Kızım Emine, girdi onsekizine…

1. Ablasını okutmadılar. Bari Emine’mi okutsunlar…
2. Kızım, Öğrencim Emine’ye BİMER’den cevap !
3. Sosyal Hizmetler’den bir tatlı ziyaret :)
4. Sonunda Emine okullu oldu !

Geçmiş zaman…Blogumu takip edenler bilirler; Emine adlı bir Öğrencimin 8.sınıf sonrasında ve bir çocuğun dahi idrak edebileceği bahanelerle okutulmaması sonrasında yaşadıklarımızı ve son gelişmeleri yukarıdaki başlıklarda anlatmıştım. Zaman ne çabuk geçiyor :/ Takip eden 4 yıllık süreçte hayli gelişme oldu. Kızımın 2 ay gecikmeli gittiği okulunda ilk dönem karnesini gördüğümüzde gerçekten birşeyler yanlış gidiyor demiştim. Zira karnede iyi not bile yoktu! Ben kızımın yıldızlı karnesini gördükçe etrafımdaki bütün öğrencilere kin besler oldum. Onun notlarında 4 bile göremeyince, Eğitimci olmama rağmen “Sizler ne iş yapıyorsunuz! Promosyon bir yaşamı sürüyorsunuz” diye söylenir oldum öğrencilerime!

Kızım bu yıl hem Liseden Özel Eğitim branşı diplomasıyla mezun olacak hem de ilerleyen süreçte meslektaşım olacak ! Özel Eğitim Öğretmeni olmaya hazırlanıyor kendisi…Bir öğretmen başka ne ister ki? Kendi söküğünü inatla diken bir terzi oldu 4 yıl boyunca gözümüzün önünde. Üstelik stajını bile şu an mezun olduğu okulun sınıflarında yapıyor! Bir süredir ona bi öğrenci gözüyle dahi bakamıyorum. O çoktan mesai arkadaşım oldu bile…

Gelelim fotoğrafa…4 yıl önce.

Tatile hazırlandığımız Haziran ayının son günlerinde, elimde temizlik fırçası, BT Sınıfını temizlerken kızım yaşlı gözlerle “Hocam beni okutmuyorlar…” diye geldiğinde sanki iki avucuma sığacak bir serçe yavrusu kadar küçüktü…ya da bana öyle geliyordu belki bilmiyorum :) Geçen zamana, geride bıraktıklarımıza ve kızımın başardıklarına bakıyorum da…Ne kadar sorunsuz, engelsiz ve rahat bir yaşam geçirmişim. Kendimi Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya ile karşılaştırıyorum da  sayısız öğrenci için kandil olduğumuz söylenemez. Lakin kendi çabasıyla karanlık hayatına bir mum yakan bu kızı gördükçe içimdeki kandilin ateşi daha bir güçleniyor. “Ben neden şikayet ediyorum ki!” diye soruyorum kendi kendime. Kızımın önlüğüyle ve titreyen ellerle ilk yoklamasını yapacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum.

İyi ki doğdun EMİNE !
Biz; tüm öğretmenlerin,
Seviyoruz seni…

PS: Emine 1,5 yılı aşkın süredir benimle birlikte aynı okulda; yani mezun olduğu ilköğretim okulunda ve Özel Eğitim Sınıfında bir yandan stajını yapıyor, bir yandan kazandığı burs yardımıyla dershaneye gidiyor bir yandan da 5’in altında notu olmayan dönem ortalamalarıyla eğitimini sürdürüyor.

Buraya kadar sadece Emine’den bahsettim. Ama Emine’nin ablası da yaklaşık 6-7 yıl önce kendisiyle aynı kaderi paylaşmıştı. Onu da okutmamışlardı. Ablası, okutlumadığı için Eğitimine ara verdiği süreyi hızla kapatarak Açık Lise aracılığıyla Okul Öncesi bölümünü okuyor ve Emine gibi bir yandan okul, diğer yandan dershane ve sabah saatlerinde geldiği Ana sınıfımızda staj eğitimini sürdürüyor…Ana sınıfı öğretmeni olmasına çok az kaldı !


İşte bu azimli 2 genç ile aynı koridoru birkaç yıldır paylaşıyoruz…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. Sizinle bire bir aynı soruna sahibim. Bir başka Emine de benim sınıfımda var. O da sekizinci sınıf öğrencisi. İsmi Ceylan. Öğrencim 14 yaşında fakat zihinsel olgunluk olarak bir yetişkinden farkı yok. Dünyanın en saygılı ve çalışkan öğrencilerinden biri olmasına rağmen babası tarafından kız çocuğu liseye gönderilmez mantığı ile okutulmayacak. Ne kadar konuşup dil döktüysek de veli üzerinde etkili olamadık. Lütfen sizinle iletişime geçebilmem için doguscagan_35@hotmail.com adresinden bana bir telefon numarası bırakın, sizin ayak izlerinizi takip ederek Ceylan’a hak ettiği güzel geleceği sağlayabiliriz. Umarım bu mesajımı görür ve bana geri bildirim yaparsınız. Şimdiden teşekkür ederim.