Fotoğraf Sanatçıları Topluluğu ‘500px’ atakta !

Tasarım dünyası için Türkiye’de Dinodream, Modelleme için Uluslararası arenada CGS neyse, Sosyal Medya için Facebook neyse Fotoğraf konusunda da Literatür diyebileceğimiz topluluk yani Kollektif Site 500px oluyor. Yazıyı okuyup da Türkiye’nin FK’sı(Fotokritik.com) var, Fotokritiği neden es geçiyorsun diyenler çıkabilir. Fotokritiğin en sevdiğim yanlarından birisi gerçekten kalburüstü insanları barındırması ve her yerde (ç)alıntılarını gördüğümüz eşşisz fotoğrafları çeken üstadları ağırlıyor olması, güzel bir arabirime,kaliteli içeriğe sahip olması ve Telif Hakkı ihlalleri konusunda titiz davranmasıydı. Ayrıca İngilzcesi olmayan kullanıcılar için ekipman konusunda üyelerin yaptığı yorumlar güzel ışık tutuyordu. Öyleydi yani…Tabi her güzelin bir çikin yönü vardır ya, FK’da herkes ebesinden dedesine küfür etmeye, çalışmayı değil de kişilikleri eleştirmeye başlayınca önce sitenin forumu, sonra ekipman bölümü, nihayetinde de FK’yı bünyesinde barındıran nokta’nın aldığı kararla kapatlma, yapılanma süreci olmadan direkt farklı bir arayüzle karşılaştık. Aslında kabuğunu kırıp ülke sınırları dışına da çıkanlar bir süprizle karşılaştılar, çünkü yeni site 500px’in kopyası!

Aslında kopyalamayı becerebilseler daha iyi olacaktı ama neylersin ki Ajax ile adam etmeye çalıştıkları bu yeni siteyi de işte…anca benzetebilmişler…

Fotokritik uzunca bir süre Günü Fotoğrafı, Günün Sanatçısı bölümlerine yaptığı seçimler nedeniyle eleştirilirken en sonunda yapılan eleştirilere yetişememeye başladı. Kullanıcı girişi için önerdiğim bir yazılım güncellemesi bile yalan oldu yani, o derece…Neyse, bu yazının konusu FK değil. FK bitmiştir artık…

500px, gerek trendlere uygun tasarım uygulamaları gerekse dünyanın her ülkesinden insanların tercih ettiği bir Fotoğraf topluluğu olduğu için Fotoğrafa bakış açısından gelen yorumlara kadar farkı görebiliyorsunuz. Tabi biz gün geçtikçe oraya da elbette el atacağız, sonu hayırlı olur mu artık bilemiyorum. Fotoğraf konusunda ilginiz varsa saatlerce derinliklerinde kaybolabileceğiniz kadar çok Fotoğraf var bu sitede. Eklediğiniz bir fotoğraf o dakika çoktan 5.sayfaya düşüyor. Çünkü gerçekten yoğun bir ilgi var. Site yöneticileri bu ilgiyi değerlendirmeyi düşünmüş ki hızl çıtasında yükselme yaşanmakla beraber birçok teknolojiyi siteye entegre etmeye, geliştirmeye başldılar. Galeri oluşturabiliyor, blog yayınlayabiliyor, fotoğraflara değerlendirme yazabiliyor ve sosyal medyada olduğu gibi Fotoğrafçı çevrenizi genişletebiliyorsunuz. Ayrıca geliştiriciyseniz uygulamalardan faydalanabiliyorsunuz. Gerekli tüm bilgileri Developers bölümünde paylaşmışlar. Geleceği oldukça parlak görünüyor. Özellikle son haftalarda çok iyi fotoğrafçılarla tanıştığımı ve gördüğüm bakış açıları nedeniyle kendime de yön verdiğimi söylemeliyim…

Bitirirken FK’ya son kez değinelim.

FK’nın yeni site tasarımında  500px’i haddinden fazla kullanması nedeniyle fetret devri başlamıştır diyorum. Aslında daha da acısı FK’yı yazının başında da belirttiğim üzere Telif Hakları konusundaki titizliği nedeniyle çok beğeniyordum. Ama aynı kulvarda ilerleyen bir siteyi resmen araklaması, Sanatçılardan oluşan bir kitleyi ağırlıyor olmsı nedeniyle hiç yakışık almadı. Sen sitenin altına 5846 yaz(*), binlerce insanı uyar, yıllarca bu doğrultuda yayın yap, sonra da kalk alanında lider bir başka siteyi kopyala. YEMEZLER !

(*) Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

 

Bu arada sizlere önerebileceğim birkaç sanatçının portföy adresi:
http://500px.com/karneeva (mutlaka inceleyin)
http://500px.com/oddi
http://500px.com/joyka
http://500px.com/AidanPhotoGraffeuse
http://500px.com/jameskhoo

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts