Scratch 2.0 Offline Editör

375

Camia olarak kendimize gelişimizle birlikte asıl işimizle uğraşmaya biraz başladık diyebiliriz. Programlama ve temeli olan Algoritmayı öğretmek için kullanabileceğimiz ve öğrencilerin de diretkar davranamayacağı, eğlenceli olduğu için çabuk ısınabilecekleri bir Program olan Scratch’ın 1.4 Türkçe versiyonu dışında Adobe AIR tabanlı çalışan bir de Offline Editörü var. 1.4 versiyonu da Offline bir Editördü ama 2. versiyonunda benim eksikliğini bulduğum bazı konular giderilmiş. İncelemenizi ve kesinlikle bu versiyonu kullanmanızı tavsiye ederim. Air tabanlı çalıştığı için lazım olabilecek tüm ek yazılımların direkt linklerini aşağıda verdim.

HATIRLATMA :

Bilişim dünyasına adım atan öğrencilerimiz konusunda naçizane tavsiyem bu programın TÜRKÇE versiyonunun ya da TÜRKÇE arabiriminin kullanılmaması yönündedir. Çünkü Open, New, Next, Cancel gibi Bilişim ile ilgili terimleri gördüğü yerde tıklayan Türk insanına, yazılımları yabancı bir dil ile öğretmezsek her zaman Türkçe versiyonlarına ya da yabancı terimlere aşina insanlara ihtiyaç duyacaklar. Ayrıca bir programın hangi modülünü yükleyip yüklememeleri gerektiğini yine hep söylediğimiz tüketici konumunda oldukları sürece öğrenemeyecekler. Bilişim Eğitimcileri olarak bu sorunun çözümü bizden başlamalı…Takdir sizlerin...(Scratch’ın Türkçe arabirimi için Dünya simgesini kullanın.)

Adobe AIR Download sayfası (Zorunlu)

Scratch 2.0 Offline Editör (BETA)

Scratch Eğitim Kartları (İngilizce)

Scratch 2.0 Offline Editör (LİNUX)

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts

Yorumlar

  1. Selim hocam, ben maalesef dönüşüm sıkıntılarıyla uğraştığım için yeni başlayacağım. Ancak Üniversitelerde Eğitim fakültelerinden ulaşan arkadaşlar oldu; Bilişim dışındaki bazı Eğitim bölümlerine Scratch ile materyal hazırlatmaya başlamışlar. İyiye gidiyoruz sanırım. Bazı oluşumların da ayrıca bu işi okullara, fakültelere, yazılım firmalarına bırakmaması oldukça iyi oldu. Keman kursu, yüzme okulu gibi yakında programlama okullarına doğru gideceğiz; BUNA İNANIYORUM !

  2. Gidişat güzel üstadım. Ben yine de 1.4 sürümü ile bu yılı tamamlarım sanırım. Seneye kararlı bir 2.0 sürümüne merhaba deriz artık… Yazılarını yeniden görmek, okumak güzel. Arada yaz beya:)