Mucize Filmi Soundtrack(Film Müziği) Albümü

mucize_soundtrack_film_muzikleri_1

Eğitimci olduğum için nazarımda ayrı bir yer edinen ve şu sıralar favori filmim olan Mucize için ayrıca bir yazı yazacağım ancak Soundtrack albümünün çıktığını görünce bilgi vermek farz oldu. Cuma günü karne dağıtımı sonrasında inşallah ödül olarak birkaç öğrencimi götürdüğümde sinema perdesinin karşısına 3.kez geçmiş olacağım :)

Bilişim dünyasının vazgeçilmezi olan sunumlarla, sinevizyonlarla haşır neşir olunca etrafınızdan gelen eleştirilerden birisi şu yönde olur. “Müzikler çalışmayı sırtlayarak başka bir konuma getirmiş…” Bu tınılar bazen o kadar ileriye gider ki asıl içeriği bile geride bırakabilir. İşte Mahsun Kırmızıgül’ün filmlerinde yıllar öncesinden gelen müzik geçmişinin de etkisiyle bu artıları görebiliyorsunuz. Şahsi kanaatim Güneşi Gördüm filminde soundtrack çıtasını, film/resim kalitesi kadar yüksek tutmuş olmasıydı. Bu filmde yani Mucize‘de de aynısını yapmış…Bestelediği müzikler ve Orkestranın can verdiği tınılar filmi eşsiz bir seviyeye taşımış.

Sinema’dan çıktığım andan itibaren soundtrack albümünün çıkışı için online mağazaları aramama rağmen başarılı olamadım ancak abone olduğum itunes store da dün itibariyle soundtrack albümü bildirisi geldi. Hatta yapımcı firma olan A1 Müziği aradım ve satışın yapıldığı mağazaları sordum ancak albümün sadece İnternetten indirilebileceğini ve mağazalarda olmadığını söylediler. Neyse…

Online olarak  indirilebilen albüm, 32 eşsiz parçadan oluşuyor. Parçaları Mahsun Kırmızıgül ve Yıldıray Gürgen bestelemiş, işin mutfak kısmında önceki 3 filmde olduğu gibi yine Prag Senfoni Orkestrası var.  Senfoninin hayata geçirdiği müziklerin mix aşamasında bir de Türk bulunuyor: Burak Topalakcı

Ben bu eşsiz çalışmanın desteklenmesi taraftarıyım -dün akşam satın alarak evimde, arabamda dinlemeye başladım. Oldukça yüksek bir ses kalitesi var(320kbps’ye yakın). DÜĞÜN isimli bir parça var ki filmin en dramatik sahnelerinde doğu coğrafyasında ismi geçen bazı enstrümanları; -özelikle balaban ve rebab- Prag Senfoni orkestrasında boy gösterirken görünce Mahsun Kırmızıgül’ün ve Prag Senfoni orkestrasının daha birçok çalışmaya ortak mühür vuracağını tahmin etmek zor değil. Müziklerin kayıt aşamasında kullanılan yüksek teknoloji ve 41 ses kanalı nedeniyle Surround Ses Sistemi eşliğinde dinlemenizi tavsiye ederim ancak kalite, kendini bir kulaklıkla dinlediğinizde dahi belli ediyor. Ayrıca filmi izleyip hikayesine ortak olduktan sonra başka bir hisle  dinliyorsunuz film müziklerini.

Uzatmayayım… İndirmek için itunes ya da yabancı kaynaklı satın alma sitelerini kullanabilirsiniz ancak iTunes üzerinden işlem basit: hesap aç, satın al, indir…

İndirmek için tıklayın…

Kırmızıgül, ilk filmi olan Beyaz Melek’te 100 yıllık sinema tarihimizde ilk kez filmin müziklerini 160 kişilik senfoni okestarasına çaldırarak, bir ilki gerçekleştirmişti. Kırmızıgül bu kez de yine çıtayı yükselterek, son filmi Mucize’de dolby atmos sinema salonları için geliştirdiği yeni nesil ses teknolojisi olan Dolby Atmos’u kullandı(Dolby Atmos nedir?). Böylece Türk Sineması’nda ses konusunda yine öncülük yapan Kırmızıgül, alışılageldik sistemlerin haricinde tavanda da surroundlar ve subbasslar bulunan sistemi filmine uygulamak için Londra’ya gitti ve final mix’ini burada tamamladı.

Hollywood ve dünya sinemasında önemli filmlerinin mixini yapan Adam Daniel , Graham Daniel ve Burak Topalakcı yaptıkları açıklamada; ‘Mahsun’un dört filmininde mixini biz yaptık. Mahsun’un filmleri arasında Mucize gerçekten çok özel bir film olmuş. Biz bu dört film arasında en çok Mucize’yi sevdik. Tekniği ve yüksek kalitesi ile çok başarılı bir film olmuş. Mahsun bizleri hiç bilmediğimiz, dokunamadığımız bir dünya ile tanıştırdı. Onunla çalışmaktan ve onu tanımaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Yine Prag Senfoni Oksetarası ile çalışan Kırmızıgül, bu kez ilk olma sebebi ile yeni ses sistemi ile Türk sinemasında çıtayı yükseltiyor. Doly Laboratuvarlarının geliştirilmiş olduğu bu yeni ses sistemi Mucize ile Türk sinemasında bir ilki gerçekleştirecek.’ dediler.

Unutmadan…

İTunes üzerinden filmin 1080p versiyonu dahi indirilebiliyor. Sadece bunun için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor; film henüz çok yeni. Vizyondayken Sinemada izlemeli ancak  ilerleyen günlerden en kaliteli haliyle mutlaka arşivlerde olması gereken bir film.

mucize_mahsun_kirmizigul_prag_film_muzikleri_1

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts