Hiç Böyle Düşündün mü ?

İmza defterine çok iddialı yazmadığımı düşünüyorum ama bugün Memleketim Elazığ’da ilk defa üretmekten ve öğrencilerine çevre duyarlılığını aşılamaktan vazgeçmemiş bir meslektaşıma ziyaret düzenledim Öğrencilerimle: “Hiç böyle düşündün mü ?” sloganıyla “Atık bilgisayar parçalarından yararlanılarak elde edilen ürünler”in sergilendiği bir şenliğe…

Şehrimden 4 Lisenin; Gazi Lisesi, Vali Muharrem Göktayoğlu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve 75. Yıl Anadolu Lisesi öğrencilerinin atık bilgisayar parçalarını kullanarak elde ettiği sergide gerçekten çok yaratıcı fikirlere şahit oldum. Öğrencilerimin birer ikişer dökülmesi nedeniyle az olan mevcutları da fırsat bilip seçtiğim öğrencilerimle birlikte Elazığ Eczacılar Odası’na ait Sergi Salonuna koyuldum.

Sabitdisk, CD, Disket, İletkenler, Klavyye, Direnç,…ve sayamadığım çoğu parçadan aşağıda da görsellerine yer verdiğim çeşitli çalışmalar ortaya çıkmış. Memleketimde kendi kendime dert ettiğim şeylerden birisi benim gibi düşünen, işi bitmiş monitörü kurşun nedeniyle çöpe değil bilgisayarcılara yönlendiren, disketi hemen camdan dışarı yapmadan müzeye kaydeden insanların olup olmayışıydı. Zira Plastik, Kurşun,…gibi maddeler doğada hem yokoluş süreleri hem de karıştıkları ekosistem nedeniyle dolaylı yoldan İnsanlığa olumsuz şekilde geri dönüyor. Hem meslektaşlarım hem de yönlendirmeler sonucunda öğrenciler çok beğendiğim düşünce ürünlerini ortaya koymuşlar. Uzun lafın kısası; BU ÖĞRENCİLER OLMUŞ !

1 hafta kadar önce aldığım sergi haberiyle hem şaşırdım hem de sevindim. Çünkü ne branşımın sorunları ne de branşımla ilgili gelişmelerde en ufak bir kıpırtı yok bu memlekette, olsa olsa Teknoloji Tasarım öğretmenleri bir araya gelip yıl boyu çalışmalarını derleyip toplamıştır dedim içimden…Ama düşündüğüm gibi çıkmadı :) Batıdaki arkadaşlarımı çok kıskanıyor ve iç geçiriyorum bu nedenle; üretken ve sesli düşünen insanlar birçoğu. Biz buralarda yatıştayız sevgili kardeşlerim, sesimiz pek çıkmaz bizim… Emek veren, Çevresindeki dünyada olup bitenlerden rahatsızlık duyan ve birşeyler yapmak için çabalayan arkadaşlarımızı da böyle nadir etkinliklerde görebiliyoruz…

Neyse…

Anlatılacak değil görülecek şeyler var yazının devamında. O yüzden bizden birilerinin, Eğitimcilerin; Bilişim Eğitimcilerinin öğrencileriyle başardıklarına buyurun:

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. hocam fotografları biraz daha büyük boyutlarıyla görebilseydik daha iyiydi. ilk fotografın ayrıntılarını merak ettim açıkçası.

  2. Kübra hocam 18mp olduğu için küçük haliyle yükleyebildim :/ Ama en enterasanlarından birisi. Bilgisayarın en fazla parçası kullanılarak yapılan bir Dünya haritası. Crop yaparak yakın görüntülerini ekleyeyim ben…

  3. Bu tükenmişlik halinin içerisinde bu çalışmaları ortaya çıkaran arkadaşları ne kadar tebrik etsek azdır ismail hocam… Paylaşımınız için teşekkürler.

  4. İsmail Hocam. Tesadüf eseri bu güzel ve övgü dolu yazınızla karşılaştım. Çalışmamız sonucunda evvel öğrencilerimizin gözlerindeki parıltı, memnuniyet sonra da bizi yalnız bırakmayan siz değerli ziyaretçilerimizin takdiri bize tüm yorgunluğumuzu unutturdu. Ziyaretçi defterine yazdığınız güzel düşüncelerinizi de okudum. Desteğiniz ve beğeniniz için ben teşekkür ederim. Daha iyi işlerde -belki de birlikte yapacağımız projelerde- buluşmak dileğiyle…

  5. @seda hocam,
    Öğrencilere not terbiyesi yaparak çalışma yaptırmak kolay olabilir de, geridönüşüm için üretken olmalarını sağlamak; işte bu biraz zor gibi ve siz bunu başarmışsınız. Diğer arkadaşlarımızı da ekip arkadaşlarımla birlikte tebrik ediyorum. Tekrar emeğinize sağlık.