıllı tahtaya yazmışsın ha beyaz tahtaya arasında kesinlikle fark yok tek fark tek tıklamayla herşeyi silebilirsiniz o kadar…

  Bu arada en büyük kolaylığı yazı yazmakmış parmağınızla yazı yazmak :D :D :D

 6. @yaşarcantürk “+1”

  Teknolojiyi üreten adam, en büyük kolaylık diye parmaklayabilmeyi örnek gösteriyorsa vay halimize…

  Bazı google yazılımları için(for exp: body browser) opera,firefox gerektirdiğini söylediğim öğretmen arkadaşlarımın, bir daha Google’a selam vermediğini bu amcalara anlatmam lazım. EĞİTEK’den sonra bunlar da hazır aplikasyonları örnek gösterip ekranı mıncıklıyorlar ya, eğitim senaryosundan anlamadıklarına kesin bir kanaat getirmiş bulunmaktayım! O senaryo da yakında bol bütçeli bir filme dönüşecek haberleri yok.